Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy w weekend 22-24 lipca 2022

Przed nami gorący czwarty weekend lipca 2022 roku. Co zrobić ze sobą, by przyjemnie i wartościowo spędzić czas? Polecamy najlepsze imprezy kulturalne: koncerty, spektakle, festiwale, jakie odbędą się w metropolii i nieco poza nią w weekend 22-24 lipca 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 22-24 lipca 2022

  • Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Katowice. Jeden z największych festiwali w Katowicach trwa od 21 do 24 lipca. Zacznie się 21 lipca koncertem w Walcowni w Szopienicach (nie ma już biletów). Potem dwa dni koncertów w Strefie Kultury (22 i 23 lipca). Tu wystąpią m.in. Moderat, The Cinematic Orchestra, Anna Calvi, The Bug feat. Flowdan, HVOB live, Skream, Fisz Emade Tworzywo, Ralph Kaminski. Są jeszcze bilety: karnet dwudniowy 399 zł, bilety jednodniowe: 229 zł. Ukoronowaniem festiwalu będzie darmowy FAJRANT w czwarty dzień festiwalu w JAZBAR Muchowiec. Gwiazdą imprezy zamknięcia festiwalu będzie brytyjski didżej Eagles & Butterflies. ŚLĄZAG jest patronem medialnym festiwalu.
   Więcej: Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rozpocznie się już 21 lipca. Potrwa do 24 lipca
  • Pierwszy koncert w ramach Letnich Brzmień, Katowice. W niedzielę 24 lipca o godz. 19.00 przed Halą Parkową, naprzeciwko Parku Kościuszki, wystąpi najpierw Jagoda Kret, a po niej - Vito Bambino. Bilety w cenie: 89 zł/109 zł. Vito Bambino to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów na polskiej scenie muzycznej.
   Więcej: Letnie Brzmienia w Katowicach. Przy Hali Parkowej zagrają m.in. sanah, Kwiat Jabłoni i Zalewski
  • Czwarty weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 23 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć przedstawienie "A mi to rybka!" Teatru Capitol z Warszawy. Występują: Michalina Sosna, Daria Widawska, Paweł Koślik, Łukasz Nowicki, Cezary Pazura. W niedzielę 23 lipca o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Babicka z Vajicka" słowackiego Divadlo PIKI.
   A to jeszcze nie wszystko, bo w niedzielny wieczór (godz. 20) na scenę LOT-u wejdzie Jacek Bończyk. Da recital z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny, na koncert - 25 zł.
   Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
  • Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa 2022, Chorzów. Mający już swoją renomę festiwal bluesowy odbędzie się na terenie kompleksu Sztygarka, pod wieżą kopalni Prezydent. 3 sceny, 3 dni, ponad 30 wykonawców, rodzinny piknik, dobre jedzenie, spektakl teatralny, platforma widokowa na szczycie szybu „Prezydent”, Gruba Bluesa, siłownia plenerowa, wspólne zdjęcie czytelników Kwartalnika Twój Blues i inne atrakcje. Bilety kosztują od 45 zł.
   Więcej: Trzy dni z bluesem w chorzowskiej Sztygarce
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Czwarty weekend festiwalu. 23 lipca 2022 (sobota), godz. 16:00, Park Chopina, spektakl dla dzieci „Opowieści z szafy” Marty Andrzejczyk. By odbywać fascynujące podróże w nieznane, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Czasem wystarczy jedynie rozejrzeć się uważnie, bo przecież wokół nas aż roi się od miejsc przepełnionych magią i tajemnicą. Może tylko trochę zapomnieliśmy, jak ich szukać? Dzięki piosenkom dowiemy się jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mróweczki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śni woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazda we włosach czarownic i odkryjemy odpowiedzi na wiele innych czarownych zagadek. Tego samego dnia i w tym samym miejscu, ale o godz. 18:00 wystąpi grupa
  • La TRÓCOLA CIRC (Hiszpania) ze spektaklem „Emportats”. To widowisko cyrkowe łączące najróżniejsze dyscypliny - akrobatykę, żonglerkę, muzykę i pracę z przedmiotem - w tym przypadku - z drzwiami. Podczas zabawy z tym, co widzialne i niewidzialne, tym, co muzyczne, zabawne i poetyckie - powstają pomysły i obrazy, których estetyka zatapia widza w zmysłowej podróży. Widowisko, w którym koordynacja, precyzja i energia przekraczają zwyczajowe standardy, przez co obojętność znika ze sfery dostępnych możliwości. Wstęp na spektakle jest wolny.

  • Carnall Festiwal, Zabrze. Na nadziemnym terenie Sztolni Królowa Luiza odbywa się druga edycja festiwalu, który miał tylko uczcić otwarcie strefy Carnall rok temu. Przerodził się jednak w cykliczną imprezę. W sobotę 23 lipca wystąpi tu zespół Hard Rockets, grający rocka, a później - didżej. Początek o 19.30. Wstęp wolny.
  • Muzyka nad wodą, Dąbrowa Górnicza. Cykl wieczornych koncertów na Miejskiej Plaży Pogoria III cieszy się dużą popularnością z edycji na edycję. Nic dziwnego... Któż nie lubiłby siedzieć w leżaku, słuchać muzyki na żywo w otoczeniu plaży, wody i zachodzącego słońca. Koncerty odbywają się w wybrane piątki czerwca, lipca i sierpnia zawsze o godzinie 20:00. W piątek 22 lipca wystąpi zespół Jazz Dreamers. Wstęp wolny.
  • Promenada po muzyce 2022, Katowice. Cykl koncertów w Parku Kościuszki, dawnej zwanych promenadowymi. W niedzielę 24 lipca o godz. 11 wystąpi zespół Folklor. W programie polska i rumuńska muzyka ludowa, muzyka klezmerska w opracowaniu Grzegorza Tobisa. Wstęp wolny.
  • Koncert Gooral x Paprodziad, Mysłowice. W sobotę 23 lipca na mysłowickim Rynku odbędzie się kolejny, bo drugi, koncert w ramach Mysłowice ALTERNATYWNIE - Starówka. Tym razem na naszym rynku rozbrzmią dźwięki energetycznego duetu, łączącego muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną, czyli Goorala. Wystąpi też Włodek Dembowski, od 20 lat na scenie, znany wszystkim jako Paprodziad. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.
  • Chorzowski Teatr Ogrodowy, Chorzów. Inauguracja 16. sezonu CHTO odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 21.15 w Sztygarce (ul. Skargi 34d), też przy okazji festiwalu Lauba Pełno Bluesa. W programie: Marek McCarron Motyka / Jacek Raciborski / Tomasz Bienek – koncertują, Robert Talarczyk / Jola Literska - czytają, Człek człekym je i tela Robert Burns po śląsku. Bilety: 35 zł.
  • Spacer Szlakiem Neonów, Katowice. Pierwszy z cyklu spacerów z przewodnikiem po Katowicach, organizowany przez miasto Katowice. Na pierwszy ogień pójdzie Szlak Neonów, którego pierwsza część została otwarta w 2021 roku, a druga - całkiem niedawno, bo wiosną 2022. Udział bezpłatny, zapisy mailowo:
  • katowice@silesia.travel lub osobiście w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Start spaceru o godz. 21:00.

  • Spacer po osiedlach robotniczych z przewodnikiem, Świętochłowice. Kolejny spacer w ramach projektu "Familoki 3.0" z Kamilem Iwanickim w roli przewodnika. Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 24 lipca o godz. 15 pod Muzeum Powstań Śląskich. Porozmawiamy, jaki wpływ miała rodzina Donnersmarcków na rozwój miejscowości. Gdzie znajdowała się Dyrekcja Kopalń i Hut Donnersmarcków w Świętochłowicach. I dowiemy się, jak z kopalni "Deutschland" powstała kopalnia "Polska". Zobaczymy familoki ze Świon i poszukamy dworcu kolejowego. Porozmawiamy, jak wyglądało życie wanielika na Górnym Śląsku. Nie trzeba się zapisywać, tylko przyjść na miejsce zbiórki.
   Zachody słońca z szybem KWK Śląsk 04

   Może Cię zainteresować:

   Ostatnie zachody słońca z szybem kopalni "Śląsk" w Rudzie Śląskiej. Obiektu już nie ma, został wysadzony w powietrze

   Autor: Tomasz Borówka

   26/07/2023

   Spacer Załęże

   Może Cię zainteresować:

   Wakacyjny cykl spacerów z przewodnikiem po Katowicach. Sprawdź program wycieczek

   Autor: Katarzyna Pachelska

   20/07/2022

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon