Miuosh, Viki Gabor, Kacperczyk, czyli sobotnie koncerty w Tarnowskich Górach. Niedziela to ostatni dzień Gwarków. Co w programie?

Już po raz 66. w Tarnowskich Górach organizowane są Gwarki. Imprezy trwają od czwartku. W sobotę w centrum Tarnowskich Gór, na koncertach Viki Gabor, zespołu Kacperczyk i Miuosha, bawiły się tłumy. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wpaść w tym roku na Gwarki, to dziś macie ostatnią szansę. W niedzielę na początek – Pochód Gwarkowski, potem koncerty, a na zakończenie pokaz fajerwerków.

Gabor, Kacperczyk i Miuosh na scenie

Po mocnym otwarciu wydarzenia w piątek, sobota też nie zawiodła oczekiwań. Całe Tarnowskie Góry i okolice bawiły się na rynku. O 17:45 muzyczną część wydarzenia rozpoczęła idolka młodego pokolenia Viki Gabor. Pod sceną nie brakowało wiernych fanek z transparentami. Po niej przyszedł czas na zespół Kacperczyk. Duet muzyków ściągnął już starszą publiczność. Na finał wieczoru zaplanowano występ rapera Miuosha. Rynek bawił się do późnych godzin, a w wielu przypadkach impreza przedłużyła się i przeniosła na tarnogórskie ulice.

Podczas gdy młodsi fani szaleli pod sceną, starsi uczestnicy Gwarków mogli cieszyć się spokojniejszą atmosferą w tarnogórskich lokalach. Restauracje i kawiarnie rozłożyły swoje ogródki letnie. Dla wielu z nich Gwarki to szczególny czas, kiedy przygotowywane są nawet specjalne niespodzianki dla gości. Na zgłodniałych czeka także strefa food trucków, a w niej burgery, frytki, azjatyckie pierożki, specjały greckiej kuchni, owoce w czekoladzie czy słodkie kebaby.

Atrakcje czekały również na najmłodszych gości. Specjalnie dla nich powstała mała scena przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Czekaja tam na nich animatorzy z zabawami i grami. Zaplanowano pokazy naukowe. Rodzice mogą też zobaczyć swoje pociechy podczas pokazów artystycznych. Strefa będzie otwarta także dziś.

Czas na finał Gwarków!

Kto nie miał dotąd czasu, by wpaść do Tarnowskich Gór, dziś powinien zjawić się w mieście! Co prawda to już ostatni dzień imprezy, ale program prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Na początek Pochód Gwarkowski. Korowód przejdzie ulicą Opolską, Sobieskiego i Piłsudskiego. Rozpocznie się o godzinie 11:00. Podczas pochodu zobaczymy około 300 historycznych postaci, które są związane z historią Tarnowskich Gór, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych gości. Pokaże się Skarbnik, pierwsi gwarkowie, chłop Rybka, ojcowie założyciele, Jan III Sobieski z królewską małżonką Marysieńką, hrabiowie Donnersmarck, powstańcy śląscy czy Wojciech Korfanty. Zaprezentują zawiłą historię miasta, w której odbijają się losy całego regionu.

W związku z 340. rocznicą wizyty Jana III Sobieskiego w naszym mieście, szczególnie zaakcentowana będzie część upamiętniająca to powszechnie znane wydarzenie. W tegorocznym pochodzie zostaną zaprezentowane również nowe postaci oraz nowe stroje. Nowe kostiumy powstały m.in. dla królowej Marysieńki, premonstratensów z Repy oraz dla przedstawicieli mieszczan – opowiadają organizatorzy.

Po części historycznej pochodu pojawią się dalsze: regionalna, młodzieżowa oraz składająca się z przedstawicieli pasjonatów i stowarzyszeń. Stworzą klamrę między przeszłością i teraźniejszością miasta. Popołudniu powrócą natomiast koncerty na rynku – ostatnie w czasie tegorocznej edycji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kult. Ich plan prezentuje się następująco:

  • 16:46 – Andrzej Rybiński
  • 18:00 – Karaś/Rogucki
  • 19:30 – Kult
  • 22:00 – pokaz sztucznych ogni
Dzień drugi Gwarków 2023

Może Cię zainteresować:

Tarnogórskie orkiestry, Sorry Boys i Kwiatkowski na scenie. Gwarki 2023 oficjalnie rozpoczęte! [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

09/09/2023

Gwarki Tarnogórskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Skąd się wzięły Gwarki? Już w XVI wieku Tarnowskie Góry miały prawo urządzać wrześniowe "zabawy i komedyje"

Autor: Tomasz Borówka

08/09/2023

SLAZAQ z Arkadiuszem Czechem burmistrzem Tarnowskich Gór o Gwarkach

Może Cię zainteresować:

Arkadiusz Czech w ŚLĄZAQ: Pochód Gwarkowski powinien trafić na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Autor: Redakcja

07/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon