Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend. Ciekawe wydarzenia 10-12 czerwca 2022

Też macie wrażenie, że worek z wydarzeniami kulturalnymi z cyklu "MUSZĘ TAM KONIECZNIE BYĆ!" rozsypał się na dobre? Po miesiącach pandemii można mieć wrażenie wręcz przesytu. Tyle się dzieje, że człowiek musiałby się roztroić, by skorzystać z wszystkiego, co go interesuje. Przesialiśmy więc przez sito różnorakie kulturalne wydarzenia i oto on - przewodnik pt. Kulturalny ŚLĄZAG na weekend 10-12 czerwca 2022. Bierzcie i korzystajcie z niego.

Mateusz Czech
CARBON Silesia Festival

Szaleństwo imprez kulturalnych możemy obserwować już od początku czerwca. Ten weekend zapowiada się kosmicznie - dosłownie i w przenośni. A to jeszcze nie koniec kulturalnego wzmożenia - na kolejne tygodnie i weekendy zapowiadają się podobne problemy z wyborem. Ale nie narzekajmy, tylko korzystajmy.

Kulturalny ŚLĄZAG. Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w aglomeracji 10-12 czerwca 2022:

 1. Otwarcie Planetarium Śląskiego w Parku Śląskim w Chorzowie, 11-12 czerwca. Po latach modernizacji naszym oczom ukazuje się najciekawsza taka atrakcja w Polsce - bez dwóch zdań - czyli park nauki z prawdziwego zdarzenia. W ten weekend, oprócz zwiedzania samego Planetarium i seansów pod gwiazdami, odbędą się również koncerty. 11 czerwca o godz. 17:00 rozpocznie się koncert Dawida Kwiatkowskiego. Po nim wystąpi Król, a całość zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Imprezę zakończy efektowny taniec dronów nad kopułą Planetarium. Wstęp na imprezy jest wolny.
  Maciej Poloczek, dziennikarz ŚLĄZAGA, chorzowianin: W ten weekend trzeba tu być, by obejrzeć na własne oczy, jak zmieniło się Planetarium Śląskie. Chorzów zyskał atrakcję na miarę ogólnopolską.
  Więcej: Planetarium – Śląski Park Nauki. Niebo nie jest granicą. To dopiero początek
 2. Carbon Silesia Festival, 10-11 czerwca, Zabrze Na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się jeden z najciekawszych polskich festiwali muzyki elektronicznej. Wśród gwiazd Glowal, NTO i Monolink, Lenzman, Ejeca, Satlem, Beskres by Kamp!, Baasch, Tumult Hands, Novika 2.0, Last Robots, Catz’n Dogz. Bilety kosztują 170 zł na jeden dzień.
  Katarzyna Pachelska, dziennikarka ŚLĄZAGA: Trudno sobie wyobrazić lepszą scenerię do koncertów muzyki elektro niż postindustrialna przestrzeń Królowej Luizy. Tu nie tylko muzyka się liczy, ale też atmosfera. Must be dla fanów industrialu!

  Więcej: Zabrze. Święto muzyki elektronicznej na terenie Sztolni Królowa Luiza. Festiwal Carbon Silesia 2022
 3. Premiera spektaklu "Płatonow", 10 czerwca, Katowice. Sztuka rosyjskiego dramaturga na polskiej scenie!? A właśnie że tak - mówi Teatr Śląski. Na tapet klasyczny tekst Antona Czechowa wzięła Małgorzata Bogajewska. - Czechow był jednym z bardziej przenikliwych i krytycznych obserwatorów rosyjskiego społeczeństwa. "Płatonow" jest próbą opowiedzenia słowami Czechowa o ludziach dziś, ale także o Rosji dziś (czy może bardziej o tym jak ją widzimy): oszalałej, wściekłej, tkwiącej w jakimś niezrozumiałym dla nas śnie - tłumaczy Bogajewska. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej TŚ o godz. 19. Kolejne spektakle - 11, 12 i 14 czerwca o godz. 19.
  Więcej: Teatr Śląski: Putin nie odbierze nam Czechowa. Premiera spektaklu "Płatonow" 10 czerwca na Scenie Kameralnej
 4. Finał Dni Siemianowic Śląskich, 10-12 czerwca. Oprócz familijnej rozrywki, w industrialnym otoczeniu Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich wystąpią ciekawe zespoły. Warto zwrócić uwagę na koncerty Elektrycznych Gitar i Oberschlesien (w sobotni wieczór) oraz Happysad (w wieczór niedzielny). Wstęp wolny.
 5. Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022, 10-12 czerwca, Katowice. W podcieniach Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2) od 10 czerwca, po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti (dzięki Moonlight Benjamin, wokalistce nazywanej Królową Punky Voodoo lub karaibską Patti Smith) i Albanii. Odwiedzimy także Cypr oraz zajrzymy na Podlasie. Muzyczne podróże bez ruszania się z Katowic - co za świetny pomysł! Karnet na cały festiwal kosztuje 50 zł (25 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca), bilety na konkretne wieczory od 30 do 20 zł.
 6. 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, 10-12 czerwca. To już ostatnie dni tej imprezy, więc warto skorzystać. Jak zwykle możemy zobaczyć niezwykłe spektakle z Polski i z zagranicy. Odważni mogą zdecydować się na obejrzenie... spektaklu naturystycznego (uwaga! obligatoryjna nagość na widowni!) "LetMeC_natur"Márty Ladjánszki i Zsolta Vargi (Węgry) na scenie Atelier Teatru A Part (ul. 3 Maja 11a, Katowice) 11 czerwca o godz. 18. Bilety kosztują 50 zł. Festiwal zakończy się spektaklem plenerowym Teatru Terminus A Quo, wystawionym na parkingu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Moniuszki w Katowicach (12.06, godz. 18). Wstęp wolny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ewa Farna jpg

Kulturalny i rozrywkowy ŚLĄZAG na weekend 30.09-2.10

Tattoo Konwent

Kulturalny ŚLĄZAG na przedostatni tydzień wakacji

Off Festiwal, edycja 2019

Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend sierpnia 2022 roku

Off Festiwal, edycja 2019

5 koncertów na Off Festivalu, na które czekamy

Kamp

AlterFest 2022 odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach

Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

Męskie Granie

Kulturalny ŚLĄZAG na drugi weekend lipca 2022