Mikrowyprawy z przewodnikiem w Święto Metropolii 2 lipca. 8 najciekawszych wycieczek po okolicy

W sobotę 2 lipca 2022 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje swoje pierwsze święto. Głównych atrakcji jest ponad 60 - to mikrowyprawy po miastach, miasteczkach i wsiach Metropolii. Wszystkie z przewodnikiem, wszystkie bezpłatne. Wybraliśmy dla Was 8, naszym zdaniem, najciekawszych, i w dodatku takich, na które nie trzeba mieć rezerwacji.

Najmłodsza w Europie i jedyna w Polsce metropolia - Górnośląsko-Zagłębiowska - obchodzi 5-lecie powstania (dokładnie 1 lipca 2022). Z tej okazji organizuje po raz pierwszy swoje święto. Idea przyświecająca pierwszej edycji święta Metropolii zawiera się w prostym zdaniu „Kierunek GZM: Poznajmy się W Metropolii”.

Święto Metropolii odbędzie się w sobotę 2 lipca. Przewidziano ponad 100 różnych wydarzeń, ale głównymi atrakcjami będzie ponad 60 mikrowypraw, czyli lokalnych wycieczek po gminach GZM. 2 lipca mieszkańcy będą mogli również bezpłatnie dojechać komunikacją miejską ZTM na wybrane przez siebie wydarzenia.

    - Stawiamy przede wszystkim na turystykę lokalną. Chcemy popularyzować, integrować i wykorzystać zróżnicowane potencjały i zasoby obszaru GZM z dziedziny turystyki. Chcemy pokazać to, co najlepsze, najpiękniejsze i najciekawsze w gminach GZM. W haśle tegorocznej, pierwszej edycji święta, chcieliśmy podkreślić, by każdy weekend lipca był pretekstem dla nas wszystkich, by przyjąć zaproszenie naszych sąsiadów z pobliskich gmin, poznać się lepiej i wspólnie spędzić czas - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

    Mikrowyprawy mają być i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

    Uczestnictwo w przygotowanych wydarzeniach jest bezpłatne. Niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszej rezerwacji, której dokonamy w gminach (u organizatorów). Zapisy i dokładny program wycieczek na stronie kierunekgzm.pl

    2 lipca wszyscy uczestnicy Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony wydarzenia.

    8 najciekawszych mikrowypraw w ramach Święta Metropolii, bez konieczności rezerwacji (wybór subiektywny autorki)

    1. Wycieczka po dawnej osadzie powstałej wokół nadgranicznych stacji kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz Iwanogrodzko-Dąbrowskiej. Podróż w przeszłość do dawnych zaborów. Oprócz klimatów historycznych także odrobina przyrody oraz zabytkowy kamienny most graniczny nad wartkim nurtem Białej Przemszy. Dla każdego uczestnika pamiątkowa pocztówka i… paszport do Sosnowca! Sosnowiec, Rynek – Sosnowiec Maczki, ul. Krakowska 13, start o godz. 10:00, 12:30, 15:50. Nie ma rezerwacji, chętni powinni się stawić na miejscu zbiórki.
    2. Wycieczka rankiem na Hałdę Skalny (389 m n.p.m.), w Łaziskach Górnych, która jest jednym najwyższych punktów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i skąd rozpościera się widok na Metropolię. Wycieczka rozpocznie się o godz. 8.30 na parkingu przy filii Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych, przy ul. św. Barbary. Brak rezerwacji. Organizator zapewnia 250 szt. babeczek oraz wód mineralnych, po ich rozdaniu zostanie osiągnięta założona maksymalna ilość uczestników wydarzenia.
    3. Wycieczka po Zabytkowym Parku w Świerklańcu. To będzie wyprawa nie tylko przyrodnicza, ale też historyczna. Uczestnikom będzie towarzyszyć historia słynnego rodu Donnersmarcków. Zabytkowy Park w Świerklańcu skrywa niezwykłą historię. Historię jednych z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy. Olbrzymi majątek, który posiadali spowodował, że realizowali swoje największe marzenia i zachcianki. Miejsce startu: Park w Świerklańcu. Godziny startu: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Nie ma konieczności rezerwacji.
    4. Wycieczka szlakiem zabytków Księstwa Siewierskiego. To będzie spacer z przewodnikiem Traktem Biskupim w Siewierzu. Na Zamku w Siewierzu uczestnicy wycieczki zobaczą m.in. bastejowy system obronny warowni oraz unikatowy most, będący jednym z zaledwie czterech zrekonstruowanych mostów zwodzonych w całej Polsce. Członkowie bractwa rycerskiego z Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego przeniosą odwiedzających w czasie do epoki średniowiecza i zaprezentują na dziedzińcu pokazy walk rycerskich oraz dawnej mody i kultury. Miejsce zbiórki: Rynek w Siewierzu (pod fontanną). Start: 11:00, 13:00, 15:00. Rezerwacja nie jest wymagana.
    5. Wycieczka po Lędzinach, eudtaimentowa. Połączenie edukacji z rozrywką. Spacer nosi tytuł "W poszukiwaniu cudownego źródełka". Spacer na Górkę Klemensową, tzw. Klimont w Lędzinach lub Górę św. Klemensa. Podczas spaceru wszyscy uczestnicy zapoznają się z opowiedzianą przez seniorów i przewodników bogatą przyrodniczą i kulturową historią Lędzin, mitologią i legendami o prasłowiańskim bogu piorunów, drzewie sięgającym do nieba, o Szwedach oraz o cudownym uzdrowicielskim źródełku, do którego przyjeżdżali leczyć się nawet książęta z Pszczyny. Punktem kulminacyjnym spaceru będzie integracyjna gra terenowa „W poszukiwaniu cudownego źródełka”. Uczestnicy będą wykorzystywać zdobytą wiedzę do wykonania zadań w etapach, z zastosowaniem przyrządów takich jak mapy i nawigacja. Miejsce startu: Parking przy Kościele św. Anny w Lędzinach. Godziny rozpoczęcia: 11:00, 13:30.
    6. Wędrówka osią czasu odkrywającą etapy rozwoju Bierunia. Uczestnicy wycieczki będą mogli przekonać się jak rozwijał się Bieruń i poznają kilka faktów z historii miasta.
    7. Miejsce startu: Rynek w Bieruniu, krzyż przy kościele św. Bartłomieja. Godziny: 11:00, 14:00, 16:00. Na koniec, o godz. 16, przewidziano inscenizację przekazania Wojsku Polskiemu czołgu TKS zakupionego w 1936 r. ze składek pracowników fabryki dynamitu, połączoną z możliwością przejazdu tankietką.

    8. Wycieczka po Dolinie Białej Przemszy, jednej z najpiękniejszych dolin rzecznych na terenie GZM. To właściwie spacer z atrakcjami. Wystarczy telefon lub inne urządzenie do określania położenia za pomocą systemu GPS i już można ruszać na poszukiwanie skarbów – tajemniczych skrzynek, ukrytych wcześniej przez innych uczestników zabawy. Poszukując skrzynek poznajemy uroki Doliny Białej Przemszy. Zadanie wymaga nieco sprytu i kreatywności. Pomoże nam w tym specjalna aplikacja, gdzie znajdziemy informacje o współrzędnych geograficznych ukrycia skrzynki i podpowiedzi od osoby, która ją tam ukryła. Geocaching to znana na całym świecie zabawa, której jedną z najważniejszych zasad jest dyskrecja – musimy zadbać o to, by do skrzynki dotrzeć niezauważonym przez nikogo, a po wykonaniu zadania odłożyć ją na swoje miejsce. Miejsce startu i zakończenia – Park Doliny Białej Przemszy, Sławków, ul. Młyńska Godzina startu: 10.00.
    9. Wycieczka po cmentarzu czterech wyznań w Sosnowcu. Będzie okazją, aby poznać dzieje znajdujących się tuż obok siebie czterech cmentarzy: ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, rzymskokatolickiego oraz żydowskiego. Wycieczka zostanie podzielona na dwie części.
      Część A: cmentarz ewangelicko-augsburski + cmentarz prawosławny, Część B: cmentarz rzymskokatolicki + cmentarz żydowski. Miejsce startu: Część A: Brama boczna do cmentarza ewangelickiego w Sosnowcu od ulicy Grota-Roweckiego (tuż obok przystanku ZTM) – godz. 10.00 i 14.30 Część B: Brama główna do cmentarza rzymskokatolickiego w Sosnowcu przy ulicy Smutnej – godz. 12.00 i 16.30. Godzina startu: 10:00, 12:00, 14:30, 16:30
      Katowice

      Może Cię zainteresować:

      Duński urbanista w Katowicach: Radzieckie przejścia podziemne, amerykańskie drogi

      Autor: Patryk Osadnik

      28/06/2022

      przystanek przy al. Niepodległości obok sklepu AZET

      Może Cię zainteresować:

      Tychy inwestują w zieleń. Kolejne "zielone przystanki" zostały oddane do użytku

      Autor: Martyna Urban

      28/06/2022

      Subskrybuj ślązag.pl

      google news icon