Krajowa Izba Odwoławcza znów zajmie się metropolitalnym rowerem. Końca nie widać

Po raz piąty Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywać będzie odwołanie złożone w toku prac nad stworzenie systemu roweru metropolitalnego. Zdaniem skarżącego się, czas dany na taką operację jest zbyt krótki. Władze Metropolii ostrzegają tymczasem, że jeśli KIO uzna złożony wniosek, to na metropolitalny rower przyjdzie nam poczekać do roku 2024.

mat. GZM
Rower miejski

W tym roku miał ruszyć metropolitalny system roweru miejskiego (do tej pory rowery miejskie funkcjonowały jedynie w części miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, choć szczęśliwie od pewnego czasu można już było przemieszczać się między nimi).

Co z rowerem metropolitalnym? Doczekamy się?

Docelowo miał to być jeden z największych tego typu systemów w Europie. Na całym obszarze GZM do dyspozycji użytkowników miało trafić ok. 8 tys. rowerów IV generacji (tzw. smart bike). Znacznie więcej miało być również stacji, gdzie można by było je wypożyczać - stojaki miałyby być zlokalizowane nawet co kilkaset metrów, czyli średnio o połowę bliżej niż teraz. Utworzona miała zostać długoterminowa wypożyczalnia rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Planowana była też integracja systemu płatności za wypożyczenie rowerów z systemem płatności komunikacji miejskiej, co oznacza, że w przyszłości za pomocą jednej aplikacji można będzie kupić bilet na komunikację miejską i uzyskać dostęp do roweru miejskiego.

Na razie nie wiadomo, kto miałby realizować to przedsięwzięcie. W zeszłym roku Metropolia rozpoczęła dialog konkurencyjny z dwoma firmami zakwalifikowanymi do udziału w postępowaniu. Procedura ta miała na celu rozpoznanie możliwości rynku i dopracowanie warunków zamówienia.

- W ten sposób określimy m.in. zakres i długość trwania umowy z przyszłym operatorem, ostateczne parametry rowerów i stacji, warunki serwisowania rowerów, zasady relokacji oraz organizację długoterminowego najmu rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz rowerów niestandardowych – tłumaczył wiosną zeszłego roku Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentów Projektów i Inwestycji Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jedna firma poskarżyła się na warunki przetargu

Po zakończeniu dialogu konkurencyjnego uczestniczące w nim firmy miały złożyć swoje oferty, a GZM dokonać wyboru operatora systemu i finalnie podpisać z nim umowę. Na razie jednak jedna z firm biorących udział w postępowaniu złożyła... odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, skarżąc się na warunki przetargu. Domaga się uznania, że czas wskazany na dostarczenie 2260 rowerów (tj. pięć miesięcy) jest niemożliwy do spełnienia i zaburza konkurencje. Jej zdaniem na wykonanie tego zadania potrzebny byłby okrągły rok.

- To już będzie piąte postępowanie przed KIO – przyznaje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Jak podaje dwa z czterech dotychczasowych postępowań zakończyły się oddaleniem odwołania, w jednym przypadku KIO nakazało częściowe, a w jednym całkowite uwzględnienie odwołania.

- Kiedy zaczynaliśmy dialog techniczny, to warunkiem było dostarczenie 4,6 tys. rowerów w 8 miesięcy i było od początku wiadomo że nie zrobi tego pierwsza lepsza firma, tylko poważna, z dużym zapleczem, mająca doświadczenie na rynku i tysiące rowerów funkcjonujących w innych miastach Polski bądź Europy. Jestem zdziwiony tym zarzutem i liczę iż KIO uwzględni nasze argumenty. W przeciwnym razie rower metropolitalny ruszy dopiero w 2024 roku – komentuje Kazimierz Karolczak.
Wiatrak w Kaletach

Może Cię zainteresować:

Najlepszy aktywny, wakacyjny wypoczynek? Na przykład na rowerze. Wybraliśmy dla Was pięć tras rowerowych dla rodzin z dziećmi

Autor: Martyna Urban

26/07/2022

Kaj Teroz

Może Cię zainteresować:

Rowerów z Chorzowa nie zwrócisz w innym mieście. Są niekompatybilne z pozostałymi systemami

Autor: Maciej Poloczek

05/09/2022

Stacja rowerowa MDA

Może Cię zainteresować:

Przetarg na dokumentację techniczną dla czterech velostrad w Metropolii. Będą konsultacje społeczne

Autor: Michał Wroński

30/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon