Teatr Śląski: Putin nie odbierze nam Czechowa. Premiera spektaklu "Płatonow" 10 czerwca na Scenie Kameralnej

Teatr Śląski w Katowicach jeszcze nie kończy sezonu. Wręcz przeciwnie - 10 czerwca odbędzie się premiera "Płatonowa" Czechowa na Scenie Kameralnej. Czy dzisiaj powinno się grać sztuki rosyjskich dramaturgów? Dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk twierdzi, że tak.

Katarzyna Pachelska
Płatonow próba

Klasyczny tekst rosyjskiego dramaturga Antona Czechowa wzięła na warsztat Małgorzata Bogajewska. To jej trzecie spotkanie z dramatem Czechowa. Pierwsze w realiach wojny w Ukrainie.

"Płatonow" w Teatrze Śląskim o oszalałej, wściekłej Rosji

"Płatonow" w Teatrze Śląskim nie unika nawiązań do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Choć dyrektor Teatru Śląskiego czuł się w obowiązku, by w czasie konferencji prasowej przed premierą "Płatonowa" od razu wyjaśnić, dlaczego scena zdecydowała się na wystawienie sztuki rosyjskiego dramatopisarza.

- Putin nie może nam zabrać Czechowa. To jest literatura, która powinna zawsze być, powinniśmy o niej dyskutować - mówi Robert Talarczyk.

Co ciekawe, „Płatonow” w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to spektakl bez tytułowego bohatera. Ma obnażać mechanizmy, w których uwięzione są nasze życia, nadzieje i pragnienia.

Są ludzie, wokół których dzieje się historia. Którzy są w jej sercu, napędzają ją, przez nich toczą się opowieści. Co by się stało, gdyby z jednej z takich historii owa kluczowa postać całkowicie zniknęła? Co napędza opowieść, gdy nie ma w niej kluczowego bohatera? Wokół czego skupi się reszta postaci?

A co, gdy Płatonow się w ogóle nie pojawi?

- "Płatonow" zawsze był czytany jako wielka opowieść miłosna - mówi Małgorzata Bogajewska. - Wycinano z niego rozmowy o pieniądzach, długach. A co jeśli wytniemy miłość? A może nie... A co jeśli Płatonow się nie pojawi? Nie przyjdzie. Zostaniemy sami. Kto nada sens, kto pociągnie nas za sobą? Czy jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za nasze życie, za nasze wybory życiowe, miłosne, ale też szerzej - polityczne? Czy potrafimy się obudzić, ocknąć, stać się osobnym bytem walczącym o świat, czy musimy zawierzać nasze myśli, nasze życia komuś – podporządkowani, bierni i – nie wiedząc nawet o tym – przegrani? - pyta retorycznie reżyserka.

- Czechow był jednym z bardziej przenikliwych i krytycznych obserwatorów rosyjskiego społeczeństwa. "Płatonow" jest próbą opowiedzenia słowami Czechowa o ludziach dziś, ale także o Rosji dziś (czy może bardziej o tym jak ją widzimy): oszalałej, wściekłej, tkwiącej w jakimś niezrozumiałym dla nas śnie - dodaje Bogajewska.

Twórcy spektaklu:

 • adaptacja i reżyseria Małgorzata Bogajewska
 • scenografia i kostiumy Anna Maria Kaczmarska
 • muzyka Bartłomiej Woźniak
 • reżyseria światła Dariusz Pawelec

Występują:

 • Piotr Bułka,
 • Antoni Gryzik,
 • Anna Kadulska,
 • Irmina Liszkowska,
 • Aleksandra Przybył
 • Grzegorz Przybył
 • Agnieszka Radzikowska
 • Kamil Suszczyk,
 • Marcin Szaforz,
 • Mariusz Znaniecki

Premiera spektaklu odbędzie się 10 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.

Kolejne spektakle: 11, 12 i 14 czerwca 2022.

Letnie Granie Przedsatwień Teatralnych

Może Cię zainteresować:

„Kreszany", „Król Edyp" i wiele więcej podczas Letniego Grania Przedstawień Teatralnych w Sosnowcu

Autor: Paulina Gałbas

07/06/2022

Yaroslav Shemet

Może Cię zainteresować:

Yaroslav Shemet: W trakcie wojny trzeba się przeciwstawiać agresorowi też na froncie kultury

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon