Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend lipca 2022. Zagłębie ciekawych propozycji

Dla spragnionych kulturalnych rozrywek mamy dobrą wiadomość - wraz z wakacjami wcale nie ubyło ciekawych propozycji. Sprawdźcie, jakie imprezy kulturalne odbywają się w pierwszy weekend lipca, czyli od 1 do 3 lipca 2022.

Kulturalny ŚLĄZAG zabiera Was w podróż po różnych miejscach aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej, w poszukiwaniu ambitnych propozycji spędzenia wolnego czasu w pierwszy weekend lipca.

Wydarzenia kulturalne w weekend 1-3 lipca 2022

 • III Tarnogórska Noc Muzyczna 2022. W piątek 1 lipca o godz. 20.30 w Parku Repeckim w Tarnowskich Górach (przy schodach obok stadionu TS Tarnowiczanka). "Nawiązujemy do najlepszych tradycji, m.in. Sommernachtskonzert Schönbrunn Wiedeńskich Filharmoników czy Saisonabschlusskonzertes Berlińskich Filharmoników na Waldbühne w Berlinie" - podkreśla Aleksander König, dyrygent Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej z Tarnowskich Gór.

  Znakomita tarnogórska orkiestra zagra mocno rozrywkowy i sentymentalny repertuar z utworami m.in. Amy Winehouse, Queen i Bruno Marsa. Nie zabraknie też muzyki latino, a nad całością czuwać będzie Mariusz Jarzombek. Wstęp wolny. ŚLĄZAG jest patronem koncertu.
 • Pierwszy weekend 24. (sic!) edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach. Na pierwszy ogień pójdą w sobotę 2 lipca o godz. 21:00 spektakl "Wąsik" dla dorosłych Impresariatu Teatralnego Odeon z Warszawy. To historia młodego, wyjątkowo nieasertywnego, bezrobotnego mężczyzny, który przygotowuje się na pierwszą wizytę przyszłego teścia. Narzeczona i bezrobotny kumpel - lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Występują Milena Stasiuk, Jarosław Boberek, Michał Koterski, Maurycy Popiel, Radosław Pazura. Zaś 3 lipca o godz. 15.00 będzie - jak zwykle na LOT-cie, Letnia Grządka Teatralna, a w niej - "Pan Tom buduje dom", Teatru Ateneum z Katowic. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - wstęp wolny.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • Musical "Koty" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Rozrywka jak zwykle nie zawodzi w wakacje. Nie dość, że w pierwszy weekend lipca gra swoje nowe "Koty", to jeszcze od 4 lipca zaprasza na festiwal Rozrywka GraNaTY, czyli koncerty, spektakle i wykład Janiny Bąk. A "Koty", polską produkcję słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera, obejrzymy tu 1 i 2 lipca o godz. 18.30 oraz 3 lipca o godz. 17. Bilety: od 29 zł.
 • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Pierwszy weekend festiwalu. 2 lipca o godz.16:00, Park Chopina. Teatr DELIKATES — „Przygody Wieśka i Cześka cz. II – Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”. Spektakl dla dzieci. 2 lipca 2022, godz. 18:00, Park Chopina Teatr MIGRO — „DROM — ścieżkami Romów”. To poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco. Wstęp wolny.
 • Muzeum•Wy•Dźwięki w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wydarzenie z okazji setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. W programie części popołudniowej (godz. 16-20), przygotowane zostały atrakcje takie jak: rodzinna gra terenowa „100 lat temu to się działo”, występ orkiestry górniczej KWK Kleofas (godz. 18.45) joga dla całej rodziny i zajęcia muzyczne dla dzieci. Na specjalne zamówienie Fundacji Soundscape program koncertowy zawierać będzie specjalnie przygotowane tylko na tę okazję reinterpretacje pieśni powstańczych Górnego Śląska (godz. 22.45). Odpowiedzialnymi za nowe aranżacje klasycznych utworów odpowiedzialni będą: AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia, kompozytor i artysta dźwiękowy – Piotr Peszat oraz Jakub Mokrzysiak (biøs) – DJ, producent i realizator dźwięku z ponad dziesięcioletnim stażem. Nocną część programu uzupełnią występy duetów Vellow i RYSY (godz. 00.00). Wstęp wolny.
 • „Miłość Blanki i Guida” w Świerklańcu. W sobotę, 2 lipca, o godz. 22.00 na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu zaprezentowany zostanie mapping „Miłość Blanki i Guida”, opowiadający namiętną historię Blanki de Païva oraz Guida Henckel von Donnersmarcka - dawnych właścicieli Świerklańca. O godz. 20.00 i 22.30 będzie można także zwiedzić Pałac Kawalera. O godz. 21.00 wystąpi Chór Mieszany „Klaster”. Nie będzie to jednak jedyna okazja, aby zobaczyć to widowisko. Będzie ono wyświetlane codziennie 30 minut po zachodzi słońca. Wstęp wolny.
 • 1. Święto Metropolii. Etno Dzika Plaża w Tychach. Głównymi atrakcjami tego święta, które odbędzie się w sobotę 2 lipca, są wycieczki po miastach i miasteczkach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednak odbędą się też imprezy stacjonarne, jak ta na plaży nad Jeziorem Paprocańskim. Początek o godz. 17, koniec o 22.00. Na Dzikiej Plaży zagrają Fifidroki – alternatywni, folkowi, punkowi, elektryczni i ludowi, wymykający się wszelkim podziałom – bo liczy się energia, śląska moc karmiona pejzażami hajmatu, małą ojczyzną. Tego dnia spotkamy się także z grupą Klezmafour, gdzie muzyka klezmerska miesza się z bałkańskim flow. Energia będzie tylko rosła po to, by wybuchnąć na koncercie Dagadany, łączącej elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Koncertujący po całym świecie muzycy wracają do korzeni – do Polski, a bywając w najdalszych zakątkach globu pokazują, że śpiewając w ojczystych językach można swoją egzotyką i energetyką porwać tłumy. Wstęp wolny.
  Więcej: Mikrowyprawy z przewodnikiem w Święto Metropolii 2 lipca. 8 najciekawszych wycieczek po okolicy
 • Carnall Festiwal, Zabrze. Na nadziemnym terenie Sztolni Królowa Luiza odbędzie się druga edycja festiwalu, który miał tylko uczcić otwarcie strefy Carnall rok temu. Przerodził się jednak w cykliczną imprezę. W ten weekend odbędzie się otwarcie, a kolejne koncerty - w wakacyjne weekendy. W sobotę 2 lipca zagra najpierw zespół Luxtorpeda (godz. 18), a później Natalia Przybysz (godz. 20). Wstęp wolny.
 • Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia, Bytom. To będzie kolejny taki spacer. Odbędzie się w niedzielę 3 lipca o godzinie 12.30. Zbiórka na placu Jana III Sobieskiego 2. Wstęp 2 zł. Bilety do nabycia w kasie biletowej Muzeum Górnośląskiego. Spacer poprowadzi Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji MGB. Spacerując dobrze znanymi ulicami i placami, odkryjemy ich nieznaną historię, spróbujemy odtworzyć topografię miejsc związanych z bytomską społecznością żydowską oraz poznamy osoby, czy całe rodziny, o których pamięć przechowują mury ponad stuletnich kamienic.
Stacja Biblioteka obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

Może Cię zainteresować:

XIII edycja Industriady we wrześniu. „Stacja Biblioteka” znów znalazła się wśród obiektów zaprzyjaźnionych Szlaku Zabytków Techniki

Autor: Magda Sincewicz

30/06/2022

Tramwaj 38 Piekarska

Może Cię zainteresować:

Historyczne wagony tramwajowe "N-ki" wracają na ulicę Piekarską w Bytomiu. Tylko na miesiąc

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bebok w kapucy

Kulturalny ŚLĄZAG na połowę lipca 2022

Męskie Granie

Kulturalny ŚLĄZAG na drugi weekend lipca 2022

Dawid Podsiadło

Kulturalny ŚLĄZAG poleca ciekawe wydarzenia na 24-26 czerwca

Kino Zabrze

Jeden bilet – jeden punkt, czyli konkurs dla przedszkoli.

Tarnowskie Góry kino plenerowe

Powraca TCK-owe Kino Objazdowe. Gdzie odbędą się seanse?

CARBON Silesia Festival

Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend 10-12 czerwca 2022

Tarnowskie Góry warsztaty ukraina

Wspólna integracja przy bębenkach. TCK i "Dudek" zapraszają