Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend sierpnia 2022 roku. Festiwale, koncerty światowych gwiazd i inne wydarzenia na poziomie

Pogoda w pierwszy weekend sierpnia będzie bardzo... dziwna. W piątek gorąco jak w piekarniku, a w sobotę i niedzielę ożywczy chłodek. Ale niech Was to nie odwiedzie od ciekawego spędzenia czasu od 5 do 7 sierpnia. Zwłaszcza, że w ten weekend zjadą do nas światowe gwiazdy.

Wydarzenia kulturalne w weekend 5-7 sierpnia 2022

 • Off Festival, Katowice. 15. edycja jednego z największych festiwali w Katowicach odbędzie się w pełnej formie po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią. Jak zwykle na Muchowcu w Dolinie Trzech Stawów od 5 do 7 sierpnia. Wśród gwiazd tegorocznej edycji: Iggy Pop, Bikini Kill, Metronomy, Yard Act, Q i... Papa Dance. Bilety są dostępne. 3-dniowy kosztuje 419 zł, 3-dniowy + pole namiotowe 519 zł, 1-dniowy 249 zł. Dzieci do 10. roku życia mają wstęp wolny.
  Więcej: 5 koncertów na Off Festivalu, na które czekamy. Festiwal zacznie się 5 sierpnia
 • Nick Cave and The Bad Seeds, Gliwice. Ten koncert był przekładany przez 2 lata. Ale w końcu Nick Cave i jego zespół zagra w niedzielę 7 sierpnia w Arenie Gliwice. To będzie pierwszy koncert australijskiego barda, którego kariera trwa już 40 lat, w naszym regionie. W stosunku do postpunkowej twórczości z pierwszych lat muzyka złagodniała, teksty stały się bardziej melancholijne, a z pierwotnego składu ostał się już tylko sam Cave – tekściarz, pieśniarz, kompozytor, aktor i scenarzysta w jednej osobie. Resztki biletów na ten koncert wciąż są dostępne.
  Więcej: Nick Cave and The Bad Seeds wystąpią w Gliwicach. Dwa razy przeszkadzała pandemia
 • Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Istebna, Ujsoły. Przed nami drugi, ostatni weekend imprezy. To wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Dziś nie tylko Wisła przyjmuje śpiewających i grających górali, ale też Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebna oraz czeski Jabłonków. Impreza trwa ponad tydzień, wliczając w to dwa weekendy. Na scenach występują zespoły nie tylko z Polski i ościennych krajów, ale też z egzotycznych. W tym roku gośćmi będą grupy m.in. z Kolumbii, Indii czy Republiki Zielonego Przylądka. Tydzień Kultury Beskidzkiej 2022 rozpoczął się 30 lipca, a zakończy 7 sierpnia 2022 roku.
  Program w śląskich miejscowościach: Tydzień Kultury Beskidzkiej, największe polskie święto folkloru, zacznie się 30 lipca. Koncerty m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Istebnej
 • Muzyczna Parkowa Niedziela, Dąbrowa Górnicza. W Parku Podlesie w niedzielę 7 sierpnia o godz. 17 wystąpi Miejska Orkiestra Dęta. Powstała ona w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45. muzyków w różnym przedziale wiekowym. Orkiestra, od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, filmowej i biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną. Wstęp wolny
 • Szósty weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 6 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć spektakl "NaXuj. Rzecz o prezydencie Żełeńskim" w wykonaniu Teatru Nowego Proxima z Krakowa. W czarno-groteskowym spektaklu Prezydent ZE mierzy się ze swoją tożsamością, aktorską karierą, która przypadkiem zaprowadziła go na fotel prezydencki, a także ze swoimi korzeniami jako rosyjskojęzyczny Żyd. Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek.
  W niedzielę 7 sierpnia o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Tajemniczy ogród" Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. To spektakl muzyczny o perypetiach osieroconej w Indiach angielskiej dziewczynki – Mary Lennox, która trafia pod opiekę wuja - lorda Archibalda Cravena, mieszkającego w pałacu Misselthwaite Manor. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • Becekino Plenerowe, Bytom. W piątek 5 sierpnia o godz. 21.15 na bytomskim Rynku obejrzymy francuską komedię kryminalną "Nieobliczalni" (w obsadzie: Omar Sy, Laurent Lafitte, Sabrina Ouazani). Nieobliczalni to dwaj skrajnie różni paryscy policjanci, dla których nie ma ludzi nietykalnych. Będą musieli oni rozwikłać kryminalną zagadkę, a przy okazji zadrzeć z wysoko postawionymi ludźmi władzy, którym wydaje się, że są... nietykalni. Bilety: 5 zł.
 • Letnie Granie, Mikołów. Na Rynku z okazji 800-lecia Mikołowa odbywają się co piątek koncerty. 5 sierpnia o godz. 20.30 wystąpi Sabina Szewczyk. Sabina tworzy zespół z Krzyśkiem Mandryszem (bas), który odpowiedzialny jest za wszystkie produkcje, Natalią Krząkałą (perkusja) i Markiem Kowalskim (gitara). Muzycy ćwiczą w murach Centrum Muzycznego Krawczyka 21 w Mikołowie. Zespół ma na koncie udział w koncercie Debiutów festiwalu w Opolu i pierwsze miejsce na "Liście przebojów Trójki".
 • Promenada po muzyce 2022, Katowice. W ramach cyklu, który w Parku Kościuszki zastąpił lubiane Koncerty Promenadowe, w niedzielę 7 sierpnia wysłuchamy koncertu pt. "Welcome my love" w wykonaniu Fractal Ensemble w składzie: Julia Obrębowska-Borek – flet, Anna Wiśniewska – klawesyn, Karol Bulanda – tenor, Adam Dzwonnik – lutnia, Grażyna Brewińska – słowo o muzyce. W programie pieśni miłosne i muzyka instrumentalna XV, XVI i XVII wieku. Początek o godz. 11.00. Wstęp wolny.
 • Parkowe Lato, Gliwice. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku im. Fryderyka Chopina odbędą się koncerty w ramach cyklu organizowanego od 2004 r. 6 sierpnia wystąpi Mała Orkiestra Dancingowa pod dyr. Noama Zylberberga. Wstęp wolny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon