Takiej bramy nie ma żadne inne miasto. To Brama Słońca - postmodernistyczna ikona Tychów

W średniowieczu każde miasto miało kilka bram. Współczesne Tychy mają jedną, ale za to jaką – Bramę Słońca. To postmodernistyczny symbol miasta zbudowany na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.

Jedni się nim zachwycają, inni wręcz przeciwnie. Z pewnością Brama Słońca to jeden z tych obiektów, obok których trudno przejść obojętnie. To postmodernistyczny budynek mieszkalny (choć mieści się tu także żłobek i przedszkole, a do niedawna filia biblioteki) na osiedlu U, przy ul. Dmowskiego 33 w Tychach. Pierwotnie w budynku miały być mieszkania na najem tymczasowy, przeznaczone dla osób oczekujących na przydział mieszkania docelowego.

Ostre formy Bramy Słońca przypominają rogatego stwora

Brama Słońca została zaprojektowana przez Zdzisława Łojewskiego we współpracy koncepcyjnej z Kazimierzem Wejchertem i zbudowana w latach 1979–1983. Budynek składa się z dwóch wież, liczących po 12 kondygnacji kaskadowo obniżających się na zewnątrz. Obie części połączone są ze sobą przejściami, więc można się m.in. swobodnie przemieszać. Nazwa budynku pochodzi od kolorów jego elewacji, która nawiązuje do barw nieba podczas wschodu słońca.

- Intrygujące, ostre formy dominujących dwóch szczytów Bramy, przywodzą niektórym na myśl rogatego stwora. Brama Słońca efektownie prezentuje się w dzień i w nocy, nie mówiąc o tym, że patrząc z odpowiedniej strony pomiędzy jej szczytami możemy oglądać wstające nad miastem słońce – czytamy na stronie Śląskie Travel.

Podobno w swoim pierwotnym założeniu Brama Słońca miała pełnić także funkcje zegara słonecznego, rzucając cień na fragment ulicy.

Zdzisław Łojewski, projektant Bramy Słońca, pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Jest także m.in. autorem gmachu dzisiejszego III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Zmarł 4 marca 2018 r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Tychach Wartogłowcu.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Radiostacja Gliwicka

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Śląska i Zagłębia z drona. Spektakularne. Robert Neumann robi niesamowite fotografie z lotu ptaka

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/05/2024

Stary Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Bytom w czasach rozkwitu. Stare zdjęcia miasta pokolorowała i wyretuszowała sztuczna inteligencja

Autor: Marcin Zasada

30/11/2023

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon