Wirtualne płuca pokażą, jakim powietrzem oddychamy i jak smog nas zabija. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego

W wybranych punktach Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Czeladzi, Rybnika i Bielska – Białej umieszczono ekrany wyświetlające płuca, których kolor zmieniać będzie się w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Na ekranach pojawi się też informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza. Zdjęcia z pierwszego dnia akcji dobitnie pokazały, że nie jest dobrze.

twitter.com/alarm_smogowy
Ekran Polskiego Alarmu Smogowego w Katowicach

Polski Alarm Smogowy wraz ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska zainaugurował właśnie ogólnopolską akcję ostrzegającą przed smogiem i zachęcającą mieszkańców do zmiany źródła ogrzewania,

Aktywiści uznali, że najlepszą metodą ku temu będzie pokazanie ludziom, czym oddychają na co dzień. Dlatego też w 58 miastach całej Polski na ponad 20 tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED, w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 mieszkańcy zobaczą na ekranach LED wielkie płuca, których kolor będzie stopniowo się zaciemniać – w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ponadto na ekranach pojawi się również informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła. Akcja ma trwać do końca sezonu grzewczego

– Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc oddychający zanieczyszczonym powietrzem – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

– Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy.

W naszym regionie różnej wielkości ekrany znajdą się m.in. na dworcu PKP w Katowicach, przy centrum handlowym 3 Stawy, C.H. Libero oraz Silesia City Center, przy bytomskiej Plejadzie, CH Auchan i Tesco w Gliwicach, przy M1 w Zabrzu i Czeladzi oraz Tesco w Rybniku.

Smog towarzyszy nam od pokoleń

Może Cię zainteresować:

Historia dymu i smogu. Jak żyliśmy i umieraliśmy ze złym powietrzem

Autor: Tomasz Borówka

20/11/2022

Komin

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta wśród najbardziej „smogowych” miast w Polsce. Ale rzeczywistość jest dużo gorsza

Autor: Michał Wroński

07/11/2022

Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon