Kolejne nagrody dla „Lombardu”. Śląski film wkrótce w kinach w całej Polsce

Film dokumentalny o najsłynniejszym bytomskim lombardzie zbiera kolejne laury. „Lombard” zdobył główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Rumunii, a wcześniej wyróżnienia w Atenach i Opolu.

Film dokumentalny Lombard

„Lombard” opowiada o Joli i Wieśku, parze biznesmenów z Bytomia, która prowadzi największy w Polsce lombard (w Bytomiu zwany Helikopterek). Reżyserem filmu jest Łukasz Kowalski, a film jest jego pełnometrażowym dokumentalnym debiutem. „Lombard” swoją polską premierę miał w maju 2022 r. podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż pięć nagród, w tym Grand Prix.

Główna nagroda w Rumunii i specjalne wyróżnienie w Grecji

Do tej pory „Lombard” zwiedził już ponad 20 zagranicznych festiwali. W sobotę, 15 października 2022 r., zdobył główną nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego z Europy Środkowej i Wschodniej na Astra Film Festival – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w rumuńskim mieście Sybin.

- Za ciekawe, humorystyczne przedstawienie starań właściciela i pracowników nieprawdopodobnego lombardu, w poszukiwaniu "strzału", w niepewnej społeczności, gdzie jedyne cenne rzeczy to opowieści o rozpaczy. Poprzez inteligentne kierowanie, uwagę i zrozumienie bohaterów, przekształca historię w globalnie istotny temat o życiu i aspiracjach, pomiędzy porażką, przetrwaniem i obiecanym kapitalistycznym sukcesem – czytamy w uzasadnieniu jury.

„Lombard” wchodzi do kin

Wcześniej film otrzymał wyróżnienie na 20. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy oraz specjalne wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach. To wszystko tylko w ostatnim tygodniu, a „Lombard” jest najczęściej pokazywanym polskim filmem dokumentalnym za granica w 2022!

- To są bardzo ważne i prestiżowe nagrody w świecie filmowym dlatego jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi. Przed nami już kolejne festiwale w Lipsku, Kassel, Jihlavie, Braunschweig, Helskinach... ale to z czego naprawdę się cieszymy to wejście „Lombardu” do kin - mówi reżyser filmu, Łukasz Kowalski.

Film o najsłynniejszym bytomskim lombardzie w czwartek, 3 listopada, będzie miał specjalny przedpremierowy pokaz w katowickim Kinie Światowid, a od 4 listopada będzie go można oglądać w kinach studyjnych w całym kraju.

Lombard nagrody

Może Cię zainteresować:

Pięć nagród dla „Lombardu”. Śląski film rozbił bank na festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Autor: Maciej Poloczek

23/05/2022

Bytom lombard Helikopterek

Może Cię zainteresować:

Największy w Polsce lombard jest w Bytomiu. Powstał o nim film, a my rozmawialiśmy z jego reżyserem

Autor: Maciej Poloczek

05/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon