Kościelny seksskandal w Dąbrowie Górniczej. Prezydent Sosnowca oświadcza: miasto zawiesza współpracę z Diecezją Sosnowiecką

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zabrał głos w związku z głośnym skandalem seksualnym, do jakiego doszło w parafii w Dąbrowie Górniczej. Chęciński na oficjalnym profilu facebookowym oświadczył, że Sosnowiec zawiesza współpracę z diecezją. Sosnowiecki samorządowiec jest pierwszym politykiem, który stanowczo odniósł się do bulwersującej nie tylko lokalna społeczność sprawy.

FB Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński jpg

Seksskandal na plebanii parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce. Księża zorganizowali tam orgię, na którą zamówili pracownika seksualnego. Mężczyzna podczas tej imprezy stracił przytomność. Duchowni nie chcieli jednak wpuścić ratowników medycznych i musiała interweniować policja. Parafia, w której zorganizowano orgię, należy do diecezji sosnowieckiej, na czele której stoi biskup Grzegorz Kaszak. Opinia publiczna ze zdumieniem i wręcz drwiną przyjęła słowa, jakimi biskup zwrócił się do wiernych, prosząc o modlitwę oraz wspieranie obolałych i zawstydzonych księży. Jak się okazuje, to było już za wiele także dla prezydenta Sosnowca.

Prezydent Sosnowca: To jest sprawa nas wszystkich

W środę 27 września Arkadiusz Chęciński napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku:

Nie uciekam od dobrej współpracy z sosnowieckim kościołem w przyszłości, jednak po kuriozalnym oświadczeniu diecezji, gdzie jako wierni jesteśmy proszeni o wstawienie się za ,,obolałymi księżmi”, oczekuję jasnego stanowiska diecezji i odcięcia się od tych bulwersujących spraw. To nie jest wewnętrzna sprawa Diecezji Sosnowieckiej. To jest sprawa nas wszystkich. Wszyscy tworzymy miasto i nie chcę, aby Sosnowiec, ale też sosnowiecki kościół, był kojarzony z wydarzeniami, które nie przystoją nikomu.

Chęciński dodał, że sam jest katolikiem i jest z tego dumny. A także iż nie stanowi tajemnicy fakt, że Kościół Rzymskokatolicki jest stałym elementem życia Sosnowca, władze miasta regularnie z nim współpracują i chciałyby te współpracę kontynuować.

Jak jednak oświadczył prezydent Sosnowca:

(...) z uwagi na ostatnie doniesienia z diecezji negatywnie wpływające na opinie o mieście, oburzenie mieszkańców Zagłębia i brak wyraźnego odcięcia się od tych spraw zmusza mnie do podjęcia przykrej decyzji o zawieszeniu współpracy miasta z Diecezją Sosnowiecką do czasu podjęcia realnych działań naprawczych.

Prezydent Chęciński: Żaden z kandydujących polityków nie odważył się zabrać głosu

Chęciński jest pierwszym politykiem, który tak jednoznacznie i dobitnie odniósł się do kościelnego skandalu seksualnego w diecezji sosnowieckiej.

Uzasadniając krok władz miasta, Arkadiusz Chęciński stwierdził, że obok ostatnich doniesień medialnych związanych z Diecezją Sosnowiecką nie da się przejść obojętnie.

- Tym bardziej, że o moje stanowisko w tej sprawie pytają mieszkańcy - dodał prezydent. - Tym bardziej, że mimo trwającej kampanii wyborczej z hasłami o ,,świeckim państwie” żaden z kandydujących polityków nie odważył się zabrać w tej sprawie głosu. Czas najwyższy zabrać głos jako prezydent Sosnowca w obronie dobrego imienia mieszkanek i mieszkańców Sosnowca. - uzasadnia krok władz miasta Arkadiusz Chęciński.
Seksskandal na dąbrowskiej parafii Biskup Kaszak powinien zrezygnować a głosi pobożne farmazowny

Może Cię zainteresować:

Seksskandal w dąbrowskiej parafii. „Biskup Kaszak powinien zrezygnować, a głosi pobożne farmazony”

Autor: Redakcja

27/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kościół pw. NPM Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Seksskandal w Dąbrowie Górniczej: raport kościelnej komisji

Pożar Tychy

Mama Marcina zginęła w płonącym mieszkaniu. Apel o pomoc

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców