Koniec Instytutu Myśli Polskiej. Wrócił Regionalny Instytut Kultury z Wojciechem Korfantym

Oficjalnie. Koniec Instytutu Myśli Polskiej. Wrócił Regionalny Instytut Kultury. Pozostawiono patrona, którym jest Wojciech Korfanty. - Nie wykreślamy Polski. Podkreślamy, że to instytucja regionalna, która w Polsce ma krzewić i podkreślać regionalizm i wielokulturowość regionu - tłumaczył Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wojciech Korfanty

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach został przemianowany na Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w 2020 roku. Wówczas samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości wykorzystywali każdą nadarzającą się okazję, aby podkreślić polskość regionu w ramach obchodów stulecia tzw. powstań śląskich. Nie przejmowali się prostestami i argumentami środowisk regionalnych, które podkreślały, że to ceniona instytucja, zajmująca się sprawami regionu, a jej nazwa doskonale to oddaje.

Polityczny przewrót w Sejmiku Wojewóztwa Śląskiego doprowadził do zmiany władzy, a więc także zmiany podejścia wobec regionalizmu. Radna Lucyna Ekkert (Koalicja Obywatelska) na wniosek Związku Górnośląskiego złożyła interpelację w sprawie zmiany nazwy Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego na Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego.

- Nasze województwo jest obszarem wielokulturowym. To region o zróżnicowanych kulturowo obszarach i silnym poczuciu tożsamości etnicznej. Instytucje szczebla regionalnego powinny kultywować, podtrzymywać, pielęgnować i promować nasze regionalne dziedzictwo, a nazwy instytucji kultury powinna zapewniać ich jednoznaczną identyfikację w przestrzeni publicznej - tłumaczyła Lucyna Ekkert.

- Nie wykreślamy Polski. Podkreślamy, że to instytucja regionalna, która w Polsce ma krzewić i podkreślać regionalizm i wielokulturowość regionu. Sama nazwa jest emanacją działalności tego instytutu, dlatego wracamy do pierwotnego szyldu - podkreślił Marek Gzik (KO), przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Pomysł uzyskał większość podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego (23 głosy "za", 15 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"). Zmiana oficjalnie weszła w życie 22 września 2023 roku.

Ślunsk wungiel czy kuncert Nie to nie jest po śląsku Nie piszcie tak

Może Cię zainteresować:

Ślunsk, wungiel czy kuncert. Nie, to nie jest po śląsku! Nie piszcie tak! "Boli mnie serce i czuję zażenowanie"

Autor: Maciej Poloczek

23/09/2023

Youtube 1920x1080 kopia 11

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami aktora Franciszka Pieczki. Plac Grunwaldzki, KWK Wieczorek, Giszowiec, Teatr Śląski, Kinoteatr Rialto

Autor: Katarzyna Pachelska

23/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon