Kredyt na fotowoltaikę na Śląsku - warunki, zasady, koszty

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce dużą popularnością. Spora ich część działa na Śląsku, gdzie dostarczają czystą energię mieszkańcom, przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym. Montaż paneli słonecznych może być korzystny, jednak pojawia się pytanie, skąd wziąć na to pieniądze. W razie potrzeby warto rozważyć zaciągnięcie kredytu, którego warunki, zasady i koszty opisujemy poniżej.

Kredyt na fotowoltaikę na Śląsku - warunki, zasady, koszty

Warunki kredytów na fotowoltaikę

Podobnie jak wszystkie inne kredyty, również te mające na celu finansowanie instalacji fotowoltaicznych są udzielane wyłącznie przez banki. Na Śląsku zdecydowana większość wiodących na rynku instytucji finansowych ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla osób i podmiotów zorganizowanych zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii, wśród którym największą popularnością cieszą się właśnie instalacje fotowoltaiczne. Tego rodzaju kredyt ma charakter celowy, tzn. pozyskane z niego środki można spożytkować wyłącznie na kupno i montaż paneli słonecznych.

Jeśli chodzi o oprocentowanie, kredyty na fotowoltaikę zapewniają dość atrakcyjne warunki – z reguły są nieco tańsze niż standardowe kredyty gotówkowe, których parametry można sprawdzić i porównać w serwisie sowafinansowa.pl. Również pod względem terminu spłaty i innych zmiennych są to podobne do siebie produkty, co pozwala na łatwe dostosowanie specyfiki finansowania paneli słonecznych do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Tym, co wyróżnia kredyty na fotowoltaikę, są dodatkowe możliwości dostępne w niektórych bankach, jak np.:

  • spłata zobowiązania dopiero po dwóch latach od dnia zaciągnięcia,
  • możliwość uzyskania zwrotu części opłaconych odsetek,
  • spłata z nadwyżek wyprodukowanych przez system fotowoltaiczny.

Czas na spłatę zobowiązania różni się w zależności od oferty i z reguły wynosi od kilku (np. 5) do kilkunastu lat (np. 15). Jeśli chodzi o formalności, można liczyć na pewne ich ograniczenie i stosunkowo łatwą dostępność, jednak na pewno nie jest to pożyczka bez odmowy. Przed udzieleniem finansowania każdy klient podlega dokładnej weryfikacji pod kątem zdolności i wiarygodności finansowej, zgodnie z podstawowymi procedurami obowiązującymi we wszystkich bankach na Śląsku.

Kiedy kredyt, kiedy dofinansowanie

Decydując się na kredyt na fotowoltaikę, można liczyć na wiele korzyści, jednak trzeba też pamiętać o warunkach, z jakimi się on wiąże. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim brak możliwości uzyskania dofinansowania, które jest wykluczone w przypadku zaciągnięcia zobowiązania w banku. Zresztą nie zostanie ono przyznane, jeżeli bank się dowie, że klient otrzymał już dotację. Należy zatem dobrze się zastanowić, czy lepszym wyborem będzie dofinansowanie, czy kredyt.

Jeśli nie wiesz, czy zdecydować się na kredyt, czy dotację, zastanów się nad swoimi możliwościami i wymaganiami. Wiele programów odrzuca możliwość dofinansowania rozbudowanych instalacji (np. o mocy powyżej 10 kW), dlatego w przypadku dużych inwestycji często jedynym rozwiązaniem pozostaje kredyt. Polecamy go również osobom, które nie dysponują żadnymi środkami własnymi, gdyż pozwala na sfinansowanie 100% kosztów inwestycyjnych. Takie możliwości nie dają natomiast dotacje, ponieważ wymagają wniesienia wkładu własnego, często o dość dużej wartości, np. 50% wszystkich wydatków na montaż i zakup paneli słonecznych. Dofinansowania są więc przeznaczone główne dla osób, firm i instytucji, które dysponują własnym środkami.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon