Kolejny konwój z częściami maszyny TBM przejeżdżać będzie przez woj. śląskie

W nocy z soboty na niedzielę (za 3 na 4 grudnia) na teren województwa śląskiego wjedzie kolejny konwój transportujący części maszyny TBM (tunnel boring machine). Kolumna pojazdów jechać będzie autostradą A4 od strony Opola, by dotrzeć do Żernicy w Gliwicach, a w nocy z niedzieli na poniedziałek ruszy dalej autostradą A1 do MOP-u Woźniki.

mat. GDDKiA
Maszyna TBM

Zmierzający w stronę naszego regionu konwój z częściami maszyny TBM nie jest pierwszym, który będziemy oglądać na naszych drogach. Poprzedni jechał przez województwo śląskie dokładnie trzy tygodnie temu.

Tym razem wiozą napęd główny, najcięższy z elementów waży prawie 500 ton

Rozłożona na części maszyna TBM zmierza na Podkarpacie, gdzie wykorzystana zostanie do drążenia tunelu przy budowie trasy S19 (Via Carpatia). Gigantyczny „kret” został sprowadzony do Polski z Hiszpanii. Najmniejsze jego elementy przyjechały drogą lądową, a większe przypłynęły do Szczecina. Największe z nich spławiono dalej na barkach i pontonach Odrą do Opola, by później kontynuować podróż już drogami w trzech konwojach. Wszystkie obiekty inżynieryjne na trasie trzeba było poddać specjalnym ekspertyzom pod kątem zdolności udźwignięcia niecodziennego transportu.

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tym razem przewożony będzie napęd główny wraz z innymi częściami maszyny TBM. Największy element transportu będzie niewiele węższy od tego z listopadowego konwoju, jednak jego waga będzie wynosiła aż 240 ton. Zestaw przewożący największy i najcięższy element będzie miał 74 m długości, 8,6 m szerokości i 4,49 m wysokości, a łączna waga będzie wynosiła 499 ton.

Zgodnie z przedstawionym przez GDDKiA harmonogramem konwój ma wjechać na teren woj. śląskiego przed godziną 3 w nocy z 3 na 4 grudnia. Po 30 kilometrach jazdy autostradą A4 dojechać ma na parking przy byłym Placu Poboru Opłat Żernica w Gliwicach, gdzie zaplanowano jego dzienny postój. Następny etap przejazdu rozpocznie się 4 grudnia (niedziela) ok. godz. 22 i będzie trwał aż do dotarcia do MOP Woźniki, co planowo nastąpić ma w godzinach porannych 5 grudnia (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim.

Ostatni etap będzie obejmował przejazd autostradą A1 od Woźnik do granic województw śląskiego i łódzkiego. Rozpoczęcie tego etapu powinno nastąpić 5 grudnia (poniedziałek) ok. godz. 22.

Uwaga na utrudnienia w ruchu. Będą lokalne objazdy

Drogowcy uprzedzają, że w związku z przejazdem konwoju wystąpią utrudnienia w ruchu. Będzie to związane z czasową koniecznością poruszania się pojazdów za kolumną transportową, która będzie jechała z niewielką prędkością, całą szerokością jezdni, czy wyznaczeniem lokalnych objazdów. W przypadku pojawiania się zatorów kolumna transportowa będzie zatrzymywana w dogodnym miejscu celem rozładowania spiętrzenia pojazdów, a następnie przejazd będzie kontynuowany. Drogowcy podkreślają, że w czasie przejazdu transportu inne pojazdy nie będą mogły poruszać się wzdłuż konwoju, a na czas jego przejazdu ruch na łącznicach włączeniowych do autostrady będzie wstrzymany.

W związku z sytuacją już 1 grudnia (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Gliwice Sośnica na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady (m.in. jej oświetlenia). Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwic, a dalej w kierunku Łodzi. Przywrócenie dotychczasowej organizacji ruchu nastąpić ma 6 grudnia (wtorek).

Trzeci konwój, składający się z czterech zestawów maszyny TBM, ruszy na nasze drogi w styczniu. Drogowcy informują jednak, że będzie to transport znacznie mniejszych części maszyny. Ma być podzielone na dwie noce i nie generować utrudnień w ruchu.

GDDKiA

Może Cię zainteresować:

Gigantyczny „kret” przypłynął do Opola. Będzie transportowany przez woj. śląskie... 10 km/h

Autor: Patryk Osadnik

06/11/2022

Autostrada A1

Może Cię zainteresować:

Autostrada A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice do remontu. Najpierw ekspertyza

Autor: Maciej Poloczek

25/08/2022

Autostrada A1

Może Cię zainteresować:

Autostrada A1 koszmarem okolicznych mieszkańców. "Hałas jest nie do zniesienia", a ekranów dźwiękochłonnych brak

Autor: Patryk Osadnik

20/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon