Kręgi Taneczne w Parku Śląskim po renowacji wypiękniały. Zobaczcie, jak to miejsce teraz wygląda

Chyba wszyscy stali bywalcy Parku Śląskiego znają to miejsce u podnóża wzgórza, na którego szczycie jest Planetarium Śląskie. Kręgi Taneczne, jedna z najstarszych atrakcji Parku Śląskiego właśnie, przeszły metamorfozę. Zobaczcie, jak teraz wyglądają w dzień i wieczorem.

Kręgi Taneczne, Duży i Małe, znajdują się przy al. Klonowej, po prawej stronie Dużego Stawu przy Browarze Przystań, idąc od kanału regatowego w stronę restauracji. To jedno z najstarszych miejsc w Parku Śląskim.

Duży Krąg to przykład socrealizmu

Duży Krąg Taneczny został otwarty w 1952 roku. Jego konstrukcja jest świetnym przykładem socrealizmu, który w ówczesnych, powojennych czasach, zdobywał popularność w Polsce. Obiekt ma prawie 1600 m2 powierzchni, a jego średnica to ponad 30 metrów. Wzdłuż części wejściowej znajdują się piękne, kamienne schody, a zaraz obok można zobaczyć rzeźby przedstawiające ludowe tancerki ochoczo zapraszające do odwiedzenia tego miejsca. Centralny punkt Dużego Kręgu stanowi scena.

Jak sama nazwa wskazuje, było to miejsce imprez tanecznych i koncertów. I taką funkcję ma pełnić również po modernizacji.

Co się zmieniło w Kręgach Tanecznych

Wymieniono całą nawierzchnię. Asfalt w centralnej części Dużego Kręgu Tanecznego został zerwany, zastąpiła go piaskowa mozaika. Nawierzchnię zmieniono też na Małych Kręgach, które położone są nieco wyżej.

W ramach inwestycji odnowiono wszystkie siedziska, teraz spokojnie zmieści się na nich 400 osób. Zadbano o schody, murki, kwietniki, którym dano drugie życie. Wymieniono również oświetlenie. Po zmroku uroku dodają klimatyczne iluminacje świetlne, które tworzą prawdziwą grę świateł.

Dla osób z niepełnosprawnościami powstały ciągi komunikacyjne, które ułatwiają, dostanie się na główną płytę dużego kręgu.

Renowacje pod nadzorem konserwatorskim przeszły charakterystyczne rzeźby Krakowiak, Mazur i Trojak, przedstawiające tancerki. Odświeżone figury zdają się zapraszać parkowych gości do zabawy. Odnowiono również charakterystyczną glorietę. Została oczyszczona, odmalowana, a konstrukcję sklepienia wymieniono na nową.

Remont kosztował 11 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach unijnego programu JESSICA.

ZOBACZ TEŻ:

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Ogród Japoński

Może Cię zainteresować:

Mija rok od otwarcia Ogrodu Japońskiego. To wciąż najpopularniejsze miejsce w Parku Śląskim. I trudno się dziwić

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon