Przetarg na dokumentację techniczną dla czterech velostrad w Metropolii. Będą konsultacje społeczne

Metropolia ogłosiła przetarg na opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej dla czterech velostrad, planowanych w ramach Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Mają one połączyć Katowice z Sosnowcem, Tychami i Mysłowicami, a także Sosnowiec z Czeladzią, Będzinem i Dąbrową Górniczą.

fot. Sławomir Rybok / UM Katowice
Stacja rowerowa MDA

Ogłoszony właśnie przetarg zakłada przygotowanie koncepcji dla czterech velostrad:

1) Z Katowic do Sosnowca.

Długa na 9,7 km velostrady ma przebiegać od katowickich Bulwarów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od drogi ekspresowej S86, aż po centrum Sosnowca. Koniec trasy został przewidziany przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.

2) Z Katowic do Tychów

Długość tej trasy ma wynieść 14 km. Koncepcje dla tego odcinka są przynajmniej dwie. Może zostać zbudowany przez południowe dzielnice Katowic (Podlesie i Kostuchnę), albo przez tyską dzielnicę Czułów, katowickie Murcki i tereny leśne.

3) Z Katowic do Mysłowic

Długa na 9,1 km trasa rozpocznie się w Katowicach–Brynowie, będzie biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej wzdłuż doliny Trzech Stawów, dalej przez Giszowiec, a następnie w kierunku Mysłowice wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z tym miastem i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego (os. Ćmok) Rozpoczęcie prac budowlanych na terenie Katowic jest planowane na II kwartał 2023 r.

4) Z Sosnowca przez Czeladź i Będzin do Dąbrowy Górniczej

Jej łączna długość ma wynieść 16,9 km. Koncepcja zakłada wykorzystanie terenu po kolei piaskowej w Sosnowcu i Czeladzi, a następnie Będzinie i Czeladzi. Pod uwagę brane jest też poprowadzenie jej wzdłuż S86, a później DK94.

Termin składania ofert w przetargu mija 30 stycznia 2023 r. Po podpisaniu umowy wyłoniony oferent będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie koncepcji. Ich realizacja zakłada też wykonanie wszelkich uzgodnień własnościowych z zarządcami sieci naziemnych, nadziemnych i podziemnych. Wykonawca dokumentacji będzie musiał także przedstawić rozwiązania przejścia tras w punktach newralgicznych i kolizyjnych (np. skrzyżowania z drogami publicznymi, przejścia przez rzeki czy linie kolejowe). Do jego zadań będzie należało ponadto przedstawienie rozwiązań występujących ryzyk w zakresie geodezyjnym i dysponowania nieruchomościami, urbanistyki oraz planowania przestrzennego. Koncepcja powinna uwzględniać kwestie bezpieczeństwa i wyposażenia, związane z infrastrukturą towarzyszącą, jak np. barierki ochronne, miejsca obsługi rowerzystów, preferowane rozwiązania ochrony rowerzysty przez zastosowanie „zielonej bariery” czy wymagane oświetlenie drogi rowerowej. Przy projektowaniu należy unikać rozwiązań, które mogą stanowić bariery dla osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązania w tym zakresie mają podlegać uzgodnieniom z Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. W ramach prac nad dokumentem przewidziane są również konsultacje społeczne.

Metropolia zapowiada, że w I kwartale 2023 r. planowana jest organizacja przetargu na wykonanie koncepcji technicznych kolejnych velostrad, które prowadzić będą: z Katowic przez Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom do Piekar Śląskich, z Tarnowskich Gór do Bytomia, z Katowic przez Sosnowiec do Mysłowic (wzdłuż Przemszy).

W sumie na terenie Metropolii ma powstać 8 velostrad o długości ok. 120 km. (ich przebieg został wytyczony przez Metropolię we współpracy z miastami członkowskimi). GZM zastrzega jednak, że ten katalog nie jest zamknięty.

Velostrada na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Władze miast podpisały porozumienie w sprawie velostrady. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku

Autor: Paulina Gałbas

20/05/2022

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Rowery miejskie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

11/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon