Kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Kutza? Poznaliśmy pięcioro nominowanych

Poznaliśmy pięcioro nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Kutza. To autorka memów, aktorka, reżyserka, architekt oraz malarz. Jedno z nich otrzyma statuetkę projektu Erwina Sówki i 50 tys. złotych. Gala odbędzie się w Teatrze Śląskim.

Anna Dymna

Nagroda im. Kazimierza Kutza zostanie przyznana po raz trzeci 16 lutego 2023 rok - w dniu 94. urodzin mistrza, który zmarł w 2018 roku. Została ona ustanowiona, aby uhonorować nietuzinkowe postacie, które swoją postawą, działalnością i pracą przypominają Kazimierza Kutza. Przypomnijmy, że wyjątkową statuetkę otrzymała wcześniej aktorka teatralna i filmowa Anna dymna, a także pisarz Szczepan Twardoch. Z kolei wyróżnienie "Ambasador Śląska" przyznano prof. Tadeuszowi Sławkowi.

Nominowani do tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Kutza to:

  • Marta Frej - rysowniczka, ilustratorka, malarka i autorka memów. W swojej pracy artystycznej porusza takie kwestie jak prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. Dorastała w Częstochowie, od kilku lat związana jest z Gdynią, gdzie mieszka i prowadzi pracownię. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą O!Lśnienia za "nadanie memom rangi artystycznego dzieła".
  • Maja Ostaszewska - jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek. Znana z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Laureatka Paszportu "Polityki" oraz dwóch Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, aktywnie włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie skutecznie i z pełną determinacją działa na rzecz uchodźców z tego kraju.
  • Maja Kleczewska - jedna z najznamienitszych polskich reżyserek teatralnych, rozpoznawalna i ceniona także zagranicą - jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. Wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew na Biennale w Wenecji). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety - spektakle w jej reżyserii ściągają do teatrów widzów z odległych zakątków kraju, powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.
  • Robert Konieczny - architekt o międzynarodowej renomie. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji "European Architecture since 1980", jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego - KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.
  • Henryk Waniek - malarz, grafik, pisarz, tłumacz i eseista. W centrum jego zainteresowań znajdziemy zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Urodził się w Oświęcimiu, dorastał w Katowicach, studiował w Krakowie. Dzięki stypendiom artystycznym tworzył i mieszkał między innymi w Nowym Jorku i we Florencji. Ma na koncie około 100 wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku - jak w tytule jednej z książek Wańka, "od Oświęcimia do Zgorzelca".

O tym, kto otrzyma Nagrodę im. Kazimierza Kutza, zdecyduje jury w składzie: Halina Bieda, Antoni Cygan, Krystyna Doktorowicz, Andrzej Gwóźdź, Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, Ryszard Koziołek, Marcin Krupa, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Niewiadomska, Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Iwona Świętochowska-Kutz, Robert Talarczyk (przewodniczący) i Piotr Zaczkowski.

Zwycięzca otrzyma statuetkę autorstwa Ksawerego Kalińskiego i projektu Erwina Sówki, a także 50 tys. złotych. Gala odbędzie się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, który jest jednym z trzech organizatorów obok Uniwersytetu Śląskiego i Urzędu Miasta Katowice.

Huta Pokój. Ruda Śląska („Paciorki jednego różańca”)

Może Cię zainteresować:

Takiego Śląska już nie ma. Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska i Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Autor: Redakcja

18/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon