Seksskandal w dąbrowskiej parafii. „Biskup Kaszak powinien zrezygnować, a głosi pobożne farmazony”

Po orgii w księży w dąbrowskiej parafii biskup diecezji sosnowieckiej powinien zrezygnować ze swojego stanowiska – uważa dominikanin o. Paweł Gużyński. W rozmowie z portalem naTemat dodał, że „biskup woli wygłosić pobożne farmazony, zamiast zrobić coś, co służyłoby rzeczywistej reformie oraz zmianie społecznej, mentalnej, moralnej w jego diecezji”.

fot. FB/Diecezja Sosnowiecka
Seksskandal na dąbrowskiej parafii Biskup Kaszak powinien zrezygnować a głosi pobożne farmazowny

Seksskandal na plebanii parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce. Jak informowała Gazeta Wyborcza księża zorganizowali tam orgię, na którą zamówili pracownika seksualnego. Mężczyzna podczas tej imprezy stracił przytomność. Duchowni nie chcieli jednak wpuścić ratowników medycznych i musiała interweniować policja.

Parafia, w której zorganizowano orgię, należy do diecezji sosnowieckiej. Kieruje nią biskup Grzegorz Kaszak. Po tym seksskandalu przeprosił i poprosił o modlitwę za „obolałych i zawstydzonych księży”. Do jego listu, w rozmowie z portalem naTemat odniósł się dominikanin o. Paweł Gużyński.

- Określenie "obolali" to podarunek dla internautów, proszenie się o to, żeby ktoś nas wyszydził – stwierdził duchowny.

„Biskup woli wygłosić pobożne farmazony"

Dominikanin dodał, że „biskup woli wygłosić pobożne farmazony, zamiast zrobić coś, co służyłoby rzeczywistej reformie oraz zmianie społecznej, mentalnej, moralnej w jego diecezji”. Zdaniem o. Pawła Gużyńskiego bp. Grzegorz Kaszak powinien zrezygnować ze stanowiska i „uznać przed samym sobą, że z czymś sobie wyraźnie nie poradził”.

Według o. Gużyńskiego seminarium w Sosnowcu ma złą opinię, a seksualny skandal w Dąbrowie Górniczej to czubek góry lodowej tego typu problemów, które są w Kościele. Zaznaczył, że jeżeli księża „decydują się na zorganizowanie takiej orgietki", to oznacza, że mają poczucie przyzwolenia na jej organizację. Stwierdził, że aby pozbyć się problemu sosnowiecką diecezję należy „wyczyścić”.

- W tej chwili, w mojej ocenie, patrząc na dynamikę społeczną, Kościół w Polsce jest w fazie schyłkowego cesarstwa rzymskiego. Jest rozpusta, rozpasanie, bezrozum, nieświadomość tego, co się wokół dzieje, wydawanie buńczucznych oświadczeń, okazywanie swojej władzy i potęgi. A to wszystko jest kolos na glinianych nogach - komentuje duchowny.

Terlikowski: Nie będzie uzdrowienia tej diecezji...

W ubiegłym tygodniu do ustąpienia wzywał biskupa Kaszaka katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

- Nie będzie uzdrowienia tej diecezji bez odwołania jej ordynariusza, bez watykańskiej, niezależnej całkowicie od polskich układów komisji, i bez jawnego, transparentnego raportu na temat wydarzeń z diecezji sosnowieckiej – podkreślał Terlikowski.

W swym komentarzu Terlikowski zwraca uwagę, że to nie pierwszy skandal w sosnowieckiej diecezji pod rządami jej aktualnego biskupa. Przypomina, że kilkanaście lat temu rozwiązano sosnowieckie seminarium po tym do mediów wyciekły informacje kompromitujące rektora. Sytuację badała watykańska komisja, po czym – jak stwierdza Terlikowski - „seminarium zostało rozwiązane i powołane na nowo w innym miejscu, jego przełożeni przeniesieni w inne miejsce, a i wśród kleryków zrobiono czystkę, odsyłając część do domów”. Publicysta przypomniał ponadto wątek tragicznej śmierci w tym roku dwóch księży z diecezji sosnowieckiej w kontekście której wątek seksualny także jest bardzo poważnie brany pod uwagę.

Biskup Grzegorz Kaszak 01

Może Cię zainteresować:

Po skandalu w diecezji sosnowieckiej Tomasz Terlikowski wzywa do odwołania biskupa Kaszaka

Autor: Michał Wroński

22/09/2023

Ksiądz pedofil

Może Cię zainteresować:

Orgia księży na parafii w Dąbrowie Górniczej? Prokuratura prowadzi śledztwo. Biskup powołał komisję

Autor: Redakcja

20/09/2023

Bazylika pw. NPM Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Skandal seksualny w dąbrowskiej parafii: ks. Tomasz Z. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych. „Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami”

Autor: Grzegorz Lisiecki

22/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny