Koniec akcji ratunkowej w kopalni „Zofiówka". Nie żyje 10 górników

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała dzisiaj, 27 kwietnia, rano o zakończeniu akcji ratunkowej w kopalni „Zofiówka". Na powierzchnię przetransportowano ciało ostatniego z poszukiwanych górników. W sumie w wyniku sobotniego wstrząsu i wypływu metanu w tej kopalni zginęło 10 osób.

Zofiówka

Ostatni z poszukiwanych górników z kopalni „Zofiówka" został przetransportowany na powierzchnię. Po czterech dobach akcji ratowniczej zakończyła się akcja poszukiwawcza. W wyniku wstrząsu zginęło 10 górników, trzech z nich to pracownicy firmy zewnętrznej - ZOK sp. z o.o.

Przypomnijmy, że do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4x10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu doszło w przodku D-4a w sobotę rano o 3:40 na poziomie 900 m. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych.

W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Z 10 pracownikami utracono kontakt. Czterech górników przetransportowano na powierzchnię w niedzielę, dwóch kolejnych odnaleziono w poniedziałek 156 metrów od czoła przodka. Czterech ostatnich górników zlokalizowano w zalewisku około 50 metrów od czoła przodka.

- Aby spenetrować ten rejon, ratownicy najpierw musieli wypompować wodę z zalewiska za pomocą układu pomp na sprężone powietrze. Ze względu na ciągłe zagrożenie metanowe, ratownicy nie mogli użyć wydajniejszych pomp elektrycznych. Ponadto, aby przewietrzyć rejon wypadku, konieczna była naprawa lutniociągu uszkodzonego w wyniku wstrząsu. W sumie w akcji ratowniczej brało udział 114 zastępów ratowniczych - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Nie żyją górnicy z kopalni „Pniówek"

Ostatecznie wstrząs i wypływ metanu w „Zofiówce" pochłonął 10 ofiar. To niestety nie koniec górniczych katastrof, bo wczoraj do 8 osób wzrósł bilans ofiar po wybuchach metanu w kopalni „Pniówek" w Pawłowicach. Niewykluczone, że ostateczna liczba zmarłych górników jeszcze się powiększy, bo w siemianowickiej oparzeniówce wciąż przebywają pracownicy „Pniówka", których stan określany jest jako ciężki.

Akcja ratunkowa w samej kopalni musiała zostać przerwana ze względu na duże stężenie metanu. Nie udało się odnaleźć siedmiu pracowników kopalni, którzy zostali na dole.

Kopalnia Pniówek

Może Cię zainteresować:

Zmarł ósmy górnik z KWK "Pniówek". Lekarze stan innego oceniają jako "zagrażający życiu"

Autor: Patryk Osadnik

26/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zofiówka

Akcja w Zofiówce. Lampy górników zlokalizowane w zalewisku

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

KWK "Zofiówka"

Odnaleziono wszystkich górników z KWK "Zofiówka"

Kopalnia Borynia-Zofiówka

Wypadek w KWK "Zofiówka". Premier: "Cały czas mamy nadzieję"

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy