Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji może zostać obcięty o 280 mln euro. Unia nie akceptuje trzech województw

Czarne chmury zbierają się nad Krajowym Planem Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska sprzeciwia się przekazaniu do niego pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego. To by oznaczało zmniejszenie jego budżetu o niemal połowę. I postawiło pod znakiem zapytania jego sens.

pixabay.com
Komisja Europejska

Pieniądze na złagodzenie górniczym regionom negatywnych skutków zamykania kopalń miały być dystrybuowane dwoma kanałami – poprzez zarządzane z poziomu urzędów marszałkowskich terytorialne plany sprawiedliwej transformacji i poprzez krajowy program sprawiedliwej transformacji. Zdecydowanie większe kwoty miały pójść przez te pierwsze - sam tylko TPST dla woj. śląskiego ma wynosić ponad 2 mld euro. Na tym tle KPST z budżetem na poziomie ok. 500 mln euro wyglądał dosyć skromnie.

Może się jednak okazać, że nawet takich pieniędzy nie będzie. Podczas wtorkowego (22 marca) posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji Piotr Zygadło, dyrektor regionalnych programów operacyjnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że Komisja Europejska zaczęła ostatnio sygnalizować mocno sceptyczne stanowisko względem zasilenia KPST pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Społecznego tłumacząc to tym, że działania na rzecz transformacji można spokojnie finansować także z tego drugiego mechanizmu. Gdyby przekazanie tych pieniędzy faktycznie zostało zablokowane, to budżet KPST stopnieje do ok. 280 mln euro. To z kolei może oznaczać, że finalnie straci sens bycia „samodzielnym” programem, a stanie się jednym z elementów któregoś z programów ogólnokrajowych (czytaj: pieniądze z krajowej puli na transformację zostaną wrzucone do jednego „kotła” z tymi przeznaczonymi na inne cele).

- To nie jest duży transfer w skali środków na sprawiedliwą transformację, my sobie z tym poradzimy – starał się uspokajać dyrektor Zygadło, choć przyznał, że stanowisko KE stanowi dla strony rządowej zaskoczenie (bo wcześniej takich zastrzeżeń nie było). Zaskoczenie niestety niemiłe, gdyż pomysł na skumulowanie funduszy na transformacje w jednym programie krajowym miał ułatwić zarządzanie nimi i uniknięcie sytuacji, gdy na działania podejmowane transformacyjne trzeba będzie wyciągać pieniądze z różnych programów.

Na razie nie sposób określić, co taki rozwój wypadków oznaczać będzie dla procesu transformacji w naszym regionie. Pieniądze z KPST miały być dzielone sektorowo, a nie terytorialnie, czyli w drodze konkursu trafiać np. do spółek skarbu państwa, bądź firm prywatnych, a nie do samorządów województw. Oczywiście przedsiębiorstwa te nie działają w próżni, każde zlokalizowane jest w konkretnym regionie, więc finalnie mniej pieniędzy na KPST oznaczać będzie też mniej pieniędzy na transformację w regionie.

Kwestia budżetu KPST nie jest jedyną, przy której widać rozbieżności między Komisją, a polskim rządem. W dalszym ciągu nie dogadano się co do liczby województw, które skorzystać będą mogły z funduszu sprawiedliwej transformacji. Unia akceptuje wsparcie dla śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Polski rząd chciałby do tej listy dopisać jeszcze łódzkie, lubelskie i małopolskie przekonując, że z pomocą nie należy czekać aż finalnie zostaną wygaszone działające tam kopalnie i że uruchomienie takiego mechanizmu uzasadniają już trwającego tam procesy transformacyjne. Obie strony "okopały" się na swoich stanowiskach, przełomu nie widać, rozmowy na linii Warszawa - Bruksela się przedłużają, a tymczasem w regionach czekających na unijne pieniądze na transformację robi się coraz bardziej nerwowo.

- Potrzebujemy tych pieniędzy już teraz - można było usłyszeć podczas obrad sejmowej podkomisji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Małgorzata Jarosińska -Jedynak Jakub Chełstowski

Teraz to rząd ponagla marszałka w sprawie transformacji

Węgiel

Dlaczego górnicze spółki nie palą się do większego wydobycia

Czy czeka nas embargo na rosyjski węgiel?

"Embargo na węgiel z Rosji. Kierunek: energia odnawialna"

Primark Katowice wyprzedaż 2

Pierwsza wyprzedaż w Primark Katowice. Przecenione artykuły

Tarnowskie Góry dodatek węglowy

Tarnowskie Góry startują z dodatkiem węglowym

Sztab kryzysowy w sprawie Kanału Gliwickiego

Tona śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Jest sztab kryzysowy

Jakub chelstowski

Będzie więcej węgla, ale... cele niskoemisyjne bez zmian