Kończy się budowa wiaduktu w Mikołowie. Będzie komunikacja zastępcza i objazdy dla pociągów

Od poniedziałku (22 sierpnia 2022 r.) do końca sierpnia nie dojedziemy pociągiem z Katowic do Mikołowa, Łazisk Górnych, czy Orzesza. Podróżnym pozostaje autobusowa komunikacja zastępca. Z kolei pociągi z Katowic do Rybnika i Raciborza będą kursować zmienioną trasą przez Tychy. To efekt rozpoczynającej się właśnie operacji nasuwania nowego wiaduktu w Mikołowie.

PKP PLK
Wiadukt w Mikołowie

W decydującą fazę wchodzą prace przy budowie nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Konstantego Prusa w Mikołowie. Stary obiekt został już rozebrany. Wybudowano też przyczółki i zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku dla obiektu, który go zastąpi. Wszystko to działo się przy zachowaniu ruchu pociągów (oprócz jednego miesiąca) - kursowały one po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów.

Zmiany w komunikacji między Katowicami a Orzeszem i Raciborzem

Od poniedziałku (22 sierpnia) PKP PLK rozpoczyna operację nasuwania wiaduktu i ułożenie na nim trzech torów. Prace obejmą także zamontowanie sieci trakcyjnej i wykonanie odwodnienia obiektu. Natomiast tymczasowa konstrukcja zostanie zdemontowana.

To wszystko wymagać będzie wprowadzenia zmian w komunikacji. Pociągi kursujące z Katowic w stronę Rybnika i Raciborza pojadą zmienioną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie.

To oznacza, że pociągiem nie będzie się można dostać do stacji:

  • Mikołów Jamna,
  • Mikołów,
  • Łaziska Górne – Brada,
  • Łaziska Górne,
  • Orzesze Miasto,
  • Orzesze.

Do tych stacji z Katowic jeździć ma zastępcza komunikacja autobusowa. Taka sytuacja utrzymywać ma się do końca sierpnia. Od 1 września pociągi pojadą już po nowym wiadukcie, a ruch pociągów zostanie przywrócony w dotychczasowym kształcie.

Jak opisuje PKP PLK nowa konstrukcja w Mikołowie ma mieć formę łuku o szerokości 28 m. Przez wiadukt będą prowadzić trzy tory. Pod nim zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Wszystkie prace kosztować będą w sumie 12 mln zł, a ich zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał tego roku.

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa szybkiej kolei do Pyrzowic. Przy lotnisku powstaje stacja, a także wiadukt kolejowy. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/08/2022

Stacja tymczasowa Zakopane

Może Cię zainteresować:

Wakacyjny pociąg Kolei Śląskich do Zakopanego pozwala dotrzeć do Wadowic czy Chabówki. Warto więc wysiąść z niego wcześniej

Autor: Michał Wroński

13/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon