Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy w weekend 22-24 lipca 2022

Przed nami gorący czwarty weekend lipca 2022 roku. Co zrobić ze sobą, by przyjemnie i wartościowo spędzić czas? Polecamy najlepsze imprezy kulturalne: koncerty, spektakle, festiwale, jakie odbędą się w metropolii i nieco poza nią w weekend 22-24 lipca 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 22-24 lipca 2022

  • Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Katowice. Jeden z największych festiwali w Katowicach trwa od 21 do 24 lipca. Zacznie się 21 lipca koncertem w Walcowni w Szopienicach (nie ma już biletów). Potem dwa dni koncertów w Strefie Kultury (22 i 23 lipca). Tu wystąpią m.in. Moderat, The Cinematic Orchestra, Anna Calvi, The Bug feat. Flowdan, HVOB live, Skream, Fisz Emade Tworzywo, Ralph Kaminski. Są jeszcze bilety: karnet dwudniowy 399 zł, bilety jednodniowe: 229 zł. Ukoronowaniem festiwalu będzie darmowy FAJRANT w czwarty dzień festiwalu w JAZBAR Muchowiec. Gwiazdą imprezy zamknięcia festiwalu będzie brytyjski didżej Eagles & Butterflies. ŚLĄZAG jest patronem medialnym festiwalu.
   Więcej: Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rozpocznie się już 21 lipca. Potrwa do 24 lipca
  • Pierwszy koncert w ramach Letnich Brzmień, Katowice. W niedzielę 24 lipca o godz. 19.00 przed Halą Parkową, naprzeciwko Parku Kościuszki, wystąpi najpierw Jagoda Kret, a po niej - Vito Bambino. Bilety w cenie: 89 zł/109 zł. Vito Bambino to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów na polskiej scenie muzycznej.
   Więcej: Letnie Brzmienia w Katowicach. Przy Hali Parkowej zagrają m.in. sanah, Kwiat Jabłoni i Zalewski
  • Czwarty weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 23 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć przedstawienie "A mi to rybka!" Teatru Capitol z Warszawy. Występują: Michalina Sosna, Daria Widawska, Paweł Koślik, Łukasz Nowicki, Cezary Pazura. W niedzielę 23 lipca o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Babicka z Vajicka" słowackiego Divadlo PIKI.
   A to jeszcze nie wszystko, bo w niedzielny wieczór (godz. 20) na scenę LOT-u wejdzie Jacek Bończyk. Da recital z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny, na koncert - 25 zł.
   Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
  • Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa 2022, Chorzów. Mający już swoją renomę festiwal bluesowy odbędzie się na terenie kompleksu Sztygarka, pod wieżą kopalni Prezydent. 3 sceny, 3 dni, ponad 30 wykonawców, rodzinny piknik, dobre jedzenie, spektakl teatralny, platforma widokowa na szczycie szybu „Prezydent”, Gruba Bluesa, siłownia plenerowa, wspólne zdjęcie czytelników Kwartalnika Twój Blues i inne atrakcje. Bilety kosztują od 45 zł.
   Więcej: Trzy dni z bluesem w chorzowskiej Sztygarce
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Czwarty weekend festiwalu. 23 lipca 2022 (sobota), godz. 16:00, Park Chopina, spektakl dla dzieci „Opowieści z szafy” Marty Andrzejczyk. By odbywać fascynujące podróże w nieznane, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Czasem wystarczy jedynie rozejrzeć się uważnie, bo przecież wokół nas aż roi się od miejsc przepełnionych magią i tajemnicą. Może tylko trochę zapomnieliśmy, jak ich szukać? Dzięki piosenkom dowiemy się jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mróweczki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śni woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazda we włosach czarownic i odkryjemy odpowiedzi na wiele innych czarownych zagadek. Tego samego dnia i w tym samym miejscu, ale o godz. 18:00 wystąpi grupa
  • La TRÓCOLA CIRC (Hiszpania) ze spektaklem „Emportats”. To widowisko cyrkowe łączące najróżniejsze dyscypliny - akrobatykę, żonglerkę, muzykę i pracę z przedmiotem - w tym przypadku - z drzwiami. Podczas zabawy z tym, co widzialne i niewidzialne, tym, co muzyczne, zabawne i poetyckie - powstają pomysły i obrazy, których estetyka zatapia widza w zmysłowej podróży. Widowisko, w którym koordynacja, precyzja i energia przekraczają zwyczajowe standardy, przez co obojętność znika ze sfery dostępnych możliwości. Wstęp na spektakle jest wolny.

  • Carnall Festiwal, Zabrze. Na nadziemnym terenie Sztolni Królowa Luiza odbywa się druga edycja festiwalu, który miał tylko uczcić otwarcie strefy Carnall rok temu. Przerodził się jednak w cykliczną imprezę. W sobotę 23 lipca wystąpi tu zespół Hard Rockets, grający rocka, a później - didżej. Początek o 19.30. Wstęp wolny.
  • Muzyka nad wodą, Dąbrowa Górnicza. Cykl wieczornych koncertów na Miejskiej Plaży Pogoria III cieszy się dużą popularnością z edycji na edycję. Nic dziwnego... Któż nie lubiłby siedzieć w leżaku, słuchać muzyki na żywo w otoczeniu plaży, wody i zachodzącego słońca. Koncerty odbywają się w wybrane piątki czerwca, lipca i sierpnia zawsze o godzinie 20:00. W piątek 22 lipca wystąpi zespół Jazz Dreamers. Wstęp wolny.
  • Promenada po muzyce 2022, Katowice. Cykl koncertów w Parku Kościuszki, dawnej zwanych promenadowymi. W niedzielę 24 lipca o godz. 11 wystąpi zespół Folklor. W programie polska i rumuńska muzyka ludowa, muzyka klezmerska w opracowaniu Grzegorza Tobisa. Wstęp wolny.
  • Koncert Gooral x Paprodziad, Mysłowice. W sobotę 23 lipca na mysłowickim Rynku odbędzie się kolejny, bo drugi, koncert w ramach Mysłowice ALTERNATYWNIE - Starówka. Tym razem na naszym rynku rozbrzmią dźwięki energetycznego duetu, łączącego muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną, czyli Goorala. Wystąpi też Włodek Dembowski, od 20 lat na scenie, znany wszystkim jako Paprodziad. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.
  • Chorzowski Teatr Ogrodowy, Chorzów. Inauguracja 16. sezonu CHTO odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 21.15 w Sztygarce (ul. Skargi 34d), też przy okazji festiwalu Lauba Pełno Bluesa. W programie: Marek McCarron Motyka / Jacek Raciborski / Tomasz Bienek – koncertują, Robert Talarczyk / Jola Literska - czytają, Człek człekym je i tela Robert Burns po śląsku. Bilety: 35 zł.
  • Spacer Szlakiem Neonów, Katowice. Pierwszy z cyklu spacerów z przewodnikiem po Katowicach, organizowany przez miasto Katowice. Na pierwszy ogień pójdzie Szlak Neonów, którego pierwsza część została otwarta w 2021 roku, a druga - całkiem niedawno, bo wiosną 2022. Udział bezpłatny, zapisy mailowo:
  • katowice@silesia.travel lub osobiście w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Start spaceru o godz. 21:00.

  • Spacer po osiedlach robotniczych z przewodnikiem, Świętochłowice. Kolejny spacer w ramach projektu "Familoki 3.0" z Kamilem Iwanickim w roli przewodnika. Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 24 lipca o godz. 15 pod Muzeum Powstań Śląskich. Porozmawiamy, jaki wpływ miała rodzina Donnersmarcków na rozwój miejscowości. Gdzie znajdowała się Dyrekcja Kopalń i Hut Donnersmarcków w Świętochłowicach. I dowiemy się, jak z kopalni "Deutschland" powstała kopalnia "Polska". Zobaczymy familoki ze Świon i poszukamy dworcu kolejowego. Porozmawiamy, jak wyglądało życie wanielika na Górnym Śląsku. Nie trzeba się zapisywać, tylko przyjść na miejsce zbiórki.
   Zachód słońca z szybem KWK "Śląsk"

   Może Cię zainteresować:

   Ostatnie zachody słońca z szybem kopalni "Śląsk" w Rudzie Śląskiej. Obiektu już nie ma, został wysadzony w powietrze

   Autor: Tomasz Borówka

   20/07/2022

   Spacer Załęże

   Może Cię zainteresować:

   Wakacyjny cykl spacerów z przewodnikiem po Katowicach. Sprawdź program wycieczek

   Autor: Katarzyna Pachelska

   20/07/2022

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon

   czytaj więcej:

   TNM

   7 najlepszych festiwali muzycznych tego lata na Śląsku

   Tattoo Konwent

   Kulturalny ŚLĄZAG na przedostatni tydzień wakacji

   Wstyd LOT

   Kulturalny ŚLĄZAG. Ciekawe imprezy na drugi weekend sierpnia

   Tauron Nowa Muzyka 22 lipca 2022 w Strefie Kultury

   Pierwszy dzień Tauron Nowa Muzyka w Strefie Kultury

   Kamp

   AlterFest 2022 odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach

   Tauron Nowa Muzyka

   Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice rozpocznie się 21 lipca

   CARBON Silesia Festival

   Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend 10-12 czerwca 2022