Kulturalny ŚLĄZAG na weekend. Koncerty, spektakle, filmowa premiera i... Będzie się działo

Wakacje skończyły się na dobre, więc artyści wrócili na swoje sceny. W teatrach znów wystawiane są przedstawienia, a Opera Śląska inauguruje sezon artystyczny, choć tym razem w… Dąbrowie Górniczej. Będzie też wiele ciekawych koncertów i filmowa premiera. Kulturalny ŚLĄZAG poleca się na najbliższy weekend 9-11 września 2022 r.

Wydarzenia kulturalne w weekend 9-11 września 2022 r.

 • Koncert inauguracyjny 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Chorzów.
  W sobotę, 10 września 2022 r., w kościele św. Józefa w Chorzowie odbędzie koncert inauguracyjny 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Capellą Gorczyckiego pod kierunkiem Anny Szostak. Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem tegorocznej edycji Festiwalu, jest pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Artyści wykonają Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Jest to koncert wokalno-instrumentalny, który stanowi jedno z najwspanialszych dzieł polskich w zakresie tej formy. W programie koncertu, obok wybitnego dzieła Patrona Festiwalu, prawykonana zostanie kompozycja Michała Malca Moteta de Passione Domini. Wykonywanie najnowszych kompozycji i aspekt kulturotwórczy jest jednym z głównych zadań Festiwalu. Wstęp jest bezpłatny.
 • Opera „Romeo i Julia” w Pałacu Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza.
  W sobotę, 10 września 2022 r., o godz. 18.00 odbędzie się inauguracja 78. sezonu artystycznego Opery Śląskiej. Tym razem w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, bo scena bytomskiej opery jest modernizowana. Wystawiona zostanie opera „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. To tragiczna historia kochanków z Werony, która pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń. W rolach głównych zobaczymy Ewelinę Szybilską i Andrzeja Lamperta.
 • Musical „Koty” w Teatrze Rozrywki, Chorzów.
  Przez cały weekend, 9, 10 i 11 września 2022 r. (piątek i sobota o 18.30, a w niedzielę o 17.00), na scenie Teatru Rozrywki wystawiany będzie musical „Koty”. To jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów. Został skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera, a libretto napisał Trevor Nunn. Inspiracją do przeniesienia kociego świata do teatru były wiersze T. S. Eliota, które w barwny i poruszający wyobraźnię sposób przedstawiły charaktery, sposób życia i postrzegania świata przez te niezwykłe stworzenia. Teatr Rozrywki jest drugim teatrem w Polsce, który podjął się wystawienia tak niesamowitego musicalu. Choć był on już pokazywany w wielu krajach, a nawet w kinie, to jego moc nie słabnie. Przyciąga wszystkich wielbicieli muzyki, przygody, zabawy, wzruszeń i kotów.
 • Spektakl „Płatonow” w Teatrze Śląskim, Katowice.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego można zobaczyć spektakl „Płatonow” Antona Czechowa w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. To spektakl bez tytułowego bohatera - bezlitośnie obnażający mechanizmy, w których uwięzione są nasze życia, nadzieje i pragnienia.
 • Spektakl „Okno na parlament” w Teatrze Nowym w Zabrzu.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., o godz. 19.00 na deskach Teatru Nowego w Zabrzu można zobaczyć spektakl „Okno na parlament” Raya Cooneya, w reżyserii Marcina Sławińskiego. To lekka i niezwykle zabawna komedia pomyłek i fałszywych tożsamości, w której precyzyjnie skonstruowana intryga i brawurowe tempo akcji, ani na chwilę nie dają widzowi odetchnąć.
 • Spektakl „Amadeusz” w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
  W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września 2022 r., Teatr Miejski w Gliwicach wystawia spektakl „Amadeusz” Petera Shaffera, w reżyserii Norberta Rakowskiego (sobota - godz. 19.00, niedziela - godz. 18.00). W „Amadeuszu” podążamy za podstępną intrygą Antonia Salieriego, kapelmistrza na dworze cesarza Józefa II Habsburga, wymierzoną w Wolfganga Amadeusza Mozarta, genialnego kompozytora. Salieri nie może pogodzić się z własną artystyczną miernością, tym bardziej dotkliwą na tle olśniewającego talentu Mozarta. Zazdrości mu nie tylko muzycznego geniuszu, ale też młodzieńczej radości i dezynwoltury. Salieri nie pojmuje, dlaczego Mozart, ów chichoczący błazen opowiadający sprośne dowcipy, otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, czyniący jego dzieła nieśmiertelnymi. Podążamy za człowiekiem trawionym narastającą zawiścią wobec artysty i pałającego nienawiścią do Boga, któremu wyrzuca niesprawiedliwość i odtrącenie.
 • Spektakl „Scenariusz, którego nie chciał Hollywood”, Mysłowice.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 20.00 w Kinoterze Znicz w Mysłowicach (ul. Laryska 5) grupa Bez Puenty impro zaprezentuje swój improwizowany spektakl komediowy pt. „Scenariusz, którego nie chciał Hollywood”. Bez Puenty impro to grupa zawodowych aktorów, muzyków i wokalistów, która tworzy w pełni improwizowane spektakle - przez co są unikatowe i niepowtarzalne. Na spektaklu widownia wymyśli „hasło-inspirację” dla aktorów, po czym zobaczy ponad godzinny spektakl komediowy przy akompaniamencie pianina. Improwizatorzy nikogo nie „wyciągają” na scenę - udzielenie inspiracji jest całkowicie dobrowolne. Bilety: 30 zł.
 • Premiera filmu „Broad Peak” w Kinie Światowid, Katowice.
  W piątek, 9 września 2022 r., w katowickim Kinie Światowid obędzie się premiera filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida (seanse o 10.30 i 17.00). To oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. Opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków. Występują: Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat.
 • Koncerty i wystawy w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian, Bytom.
  Od 9 do 11 września 2022 r. w Bytomia odbywać się będzie V Światowy Zjazd Bytomian. W programie znalazło się wiele kulturalnych wydarzeń, takich jak wystawy czy koncerty. W piątek, 9 września, o godz. 14.00 w Muzeum Górnośląskim zaplanowano m.in. zwiedzanie wystaw „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” oraz „Schulz wg The Krasnals…”. W sobotę, 10 września, o godz. 18.00 w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej odbędzie się koncert „Bytom dla bytomian”. Z kolei w niedzielę, 11 września, o godz. 17.00 w kościele św. Jacka koncert w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
 • Koncerty „Orkiestra w miasta!”, Imielin.
  W sobotę, 10 września 2022 r., odbędą się ostatnie koncerty „Orkiestra w miasta!” - o godz. 12.00 na Rynku, a o 14.00 na parkingu nad zalewem przy ul. Wandy. Brass band składa się z muzyków Teatru Rozrywki, a nad programem artystycznym “Orkiestry w miastach!” czuwa Ewa Zug - kierownik zespołu wokalnego Teatru Rozrywki. W repertuarze na pewno znajdą się klasyki takie jak: Yellow Submarine (The Beatles), When I'm Sixty-Four (Benko Dixieland Band), utwory z musicali “West Side Story” i “Skrzypek na dachu”, a nawet fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu “Gwiezdne Wojny” i wiele innych. Wstęp bezpłatny.
 • Koncert zespołu Gang Olsena, Ruda Śląska.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 18.00 w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej wystąpi zespół Gang Olesna. Będzie to koncert plenerowy w ramach Programu Profilaktycznego "Kulturalna Ruda - bez używek II". Wstęp jest bezpłatny. Gang Olsena powstał w Rudzie Śląskiej w 1988 r. Wśród przebojów grupy wymienić można między innym takie utwory jaki: „Białe myszy, dzikie koty”, „Jak tu nie wypić”, „ Martwe neony mojego miasta” , „Czuła jest noc” czy „Kilka chwil”. Zagrają: Janusz Estep Wykpisz (wokal), Bogdan Simiński (gitara akustyczna) i Paweł Ambroziak (gitara akustyczna).
 • Koncert Nocna Zmiana Bluesa, Sosnowiec.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 20.00 w Jazz Clubie KOMin w Sosnowcu wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, to nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją. Na imponujący dorobek artystyczny grupy składa się 28 wydanych płyt. Bilety od 50 zł.
 • Koncert Aukso Modern, Tychy.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 19.00 w tyskiej Mediatece, przy ul. Piłsudskiego 16 odbędzie się koncert AUKSO MODERN. Wystąpią: Aukso i Motion Trio. Bilety od 30 zł.
 • Koncert Daryl Strodes, Jaworzno.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 19.00 w ATElier Kultury w Jaworznie wystąpi Daryl Strodes. To wokalista i gitarzysta grający Blues/R&B/Funk/Jazz mieszkający w Los Angeles. Przez ostatnie dwie dekady występował na całym świecie, zgromadził szeroką i zróżnicowaną rzeszę fanów. Koncertował w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Daryl był nominowany do dwóch nagród Independent Music Awards, a także do licznych list przebojów w różnych gatunkach. Podczas nadchodzących tras koncertowych w 2022 roku zaprezentuje utwory z nadchodzącej EP-ki, kilka starszych utworów funkowo-soulowych Daryla w nowej odsłonie oraz kilka klasyków bluesa, rocka i r&b. Daryl mieszkając w Los Angeles, kiedy nie jest w trasie, regularnie występuje w słynnej na całym świecie Lighthouse Cafe. Bilety od 30 zł.
 • Koncert Grzegorz Kupczyk & CETI, Sosnowiec.
  W sobotę, 10 września 2022 r., o godz. 20.00 w Jazz Clubie KOMin wystąpi wokalista Grzegorz Kupczyk (Turbo, CETI, Non Iron), który razem z zespołem CETI zagra największe hity i przeboje z 40 lat swojej kariery scenicznej. Na koncercie nie zabraknie zabraknie również utworów z ostatniego wydawnictwa wydanego w lutym 2022 zatytułowanego po prostu "CETI". Bilety od 60 zł.
 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2022
  Jubileuszowe, 30. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dwa weekendy: 10, 11 oraz 17, 18 września. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Połączeni dziedzictwem”. W województwie śląskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 zaplanowano blisko sto różnych wydarzeń. Pełen program dostępny jest na stronie edd.nid.pl.
 • Spacer „Architektura Zawodzia”, Ustroń.
  W piątek, 9 września 2022 r., o godz. 15.00 w Ustroniu odbędzie się spacer z przewodnikiem po dzielnicy sanatoryjnej Zawodzie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to powrót do lat 60. ubiegłego wieku. Nie zabraknie ciekawostek historycznych i opowieści o uzdrowisku. Zbiórka przed wejściem do sanatorium „Równica”. Udział jest bezpłatny.
Obraz Beksińskiego na aukcji

Może Cię zainteresować:

Beksiński na sprzedaż. W Tychach można kupić obraz ze słynnej kolekcji japońskiej

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2022

Świętochłowicki Festiwal Kulturowy

Może Cię zainteresować:

Festiwal Kulturowy w Świętochłowicach. Tradycja w jazzie zawarta

Autor: Redakcja NGS24

07/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zbigniew Stryj

"Heksy z hołdy". Nowy spektakl po śląsku w Rudzie Śląskiej

Tarnowskie Góry dni dziedzictwa

Dni Dziedzictwa w Tarnowskich Górach 2022

Tarnowskie Góry gwarki atrakcje

Gwarki 2022. Zobacz program imprez towarzyszących

Wstyd LOT

Kulturalny ŚLĄZAG. Ciekawe imprezy na drugi weekend sierpnia

Weltmajstry

"Weltmajstry" Rokity na scenie katowickiego Korezu

Tarnowskie Góry warsztaty ukraina

Wspólna integracja przy bębenkach. TCK i "Dudek" zapraszają

Oświadcz się w będzinie

„Oświadcz się w Będzinie”. To były zaręczyny! Zobaczcie film