Koniec ery Zbigniewa Kadłubka w Bibliotece Śląskiej. Nowym dyrektorem będzie Artur Madaliński

Artur Madaliński zostanie nowym dyrektorem Biblioteki Śląskiej. Według naszych informacji stanowisko obejmie od 1 października. Zastąpi Zbigniewa Kadłubka, który pełnił tę funkcję przez ostatnie pięć lat.

fot. Park Śląski
Artur Madaliński

Był rzecznikiem i dyrektorem Skansenu. Teraz kierować ma biblioteką

Szykuje się zmiana warty w Bibliotece Śląskiej. Po pięciu latach kierowania tą placówką ze stanowiskiem żegna się prof. Zbigniew Kadłubek, pisarz, eseista, tłumacz i naukowiec Uniwersytetu Śląskiego. Przy tym człowiek z poważnym dorobkiem dla kultury śląskiej.

Według naszych informacji nowym dyrektorem Biblioteki Śląskiej ma zostać Artur Madaliński - filolog, literaturoznawca, dr nauk humanistycznych, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim i dyrektor programowy Festiwalu Literackiego „Żar Literatury” w Żorach. W przeszłości był on m.in. rzecznikiem urzędu miejskiego w Piekarach Śląskich i dyrektorem wydziału komunikacji społecznej w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. Następnie kierował Mysłowickim Ośrodkiem Kultury oraz Górnośląskim Parkiem Etnograficznym (z tej drugiej funkcji zrezygnował rok temu). W kuluarach mówi się, że kojarzony jest jako „człowiek” Jarosława Makowskiego, radnego miejskiego Katowic, szefa Platformy Obywatelskiej w tym mieście i zarazem dyrektora Instytutu Obywatelskiego. I że to kolejny efekt powrotu wpływów PO w polityce kadrowej w województwie.

Publiczne zarzuty, anonimowy list i audyt

Sytuacja w Bibliotece Śląskiej ostatnimi miesiącami była napięta za sprawą upublicznionego konfliktu między częścią pracowników, a dyrektorem. Wiosną do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił anonimowy list pracowników Biblioteki, zawierający zarzuty wobec jej dyrektora. Audyt w placówce wszczął Śląski Urząd Marszałkowski, któremu Biblioteka podlega. Pod koniec kwietnia wypowiedzenie z funkcji zastępcy dyrektora do spraw technicznych złożył Krzysztof Szymański. Z pracy zrezygnowała również Elżbieta Popielska, kierownik projektu prowadzonego przez BŚ unijnego Śląskie Digitarium. Szymański wprost przyznawał, że powodem jego decyzji był konflikt z dyrektorem Kadłubkiem.

- Doprowadził Pan do chaosu, degrengolady i destabilizacji w strukturze organizacyjnej, podziale kompetencji, zależności służbowej i odpowiedzialności. Nieakceptowalne jest granie na emocjach pracowników, co w konsekwencji wpływa na realizację ich obowiązków służbowych, obniża wydajność i jakość świadczonej pracy. Sączenie w załogę jadu, budowanie toksycznej atmosfery i zarządzania poprzez konflikt jest nie do zaakceptowania – napisał Szymański w wysłanym ze służbowego konta mailu do wszystkich pracowników Biblioteki oraz do… marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego.

- Osobiście czuję się ofiarą wielomiesięcznego ucisku i nękania mającego znamiona mobbingu ze strony pana Kadłubka, jednak przede wszystkim występuję w imieniu innych bardzo mocno pokrzywdzonych pracowników – dodał później Szymański w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM.

- To są kalumnie. To jest osoba, która już od dłuższego czasu destabilizowała pracę Szymański i tak by został odwołany w najbliższych dniach – odpowiedział nam wtedy Kadłubek.

Władze województwa czekały na oferty do końca czerwca

Pod koniec maja zarząd Województwa Śląskiego powiadomił o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Biblioteki Śląskiej wskazując, że postępowanie konkursowe powinno zakończyć się przed 29 września. Sam termin składania ofert minął 29 czerwca.

Biblioteka slaska

Może Cię zainteresować:

Kryzys w Bibliotece Śląskiej. Odchodzą osoby z kierownictwa, nie chcą współpracy z prof. Kadłubkiem. Dyrektor: To są kalumnie

Autor: Katarzyna Pachelska

02/05/2023

Prof. Zbigniew Kadłubek w Stacji Biblioteka

Może Cię zainteresować:

Prof. Zbigniew Kadłubek o swoich śląskich korzeniach, ukochanych miejscach, Bibliotece Śląskiej i śląskiej kulturze

Autor: Tomasz Borówka

14/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon