Kwiecień 2022 to handlowy ewenement. W tym miesiącu są aż dwie niedziele handlowe. W całym roku jest ich jeszcze tylko siedem

Niedziel handlowych w roku jest tyle, co kot napłakał. Jednak w przypadku kwietnia 2022 r. nie ma co narzekać. Można będzie zrobić zakupy aż w dwie niedziele.

Katarzyna Pachelska
Sklep Żabka

Już od kilku lat handel w niedziele został ograniczony. Ustawa weszła w życie na początku 2018 r. W marcu cztery lata temu była pierwsza niedziela bez handlu.

Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

W początkowych latach ograniczenie dotyczyło tylko dwóch niedziel w miesiącu. Od 2020 r. ustawowo pozwolono na swobodny handel tylko w siedem niedziel w całym roku. Ale 2020 rok był specyficzny, bo zamiast 7 było 8 niedziel handlowych – to za sprawą dodatkowej, trzeciej w grudniu 2020 r. niedzieli handlowej, na którą rząd pozwolił po listopadowym lockdownie galerii handlowych.

W 2022 roku raczej nie zanosi się na większą liczbę niedziel handlowych niż ustawowo dozwolone 7. Ale tak się złożyło, że w obecnym roku w kwietniu przypadają aż dwie niedziele handlowe.

  • 10 kwietnia 2022 (przed Świętami Wielkanocnymi)
  • 24 kwietnia 2022 (z rozdzielnika)

Pozostałe niedziele handlowe w 2022 r.:

  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Co się stało z marketami pocztowymi?

Przypomnijmy, że jeszcze do końca stycznia handel w niedziele, również te teoretycznie niehandlowe, kwitł w najlepsze – „dzięki” luce w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, która zezwalała placówkom pocztowym na działalność siódmego dnia tygodnia. Znaczna większość marketów stała się więc „placówkami pocztowymi”, i handlowała w najlepsze. Nawet Castorama była pocztą.

Ten proceder ukróciła dopiero zmiana ustawy w 2021 r., od 1 lutego 2022 r. wprowadzono do wyjątku dotyczącego usług pocztowych dopisek o „przeważającej działalności” tych usług. Większość „marketów pocztowych” rzeczywiście zrezygnowała z handlowania w niedziele, ale nie wszystkie – niektóre markety, np. Intermarche, zaczęły funkcjonować jako wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Ciągle też w niedziele funkcjonują Żabki – choć tu za ladą powinien stać franczyzobiorca albo członkowie jego rodziny. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele miała pomóc polskim właścicielom sklepów osiedlowych, bo oni mogą handlować, o ile też stoją za kasą.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon