"Elżbietka ma taką poważną buźkę". Jak śląskie dzieci 85 lat temu czytały o przyszłej królowej Anglii

Zmarła 8 września 2022 roku królowa Elżbieta II nigdy nie była na Śląsku. Podczas swojego jedynego, krótkiego pobytu w Polsce, który miał miejsce w 1996 roku, odwiedziła jedynie Warszawę i Kraków. Z Krakowa niedaleko na Śląsk, ale tego ostatniego program królewskiej wizyty nie obejmował. Brytyjska monarchini była przecież osobistością powszechnie tu kojarzoną (jak zresztą na całym świecie). Śląskie dzieci czytały o niej jeszcze, zanim zasiadła na tronie, poznając ją już jako swoją rówieśnicę. Królewna Elżbieta niejeden raz gościła na łamach międzywojennej śląskiej prasy.

Krolowa elzbieta

Miejscami wzruszająco z dzisiejszego punktu widzenia brzmi dydaktyczny w gruncie rzeczy artykuł pod tytułem "Prawdziwa królewna", wydrukowany w 1937 roku w "Małym Katoliku", cotygodniowym, przeznaczonym dla dzieci i młodzieży dodatku do śląskiej gazety "Katolik":

Królewna... Przypominają się zaraz słyszane i czytane kiedyś bajki, w których tak często główną rolę grały królewny. Były śliczne, wysokie, powiewne» w białych sukienkach, o złotych włosach i zadumanych oczach, z mieniącą się przepaską na czole. Albo były złe i trzeba było dużo trudu i odwagi, aby je zmienić. Albo były małe i kapryśne, złośnice. Ale zawsze były piękne. Takie były królewny z dawnych bajek.

Czy jest do nich podobna ta dziewczynka, na którą teraz patrzycie? Trochę, prawda? Jest ładniutka, ma zadumaną minkę, białą powiewną sukienkę i sznur pereł na szyjce. Ale to nie jest królewna z bajki, to prawdziwa, żywa królewna, wasza rówieśniczka. To księżniczka Elżbieta, córka króla Anglii Jerzego VI, która kiedyś sama będzie królową tego wielkiego mocarstwa, bo jest następczynią tronu.

Ale na razie Elżbieta ma 11 lat i jest królewną. Została nią niedawno, przed tym była księżniczką Elżbietą, która jednak była już wtedy ulubienicą całej Anglii. Nie dziwnego. Elżbieta, jest ładną, miłą, dobrą i mądrą dziewczynką. Wcale nie jest zarozumiała z tego powodu, że jest królewną i że będzie królową. I wcale nie zawsze chodzi w takiej ślicznej, białej sukience i w sznurze pereł. Na co dzień kładzie szkolną, ciemną sukienkę i pracuje. Uczy się. Bo przecież musi być mądrą królową i musi umieć o wiele więcej, niż zwykła 11-letnia dziewczynka, A kiedy odkłada książki i żegna się ze swymi profesorami i nauczycielami - bawi się w najlepsze, wesoło i całą duszą, jak każda 11-letnia wasza rówieśniczka.

Królewna Elżbieta (z prawej) i księżniczka Małgorzata w roku 1937.
Królewna Elżbieta (z prawej) i księżniczka Małgorzata w roku 1937.

Uprawia też sporty. Świetnie jeździ konno i przepada za przejażdżkami na swym ulubionym wierzchowcu. Czasem w pięknym Hyde-Parku w Londynie przystają ludzie i oglądają się z uśmiechem sympatii na widok małej amazonki z roześmianą różową buzią. A kiedy jest jakieś święto i uroczystość - mała Elżbieta, ubrana w śliczny płaszczyk i mały kapelusik, siedzi z poważną minką obok mamusi - królowej w samochodzie. Poważnie odpowiada ukłonami ciemnej główki na okrzyki i wiwaty, poważnie przechodzi przez szpalery wojska i ludności cywilnej.

A kiedy na dworze królewskim jest przyjęcie, w którym i ona może wziąć udział - zamienia się w małą, uprzejmą, spokojną „lady” (damę). Przecież jest królewną. Ale przede wszystkim życie małej królewny - to praca. To nauka. Elżbietka rozumie doskonale, jakie na niej ciążą zadania i obowiązki. Spójrzcie, jaką poważną ma buzię. Jak stuliła dziecinne usteczka, w „dorosłym” zamyśleniu. Kto wie, czy ta śliczna mała damka w wytwornej sukience, z ładnie uczesanymi włoskami nie myśli sobie teraz: „Ah, żebym to ja była zwykłą dziewczynką, nie królewną!...” Patrzy ona jednak śmiało przed siebie. „To nic, że teraz mu czasem smutno, bo muszę się wciąż uczyć i pracować. Będę za to mogła potem mądrze pracować dla Anglii.”

Bo Anglicy bardzo kochają swój kraj i kocha go także mała królewna Elżbietka.

Przeznaczeniem 11-letniej wówczas Elżbietki było królować Wielkiej Brytanii przez ponad 70 lat. A wielu dzieci, które czytały ten artykuł, nie ma już między nami - wspominamy je jako naszych dziadków i pradziadków, babcie i prababcie...

I want to break free

Może Cię zainteresować:

Freddie Mercury napisał dużo lepszą historię spotkania Queen z górnikami niż serial "Królowa" na Netflixie

Autor: Marcin Zasada

02/07/2022

Książę Bolko von Hochberg

Może Cię zainteresować:

Bolko von Hochberg nie żyje. Zmarł książę pszczyński, głowa jednego z najbardziej znanych arystokratycznych rodów Śląska

Autor: Redakcja

28/08/2022

Henryk Brodaty ze św. Jadwigą, dziećmi i synową

Może Cię zainteresować:

Jeden sprowadził krzyżaków, drugi paktował z Luksemburgami, trzeci nie miał z Polską nic wspólnego. Co oni robią w Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska?

Autor: Tomasz Borówka

27/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie miasta w stylu noir

Mrok, neony i samotność PRL. Śląskie miasta w wersji noir

Krzysztof Kolumb przysłużył się śląskiej kuchni

Komu zawdzięczamy gumiklyjzy? Są 3 ojcowie śląskiej kuchni

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Wzorcem familoków z Nikiszowca były... czworaki spod Opola

Wojciech Korfanty

Największa tajemnica Korfantego. To zdecydowało o powstaniu?

Katowice w 1939 roku

Gdy na Śląsku zabrakło chleba. Efekt nowego porządku

Niemczyk ostatni buntownik plakat

"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury" [CAŁY FILM]

Nikiszowiec

10 rzeczy, które zostawili nam na Śląsku Giesche