Wirtualne płuca pokażą, jakim powietrzem oddychamy i jak smog nas zabija. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego

W wybranych punktach Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Czeladzi, Rybnika i Bielska – Białej umieszczono ekrany wyświetlające płuca, których kolor zmieniać będzie się w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Na ekranach pojawi się też informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza. Zdjęcia z pierwszego dnia akcji dobitnie pokazały, że nie jest dobrze.

twitter.com/alarm_smogowy
Ekran Polskiego Alarmu Smogowego w Katowicach

Polski Alarm Smogowy wraz ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska zainaugurował właśnie ogólnopolską akcję ostrzegającą przed smogiem i zachęcającą mieszkańców do zmiany źródła ogrzewania,

Aktywiści uznali, że najlepszą metodą ku temu będzie pokazanie ludziom, czym oddychają na co dzień. Dlatego też w 58 miastach całej Polski na ponad 20 tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED, w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 mieszkańcy zobaczą na ekranach LED wielkie płuca, których kolor będzie stopniowo się zaciemniać – w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ponadto na ekranach pojawi się również informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła. Akcja ma trwać do końca sezonu grzewczego

– Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc oddychający zanieczyszczonym powietrzem – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

– Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy.

W naszym regionie różnej wielkości ekrany znajdą się m.in. na dworcu PKP w Katowicach, przy centrum handlowym 3 Stawy, C.H. Libero oraz Silesia City Center, przy bytomskiej Plejadzie, CH Auchan i Tesco w Gliwicach, przy M1 w Zabrzu i Czeladzi oraz Tesco w Rybniku.

Smog towarzyszy nam od pokoleń

Może Cię zainteresować:

Historia dymu i smogu. Jak żyliśmy i umieraliśmy ze złym powietrzem

Autor: Tomasz Borówka

20/11/2022

Komin

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta wśród najbardziej „smogowych” miast w Polsce. Ale rzeczywistość jest dużo gorsza

Autor: Michał Wroński

07/11/2022

Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom Szyb Krystyna

Samorządowcy wytykają luki w Funduszu Transformacji Śląska

Komin

Dlaczego smogowy ranking nie mówi całej prawdy na Śląsku

Kiedy dodatek weglowy

Czekacie na dodatek węglowy? Wojewoda też czeka, na rząd

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Komin

"Rząd znów będzie musiał ratować się dodatkiem osłonowym"

Smog

Dlaczego brak węgla może oznaczać większy smog tej zimy?

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji