Kto wybudował Siemianowice Śląskie? Premiera biografii Hugona I Henckel von Donnersmarcka już 6 lipca

W sobotę, 6 lipca 2024 r. w siemianowickim pałacu Donnersmarcków przy ul. Fryderyka Chopina 10 odbędzie się premiera biografii Hugona I Henckel von Donnersmarcka. Wszyscy, którzy są zainteresowani lokalnym dziedzictwem Siemianowic Śląskich i okolic, będą mogli posłuchać o ciekawych losach rodu Donnersmarcków. Wstęp wolny!

Lokalne Dziedzictwo LH
Biografia Hugona von Donnersmarcka

Siemianowicki baron

Hugo I Henckel von Donnersmarck był jedną z najważniejszych postaci dla Siemianowic Śląskich i okolic. To z inicjatywy żyjącego w latach 1811-1890 przedsiębiorcy wybudowano hutę "Laura”, która miała ogromny wpływ na rozwój miasta. Biografia Hugo von Donnersmarcka ukazała się już w 1891 roku w Wiedniu. Już 6 lipca, w siemianowickim pałacu przy ul. Fryderyka Chopina 10 premierę będzie miało polskojęzyczne tłumaczenie książki.

Bogata biografia

Biografię siemianowickiego barona na język polski przełożył dr Marcin Wądołowski, zaś za konsultację naukową tłumaczenia odpowiedzialny jest dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Publikacja to 128 stron w twardej oprawie, na których przedstawione zostały losy rodziny Henckel von Donnersmarck. Dzieje rodu przeplatają się z historiami górnośląskich osad, jak np.: Siemianowice Śląskie, Bytom, Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry czy Radzionków.

Książka przedstawia wpływ rodziny Henckel von Donnersmarck na rozwój Górnego Śląska, a także Karyntii. Dowiemy się z niej wiele o działalności biznesowej Hugona I Henckel von Donnersmarcka oraz o jego pasji łowieckiej oraz miłości do koni.

Spotkanie promocyjne biografii odbędzie się w Browarze Pałacowym (wejście przez główną bramę pałacową). Poza rozmową o dziejach ważnego dla Siemianowic rodu, będzie też możliwość nabycia książki i odkrycia historii i specyfiki siemianowickiego pałacu.

Spotkanie odbędzie się 6 lipca, o godz. 14.00 przy ul. Fryderyka Chopina 10. Wstęp wolny.

Brüningowie w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

"Bytom nie był dla niego polityczną odskocznią". Potomkowie nadburmistrza Georga Brüninga o Bytomiu, polityce i rodzinnej pamięci

Autor: Michał Wroński

21/06/2024

Brama Słońca – postmodernistyczna ikona Tychów

Może Cię zainteresować:

Takiej bramy nie ma żadne inne miasto. To Brama Słońca - postmodernistyczna ikona Tychów

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2024

Sztolnia Czarnego Pstrąga: Szyb Sylwester

Może Cię zainteresować:

Spotkanie z Janem Twardowskim w Parku Repeckim. Poetycki koncert już w tę sobotę

Autor: Urszula Gołkowska

20/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon