Kulturalny ŚLĄZAG na weekend. Koncerty, spektakle, filmowa premiera i... Będzie się działo

Wakacje skończyły się na dobre, więc artyści wrócili na swoje sceny. W teatrach znów wystawiane są przedstawienia, a Opera Śląska inauguruje sezon artystyczny, choć tym razem w… Dąbrowie Górniczej. Będzie też wiele ciekawych koncertów i filmowa premiera. Kulturalny ŚLĄZAG poleca się na najbliższy weekend 9-11 września 2022 r.

Wydarzenia kulturalne w weekend 9-11 września 2022 r.

 • Koncert inauguracyjny 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Chorzów.
  W sobotę, 10 września 2022 r., w kościele św. Józefa w Chorzowie odbędzie koncert inauguracyjny 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Capellą Gorczyckiego pod kierunkiem Anny Szostak. Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem tegorocznej edycji Festiwalu, jest pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Artyści wykonają Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Jest to koncert wokalno-instrumentalny, który stanowi jedno z najwspanialszych dzieł polskich w zakresie tej formy. W programie koncertu, obok wybitnego dzieła Patrona Festiwalu, prawykonana zostanie kompozycja Michała Malca Moteta de Passione Domini. Wykonywanie najnowszych kompozycji i aspekt kulturotwórczy jest jednym z głównych zadań Festiwalu. Wstęp jest bezpłatny.
 • Opera „Romeo i Julia” w Pałacu Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza.
  W sobotę, 10 września 2022 r., o godz. 18.00 odbędzie się inauguracja 78. sezonu artystycznego Opery Śląskiej. Tym razem w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, bo scena bytomskiej opery jest modernizowana. Wystawiona zostanie opera „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. To tragiczna historia kochanków z Werony, która pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń. W rolach głównych zobaczymy Ewelinę Szybilską i Andrzeja Lamperta.
 • Musical „Koty” w Teatrze Rozrywki, Chorzów.
  Przez cały weekend, 9, 10 i 11 września 2022 r. (piątek i sobota o 18.30, a w niedzielę o 17.00), na scenie Teatru Rozrywki wystawiany będzie musical „Koty”. To jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów. Został skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera, a libretto napisał Trevor Nunn. Inspiracją do przeniesienia kociego świata do teatru były wiersze T. S. Eliota, które w barwny i poruszający wyobraźnię sposób przedstawiły charaktery, sposób życia i postrzegania świata przez te niezwykłe stworzenia. Teatr Rozrywki jest drugim teatrem w Polsce, który podjął się wystawienia tak niesamowitego musicalu. Choć był on już pokazywany w wielu krajach, a nawet w kinie, to jego moc nie słabnie. Przyciąga wszystkich wielbicieli muzyki, przygody, zabawy, wzruszeń i kotów.
 • Spektakl „Płatonow” w Teatrze Śląskim, Katowice.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego można zobaczyć spektakl „Płatonow” Antona Czechowa w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. To spektakl bez tytułowego bohatera - bezlitośnie obnażający mechanizmy, w których uwięzione są nasze życia, nadzieje i pragnienia.
 • Spektakl „Okno na parlament” w Teatrze Nowym w Zabrzu.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., o godz. 19.00 na deskach Teatru Nowego w Zabrzu można zobaczyć spektakl „Okno na parlament” Raya Cooneya, w reżyserii Marcina Sławińskiego. To lekka i niezwykle zabawna komedia pomyłek i fałszywych tożsamości, w której precyzyjnie skonstruowana intryga i brawurowe tempo akcji, ani na chwilę nie dają widzowi odetchnąć.
 • Spektakl „Amadeusz” w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., Teatr Miejski w Gliwicach wystawia spektakl „Amadeusz” Petera Shaffera, w reżyserii Norberta Rakowskiego (sobota - godz. 19.00, niedziela - godz. 18.00). W „Amadeuszu” podążamy za podstępną intrygą Antonia Salieriego, kapelmistrza na dworze cesarza Józefa II Habsburga, wymierzoną w Wolfganga Amadeusza Mozarta, genialnego kompozytora. Salieri nie może pogodzić się z własną artystyczną miernością, tym bardziej dotkliwą na tle olśniewającego talentu Mozarta. Zazdrości mu nie tylko muzycznego geniuszu, ale też młodzieńczej radości i dezynwoltury. Salieri nie pojmuje, dlaczego Mozart, ów chichoczący błazen opowiadający sprośne dowcipy, otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, czyniący jego dzieła nieśmiertelnymi. Podążamy za człowiekiem trawionym narastającą zawiścią wobec artysty i pałającego nienawiścią do Boga, któremu wyrzuca niesprawiedliwość i odtrącenie.
 • Spektakl „Scenariusz, którego nie chciał Hollywood”, Mysłowice.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 20.00 w Kinoterze Znicz w Mysłowicach (ul. Laryska 5) grupa Bez Puenty impro zaprezentuje swój improwizowany spektakl komediowy pt. „Scenariusz, którego nie chciał Hollywood”. Bez Puenty impro to grupa zawodowych aktorów, muzyków i wokalistów, która tworzy w pełni improwizowane spektakle - przez co są unikatowe i niepowtarzalne. Na spektaklu widownia wymyśli „hasło-inspirację” dla aktorów, po czym zobaczy ponad godzinny spektakl komediowy przy akompaniamencie pianina. Improwizatorzy nikogo nie „wyciągają” na scenę - udzielenie inspiracji jest całkowicie dobrowolne. Bilety: 30 zł.
 • Premiera filmu „Broad Peak” w Kinie Światowid, Katowice.
  W piątek, 9 września 2022 r., w katowickim Kinie Światowid obędzie się premiera filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida (seanse o 10.30 i 17.00). To oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. Opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków. Występują: Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat.
 • Koncerty i wystawy w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian, Bytom.
  Od 9 do 11 września 2022 r. w Bytomia odbywać się będzie V Światowy Zjazd Bytomian. W programie znalazło się wiele kulturalnych wydarzeń, takich jak wystawy czy koncerty. W piątek, 9 września, o godz. 14.00 w Muzeum Górnośląskim zaplanowano m.in. zwiedzanie wystaw „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” oraz „Schulz wg The Krasnals…”. W sobotę, 10 września, o godz. 18.00 w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej odbędzie się koncert „Bytom dla bytomian”. Z kolei w niedzielę, 11 września, o godz. 17.00 w kościele św. Jacka koncert w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
 • Koncerty „Orkiestra w miasta!”, Imielin.
  W sobotę, 10 września 2022 r., odbędą się ostatnie koncerty „Orkiestra w miasta!” - o godz. 12.00 na Rynku, a o 14.00 na parkingu nad zalewem przy ul. Wandy. Brass band składa się z muzyków Teatru Rozrywki, a nad programem artystycznym “Orkiestry w miastach!” czuwa Ewa Zug - kierownik zespołu wokalnego Teatru Rozrywki. W repertuarze na pewno znajdą się klasyki takie jak: Yellow Submarine (The Beatles), When I'm Sixty-Four (Benko Dixieland Band), utwory z musicali “West Side Story” i “Skrzypek na dachu”, a nawet fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu “Gwiezdne Wojny” i wiele innych. Wstęp bezpłatny.
 • Koncert zespołu Gang Olsena, Ruda Śląska.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 18.00 w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej wystąpi zespół Gang Olesna. Będzie to koncert plenerowy w ramach Programu Profilaktycznego "Kulturalna Ruda - bez używek II". Wstęp jest bezpłatny. Gang Olsena powstał w Rudzie Śląskiej w 1988 r. Wśród przebojów grupy wymienić można między innym takie utwory jaki: „Białe myszy, dzikie koty”, „Jak tu nie wypić”, „ Martwe neony mojego miasta” , „Czuła jest noc” czy „Kilka chwil”. Zagrają: Janusz Estep Wykpisz (wokal), Bogdan Simiński (gitara akustyczna) i Paweł Ambroziak (gitara akustyczna).
 • Koncert Nocna Zmiana Bluesa, Sosnowiec.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 20.00 w Jazz Clubie KOMin w Sosnowcu wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, to nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją. Na imponujący dorobek artystyczny grupy składa się 28 wydanych płyt. Bilety od 50 zł.
 • Koncert Aukso Modern, Tychy.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 19.00 w tyskiej Mediatece, przy ul. Piłsudskiego 16 odbędzie się koncert AUKSO MODERN. Wystąpią: Aukso i Motion Trio. Bilety od 30 zł.
 • Koncert Daryl Strodes, Jaworzno.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 19.00 w ATElier Kultury w Jaworznie wystąpi Daryl Strodes. To wokalista i gitarzysta grający Blues/R&B/Funk/Jazz mieszkający w Los Angeles. Przez ostatnie dwie dekady występował na całym świecie, zgromadził szeroką i zróżnicowaną rzeszę fanów. Koncertował w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Daryl był nominowany do dwóch nagród Independent Music Awards, a także do licznych list przebojów w różnych gatunkach. Podczas nadchodzących tras koncertowych w 2022 roku zaprezentuje utwory z nadchodzącej EP-ki, kilka starszych utworów funkowo-soulowych Daryla w nowej odsłonie oraz kilka klasyków bluesa, rocka i r&b. Daryl mieszkając w Los Angeles, kiedy nie jest w trasie, regularnie występuje w słynnej na całym świecie Lighthouse Cafe. Bilety od 30 zł.
 • Koncert Grzegorz Kupczyk & CETI, Sosnowiec.
  W sobotę, 10 września 2022 r., o godz. 20.00 w Jazz Clubie KOMin wystąpi wokalista Grzegorz Kupczyk (Turbo, CETI, Non Iron), który razem z zespołem CETI zagra największe hity i przeboje z 40 lat swojej kariery scenicznej. Na koncercie nie zabraknie zabraknie również utworów z ostatniego wydawnictwa wydanego w lutym 2022 zatytułowanego po prostu "CETI". Bilety od 60 zł.
 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2022
  Jubileuszowe, 30. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dwa weekendy: 10, 11 oraz 17, 18 września. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Połączeni dziedzictwem”. W województwie śląskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 zaplanowano blisko sto różnych wydarzeń. Pełen program dostępny jest na stronie edd.nid.pl.
 • Spacer „Architektura Zawodzia”, Ustroń.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 15.00 w Ustroniu odbędzie się spacer z przewodnikiem po dzielnicy sanatoryjnej Zawodzie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to powrót do lat 60. ubiegłego wieku. Nie zabraknie ciekawostek historycznych i opowieści o uzdrowisku. Zbiórka przed wejściem do sanatorium „Równica”. Udział jest bezpłatny.
Obraz Beksińskiego na aukcji

Może Cię zainteresować:

Beksiński na sprzedaż. W Tychach można kupić obraz ze słynnej kolekcji japońskiej

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2022

Świętochłowicki Festiwal Kulturowy

Może Cię zainteresować:

Festiwal Kulturowy w Świętochłowicach. Tradycja w jazzie zawarta

Autor: Redakcja NGS24

07/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon