Konkubinat czy małżeństwo? Jak nazwać związek Pawła Kukiza z PiS?

Czy Paweł Kukiz wystartuje w wyborach do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości? - Są jakieś przymiarki, ale jest duży opór w środowisku PiS – zaznacza Grzegorz Długi, były poseł Kukiz’15. Czy tak kończy najbardziej antysystemowe ugrupowanie w Polsce?

Grzegorz Długi

Niegdyś antysystemowe ugrupowanie Pawła Kukiza ma Sejmie trzech posłów i już oficjalnie współpracują oni z Prawem i Sprawiedliwością. - Cele strategiczne, jakie Paweł Kukiz kiedyś sobie założył nie zmieniły się, choć zrealizowane zostały w niewielkim stopniu – w Rozmowie Dnia Radia Piekary stwierdził Grzegorz Długi, były poseł Kukiz’15 z Katowic.

- Jak teraz nazwać związek Pawła Kukiza z PiS? Konkubinatem czy małżeństwem? - pytał prowadzący rozmowę, red. Marcin Zasada. - Paweł Kukiz jest człowiekiem o dużej ilości emocji, wobec tego małżeństwo (polityczne – red.) nigdy nie będzie zbyt szczęśliwe. Choć to się nie zgadza w jego życiu osobistym, bo jest ze swoją pierwszą i ciągle tą samą żoną od kilkudziesięciu lat i jakoś to trwa – odparł Grzegorz Długi.

Na sugestię, że może powinien się wobec tego zapisać do PiS-u, były poseł stwierdził, że akurat tam małżeństwa się rozpadają bardzo szybko.

Paweł Kukiz wystartuje do Sejmu z list PiS?

Paweł Kukiz przyznał niedawno, że w wyborach najpewniej wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości. - Są jakieś tam przymiarki, bo nie rozmowy. Trzeba zwrócić uwagę, że jest spory opór w środowisku PiS. Nie ma tam wielkiego entuzjazmu do Pawła Kukiza. Ostatnio na spotkaniu klubu parlamentarnego PiS wręcz krzyczano „Tylko nie dla Kukiza” – mówił były poseł.

- Sam się do Sejmu nie dostanę – przypomniał słowa Pawła Kukiza red. Marcin Zasada. Dodał, że w takich okoliczności kończy swój żywot najbardziej antysystemowe ugrupowanie w Polsce. - Dopóki się nie da zmienić w Polsce systemu wyborczego, to jesteśmy skazani na upartyjnienie i na to, że o tym kto jest w Sejmie decydują przywódcy partyjni. Największe partie nie są zainteresowane zmianą tego systemu, mimo że mówią o czymś innym – odpowiedział na to Grzegorz Długi.

Były poseł dodał, że porozumienie programowe Kukiz’15 z PiS zakłada także kwestię zmiany prawa wyborczego. - Z tym, że nie w tej kadencji i nie ma tam zobowiązania PiS-u, że ruszy tą sprawę w sposób zdecydowany – zaznaczył. W propozycjach zmian ordynacji miał się pojawić pomysł Jarosława Kaczyńskiego podziału kraju na 100 okręgów wyborczych. Grzegorz Długi przyznał, że taka koncepcja jest rozpatrywana, ale jest też duży opór. Z kolei poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 mówi o… 230 okręgach!

- Okręgi muszą być małe - czym mniejszy tym lepszy. Po to, żeby ideę Jednomandatowego Okręgu Wyborczego zrealizować. Chodzi o to, by ludzie niekoniecznie mianowani przez ośrodki partyjne, tylko cieszący się zaufaniem lokalnej społeczności mogli kandydować i dostać się do Sejmu – podkreślił był poseł.

Paweł Kukiz stawia warunki, które… raczej nie zostaną spełnione

W sprawie wspólnego startu w wyborach Paweł Kukiz stawia jednak warunki. Chodzi o przyjęcia ustawy o sędziach pokoju oraz ustawy o broni i amunicji. - Kwestia sędziów pokoju jest jedną z kluczowych kwestii, dla których Paweł Kukiz swój ruch stworzył. Jak wiemy idzie to jak po grudzie. W tej chwili jest już projekt w Sejmie. Jest on sygnowany jako projekt prezydencki, ale jak się okazuje wewnątrz PiS jest dość spory opór - mówił były poseł.

Chodzi przede wszystkim o postawę Zbigniewa Ziobro, który ma zupełnie inną koncepcję reformy wymiaru sprawiedliwości. Co – jak zauważył red. Marcin Zasada – dla Pawła Kukiza powinno być dowodem na to, że tak ustawa nie przejdzie. - Polityka to jest sztuka osiągania celów. Trzeba próbować. Paweł Kukiz to są trzy głosy w Sejmie. Z taką siłą narzucić coś większości sejmowej to jest sztuka – zaznaczył Grzegorz Długi.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rafał Piech prezydent Siemianowic

Prezydent Siemianowic zawierzył miasto miłosierdziu Bożemu

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził kopalnię Guido

Premier opiekunem PiS na Śląsku. "Koniec epoki kniaziów"

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"

Stowarzyszenie Polska 2050 konferencja

Radni z Tychów i Katowic przenoszą się do Szymona Hołowni

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką

Sejm

Wcześniejsze wybory? Zależy, która nogą wstanie Kaczyński

Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Idą wybory, bo wszyscy obiecują. PO: podwyżki w budżetówce