Nowe rzeźby na tympanonie katowickiej archikatedry. "Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa". Zabytek wytrzyma

Kolejne rzeźby pojawiły się obok Jezusa na tympanonie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Powstaje tam "Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla". Całość, od początku budząca kontrowersje architektów i historyków sztuki, powinna być gotowa na stulecie powołania diecezji katowickiej.

"Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla" - tak nazywa się grupa rzeźbiarska, która pojawia się na dachu Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. W centralnym punkcie zamontowano figurę Jezusa, a po bokach świętych: Jacka i Jadwigę. Pomiędzy nimi mają znaleźć się rodziny z dziećmi, górnicy, księża, harcerze etc., czyli przedstawiciele ludu. Pierwszy element z kilkoma postaciami już ustawiono.

Docelowo "Hołd ludu śląskiego..." ma przykryć żelbetowy tympanon, którego budowa wywołała oburzenie. Archikatedra Chrystusa Króla jest bowiem obiektem zabytkowym o szczególnym znaczeniu i statusie. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda nadał jej rangę pomnika historii. Ta forma ochrony przysługuje m.in. obiektom, które "zachowały pierwotną kompozycję przestrzenną lub uległy nieznacznym przekształceniom". Nie można tego powiedzieć o świątyni, której dodano tympanon, jakiego nie było nawet w pierwotnym projekcie. Tamten przewidywał attykę ze zdecydowanie skromniejszą kompozycją rzeźbiarską.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wydał jednak zgodę na budowę tympanonu. O okoliczności jej wydania pytaliśmy też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po trzech tygodniach resort odpowiedział:

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie prowadziło postępowania w poniższej sprawie, nie wydawało żadnych decyzji dotyczących realizacji tympanonu oraz nie finansowało jego budowy. Ministerstwo ani Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest instytucją powołaną m.in. do wydawania tego rodzaju opinii, nie opiniowały wskazanej inwestycji - poinformowało Centrum Informacyjne MKiDN.

Resort zapowiedział jednak, że "przeanalizuje dokumentację m.in. pod kątem zgodności z przepisami prawa i ochrony wartości zabytkowych". Skończyło się tylko na zapowiedziach.

Autorem "Hołdu ludu śląskiego..." jest Tomasz Wenklar, który stworzył m.in. pomnik Ryśka Riedla w Tychach. Rzeźby są wykonywane z materiału z domieszką dolomitu, przez co mają zlać się z oryginalnym kamieniem. Całość powinna być gotowa w 2025 roku, na stulecie powołania diecezji katowickiej.

Koloseum na Spodku

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Tympanon na archikatedrze. Do dalszego zdobienia radzę zatrudnić cukiernika ze specjalnością: torty bezowe

Autor: Marcin Zasada

22/04/2022

Henryk mercik tympanon

Może Cię zainteresować:

W Katowicach postanowili poprawić archikatedrę. Mercik: Postawmy gród Kajka i Kokosza i udawajmy, że jest starszy niż Biskupin

Autor: Marcin Zasada

21/04/2022

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon