Królowa Marysieńka, Korfanty i... Wiedźmin, czyli tarnogórski Pochód Gwarkowski. Znów było co oglądać. Zobaczcie zdjęcia

Pochód Gwarkowski, z którego słyną Gwarki, organizowany jest już od ponad sześćdziesięciu lat. A związku z tegoroczną 340. rocznicą wizyty Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach – to wydarzenie było przypominane w sposób szczególny. W pochodzie pojawiły się nowe postaci, pokazano też nowe stroje. Krótko mówiąc: był rozmach. Zobaczcie, jak wyglądał tegoroczny pochód na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Wydarzenie zawsze odbywa się w niedzielne przedpołudnia. Za każdym razem gromadzi tłumy mieszkańców, a także przyjezdnych gości, bo pochód to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów programu. Wiele miast obchodzi swoje święta, ale niewiele robi to w tak wyjątkowy sposób. Wśród nich znajdziemy także Zieloną Górę, której Winobranie było inspiracją dla tarnogórskiego korowodu.

Królowa w szkarłacie

W tym roku organizatorzy zapowiedzieli niemało nowości. Pojawiły się kolejne postacie oraz nieprezentowane wcześniej stroje. Szczególną uwagę zwrócił kostium Marysieńki. W tym roku w rolę małżonki Jana III Sobieskiego wcieliła się Anna Gołkowska. Królowa wzbudziła sensacją swoją piękną, szkarłatną suknią, uszytą z zachowaniem XVII-wiecznych standardów. Nie mniejsze poruszenie wzbudził sam monarcha w otoczeniu husarzy. Przypomnijmy, że w tym roku obchodzimy 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, którą poprzedziła wizyta Sobieskiego w Tarnowskich Górach.

Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych postaci, ważnych dla początków i rozwoju miasta. Ulicami przeszedł chłop Rybka, rycerz Adam de Tarnowice, książę Jan II Dobry i margrabia Jerzy Hohenzollern, gwarkowie i mieszczanie, hrabiowie von Donnersmarck z małżonkami. Po nich pojawili się również pionierzy śląskiego przemysłu: hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, Friedrich Anton von Heinitz, Salomon Isaac, August Boscamp-Lasopolski, August Holzhausen, Johann Friedrich Wedding, Ephraim Abt, Rudolph von Carnall oraz Hugo Koch. Część historyczną pochodu zakończono na dwudziestoleciu międzywojennym. Czas ten reprezentowały Dywizja Ochrony Pogranicza (Grenzschutz) i Samoobrona Górnośląska (Selbstschutz), stacjonujący w Tarnowskich Górach regiment szkocki, powstańcy górnośląscy, a także prezydent Stanisław Wojciechowski z biskupem Augustem Hlondem i Wojciechem Korfantym.

Był nawet Wiedźmin

Pochód gwarkowski nie kończy się na postaciach historycznych. Za nimi pojawiają się działające w naszym mieście stowarzyszenia, grupy pasjonatów, organizacje pożytku publicznego, szkoły. Tarnogórzan fantazja nie zawodzi. W tym roku podczas części współczesnej mogliśmy zobaczyć bohaterów DC, Marvela, sagi o wiedźminie Geralcie (uczniowie „Mechanika”) czy żywe portrety wykonane przez mistrzów malarstwa (przedstawiciele „Plastyka”). Jak zawsze z dużym aplauzem spotkały się bractwa kurkowe, które zademonstrowały swoje głośne rekwizyty. Pochód zamykali pasjonaci motoryzacji w swoich zabytkowych wozach.

Przypomnijmy, że miasto wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej starają się o to, aby Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

To jeszcze nie koniec Gwarków, w Tarnowskich Górach odbędą się bowiem jeszcze koncerty i pokaz sztucznych ogni. Oto harmonogram:

  • 16:45 - Andrzej Rybiński
  • 18:00 - KARAŚ/ROGUCKI
  • 19:30 - Kult
  • 22:00 - pokaz sztucznych ogni
W Tarnowskich Górach trwają Gwarki. W sobotę odbyły się kolejne koncerty

Może Cię zainteresować:

Miuosh, Viki Gabor, Kacperczyk, czyli sobotnie koncerty w Tarnowskich Górach. Niedziela to ostatni dzień Gwarków. Co w programie?

Autor: Urszula Gołkowska

10/09/2023

Gwarki

Może Cię zainteresować:

Pochód Gwarkowski na liście dziedzictwa kulturowego? W ten weekend Gwarki po raz 66. w Tarnowskich Górach

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/09/2023

Prezentacja nowego stroju na pochód gwarkowski 2023

Może Cię zainteresować:

Pochód gwarkowski 2023. Królowa Marysieńka otrzyma nowy strój [WIDEO]

Autor: Urszula Gołkowska

21/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon