Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend. Ciekawe wydarzenia 10-12 czerwca 2022

Też macie wrażenie, że worek z wydarzeniami kulturalnymi z cyklu "MUSZĘ TAM KONIECZNIE BYĆ!" rozsypał się na dobre? Po miesiącach pandemii można mieć wrażenie wręcz przesytu. Tyle się dzieje, że człowiek musiałby się roztroić, by skorzystać z wszystkiego, co go interesuje. Przesialiśmy więc przez sito różnorakie kulturalne wydarzenia i oto on - przewodnik pt. Kulturalny ŚLĄZAG na weekend 10-12 czerwca 2022. Bierzcie i korzystajcie z niego.

Mateusz Czech
CARBON Silesia Festival

Szaleństwo imprez kulturalnych możemy obserwować już od początku czerwca. Ten weekend zapowiada się kosmicznie - dosłownie i w przenośni. A to jeszcze nie koniec kulturalnego wzmożenia - na kolejne tygodnie i weekendy zapowiadają się podobne problemy z wyborem. Ale nie narzekajmy, tylko korzystajmy.

Kulturalny ŚLĄZAG. Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w aglomeracji 10-12 czerwca 2022:

 1. Otwarcie Planetarium Śląskiego w Parku Śląskim w Chorzowie, 11-12 czerwca. Po latach modernizacji naszym oczom ukazuje się najciekawsza taka atrakcja w Polsce - bez dwóch zdań - czyli park nauki z prawdziwego zdarzenia. W ten weekend, oprócz zwiedzania samego Planetarium i seansów pod gwiazdami, odbędą się również koncerty. 11 czerwca o godz. 17:00 rozpocznie się koncert Dawida Kwiatkowskiego. Po nim wystąpi Król, a całość zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Imprezę zakończy efektowny taniec dronów nad kopułą Planetarium. Wstęp na imprezy jest wolny.
  Maciej Poloczek, dziennikarz ŚLĄZAGA, chorzowianin: W ten weekend trzeba tu być, by obejrzeć na własne oczy, jak zmieniło się Planetarium Śląskie. Chorzów zyskał atrakcję na miarę ogólnopolską.
  Więcej: Planetarium – Śląski Park Nauki. Niebo nie jest granicą. To dopiero początek
 2. Carbon Silesia Festival, 10-11 czerwca, Zabrze Na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się jeden z najciekawszych polskich festiwali muzyki elektronicznej. Wśród gwiazd Glowal, NTO i Monolink, Lenzman, Ejeca, Satlem, Beskres by Kamp!, Baasch, Tumult Hands, Novika 2.0, Last Robots, Catz’n Dogz. Bilety kosztują 170 zł na jeden dzień.
  Katarzyna Pachelska, dziennikarka ŚLĄZAGA: Trudno sobie wyobrazić lepszą scenerię do koncertów muzyki elektro niż postindustrialna przestrzeń Królowej Luizy. Tu nie tylko muzyka się liczy, ale też atmosfera. Must be dla fanów industrialu!

  Więcej: Zabrze. Święto muzyki elektronicznej na terenie Sztolni Królowa Luiza. Festiwal Carbon Silesia 2022
 3. Premiera spektaklu "Płatonow", 10 czerwca, Katowice. Sztuka rosyjskiego dramaturga na polskiej scenie!? A właśnie że tak - mówi Teatr Śląski. Na tapet klasyczny tekst Antona Czechowa wzięła Małgorzata Bogajewska. - Czechow był jednym z bardziej przenikliwych i krytycznych obserwatorów rosyjskiego społeczeństwa. "Płatonow" jest próbą opowiedzenia słowami Czechowa o ludziach dziś, ale także o Rosji dziś (czy może bardziej o tym jak ją widzimy): oszalałej, wściekłej, tkwiącej w jakimś niezrozumiałym dla nas śnie - tłumaczy Bogajewska. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej TŚ o godz. 19. Kolejne spektakle - 11, 12 i 14 czerwca o godz. 19.
  Więcej: Teatr Śląski: Putin nie odbierze nam Czechowa. Premiera spektaklu "Płatonow" 10 czerwca na Scenie Kameralnej
 4. Finał Dni Siemianowic Śląskich, 10-12 czerwca. Oprócz familijnej rozrywki, w industrialnym otoczeniu Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich wystąpią ciekawe zespoły. Warto zwrócić uwagę na koncerty Elektrycznych Gitar i Oberschlesien (w sobotni wieczór) oraz Happysad (w wieczór niedzielny). Wstęp wolny.
 5. Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022, 10-12 czerwca, Katowice. W podcieniach Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2) od 10 czerwca, po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti (dzięki Moonlight Benjamin, wokalistce nazywanej Królową Punky Voodoo lub karaibską Patti Smith) i Albanii. Odwiedzimy także Cypr oraz zajrzymy na Podlasie. Muzyczne podróże bez ruszania się z Katowic - co za świetny pomysł! Karnet na cały festiwal kosztuje 50 zł (25 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca), bilety na konkretne wieczory od 30 do 20 zł.
 6. 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, 10-12 czerwca. To już ostatnie dni tej imprezy, więc warto skorzystać. Jak zwykle możemy zobaczyć niezwykłe spektakle z Polski i z zagranicy. Odważni mogą zdecydować się na obejrzenie... spektaklu naturystycznego (uwaga! obligatoryjna nagość na widowni!) "LetMeC_natur"Márty Ladjánszki i Zsolta Vargi (Węgry) na scenie Atelier Teatru A Part (ul. 3 Maja 11a, Katowice) 11 czerwca o godz. 18. Bilety kosztują 50 zł. Festiwal zakończy się spektaklem plenerowym Teatru Terminus A Quo, wystawionym na parkingu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Moniuszki w Katowicach (12.06, godz. 18). Wstęp wolny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Świerklaniec dożynki

Rozrywkowy ŚLĄZAG na pierwszy weekend września 2022

Tattoo Konwent

Kulturalny ŚLĄZAG na przedostatni tydzień wakacji

Off Festiwal, edycja 2019

Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend sierpnia 2022 roku

Off Festiwal, edycja 2019

5 koncertów na Off Festivalu, na które czekamy

Kamp

AlterFest 2022 odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach

Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

Męskie Granie

Kulturalny ŚLĄZAG na drugi weekend lipca 2022