Koniec koalicji PiS z prezydentem Marcinem Krupą. Jest umowa z PO, będzie w mieście nowy wiceprezydent

To koniec współpracy prezydenckiego Forum Samorządowego i Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Nowym koalicjantem ugrupowania Marcina Krupy w radzie miasta będzie Platforma Obywatelska. Na samym finiszu przedłużonej kadencji samorządu oznacza to m.in. zmianę na stanowisku wiceprezydenta miasta. W samo południe regionalne władze PO i prezydent Krupa mają ogłosić to oficjalnie.

Dariusz Czapla
Marcin krupa jaroslaw makowski2

Koalicja prezydenckiego Forum oraz PiS przetrwała w Katowicach 9 lat. Był czas, gdy współpraca obu stron układała się bez zarzutu: w 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość poparło Marcina Krupa w wyborach prezydenckich i nie wystawiło przeciwko niemu swojego kandydata. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przed startem do Sejmu z okręgu obejmującego Katowice w obecności prezydenta obiecywał szereg pomnikowych inwestycji z centrum nauki oraz centrum himalaizmu na czele. Żadna z nich nie została zrealizowana. Narastały za to napięcia pomiędzy urzędem miasta i urzędem wojewódzkim, których symbolem stała się kuriozalna wojna o tabliczki na placu Szewczyka.

Sam prezydent Krupa systematycznie oddalał się od PiS: otwarcie krytykował posunięcia prezydenta Andrzeja Dudy, czy premiera Morawieckiego wobec samorządów. Ponadto, od 2 lat Krupa jest we władzach Ruchu Samorządowego Tak dla Polski, odpowiedzialnego za zeszłoroczny przewrót w sejmiku i odejście z PiS marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz trójki radnych. Z drugiej strony, zbliżenie Forum Samorządowego i Platformy Obywatelskiej również było procesem: klub PO zaczynał od krytyki władz miasta, by dojść do stanu, w którym spekulowano o "cichej koalicji" obu ugrupowań.

Dziś cicha koalicja będzie już oficjalna. O godz. 12. wspólna konferencja prasowa z udziałem szefa regionalnych struktur PO, Wojciecha Saługi z prezydentem Krupą i jego zastępcą Bogumiłem Sobulą. Według naszych informacji, usłyszymy o zawiązaniu nowego sojuszu i zakończeniu współpracy Forum z PiS.

- To praktycznie formalność, bo dziś sam klub PiS w radzie miasta jest zagadką. Radny Dawid Kamiński już kilka miesięcy temu opuścił PiS i przeszedł do Forum. Poza klubem jest radny Bartosz Wydra, który tak jak Kamiński sprzeciwiał się działaniom Piotra Pietrasza. W praktyce klub PiS liczy dwie osoby, bo radny Wiesław Mrowiec nie pojawia się na sesjach - mówi nasz rozmówca.

Podkreśla, że rozwód był nieuchronny z jeszcze jednego powodu: władze Katowic (jak i radni PO) zapowiadali przywrócenie placu Wilhelma Szewczyka, przemianowanego przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka (PiS) na plac Kaczyńskich. Taką deklarację złożył też dziś nowy wojewoda, Marek Wójcik (PO). Szef katowickiego PiS, Piotr Pietrasz nie chciał komentować tej sprawy.

W tej sytuacji stanowisko wiceprezydenta Katowic straci Mariusz Skiba z PiS. Zastąpi go Jarosław Makowski, lider katowickiej PO - on również ma wystąpić podczas dzisiejszej konferencji. Zastępcami Marcina Krupy pozostaną Bogumił Sobula i Waldemar Bojarun (FS) oraz Jerzy Woźniak z Nowej Lewicy. Nieoficjalnie: Platforma ma dziś także ogłosić, że nie wystawi kontrkandydata dla Krupy w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Forum Samorządowe ma dziś 12 radnych. W koalicji z PO (KO), która dysponuje 11 mandatami będzie rządzić z 23-osobową większością. PiS ma troje radnych. Polska 2050 - jednego. Bartosz Wydra jest radnym niezależnym.

Znak informujący o pl. Wilhelma Szewczyka w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Kiedy Wilhelm Szewczyk wróci do Katowic? „Zmieni się władza i zmieni się narzucona siłą nazwa placu”

Autor: Patryk Osadnik

03/11/2023

Piotr Pietrasz

Może Cię zainteresować:

Przewrót w PiS w Katowicach. Partia traci klub w radzie miasta. "A widział pan członków PiS u PO?"

Autor: Marcin Zasada

16/12/2022

Rynek katowice prezydent krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa bez wysiłku wygra wybory w Katowicach. Dlaczego? Bo nie ma absolutnie żadnej konkurencji

Autor: Patryk Osadnik

24/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon