KZK GOP naruszał interesy konsumentów. Pasażerowie mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy

Metropolia będzie spłacać pasażerów poszkodowanych przez Komunikacyjny Związek Komunalny GOP. Takie są konsekwencje decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznał on, że dawny operator transportu miejskiego stosował praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów wymuszając na nich bezwzględne odbijanie karty ŚKUP w pojazdach transportu zbiorowego.

fot. GZM
Automast ŚKUP

Pamiętacie czasy, kiedy każdy pasażer wchodzący do autobusu lub tramwaju musiał odbić w czytniku kartę ŚKUP niezależnie od tego, jaki rodzaj biletu miał na niej zapisany? Taryfy ulgowej nie mieli nawet ci, którzy mieli bilety okresowe bez limitu przejazdów, bądź nawet uprawnieni byli do bezpłatnych przejazdów. Wedle wówczas obowiązującej interpretacji kontrolerzy w razie kontroli traktowali takie osoby jakby jechały bez ważnego biletu i wypisywali im tzw. opłatę dodatkową. Dokładnie taką samą, jaką karani byli gapowicze.

Konieczność odbijania przez wszystkich karty ŚKUP miało swój sens jeśli wziąć pod uwagę niekończące się spory między samorządowcami z regionu na tle tego, kto, ile i dlaczego ma płacić na utrzymanie komunikacji miejskiej. Prezydenci wiecznie byli przekonani, że z kasy swoich miast tak naprawdę dopłacają do jej funkcjonowania u sąsiadów i kwestionowali przedstawiane szacunki dotyczące napełnień autobusów i tramwajów. Chcecie dokładnie wiedzieć kto, gdzie, kiedy i jak często podróżuje? To dostarczymy wam takie dane – stwierdziły ówczesne władze KZK GOP i nakazały wszystkim bez wyjątku pasażerom odbijać Śląską Kartę Usług Publicznych przy wejściu i wyjściu z pojazdu.

Tyle że zdaniem Urzędu Konkurencji i Konsumentów była to praktyka sprzeczna z dobrymi obyczajami i godząca w zbiorowe interesy konsumentów. W swej decyzji z 3 grudnia 2018 r. UOKiK stwierdził, że KZK GOP naruszał zbiorowe interesy konsumentów przez ponad lata – od 1 listopada 2015 r. do 31 grudnia 2017 r.

KZK GOP nie zgodził się z taką wykładnią, ale złożona apelacja została niedawno oddalona. W efekcie zaglądających na stronę internetową Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz SKUP-u wita dzisiaj komunikat informujący o tym, że wszyscy konsumenci, którzy zostali poszkodowani na skutek stosowania zakwestionowanej praktyki mogą do 19 grudnia 2023 r. zgłaszać się do ZTM-u w celu „uzyskania zwrotu lub anulowania opłat dodatkowych i właściwych należności za przejazd albo w celu zwrotu opłat manipulacyjnych uiszczonych w związku z anulowaniem lub zwrotem opłat dodatkowych.”

Zgodnie z decyzją UOKiK komunikat ten znajdować ma się na tych stronach przez 3 miesiące. Równie długo ma być on publikowany na ekranach monitorów wszystkich Stacjonarnych Automatów Doładowania Kart. Ma być też wyświetlany na ekranach monitorów znajdujących się w pojazdach komunikacji miejskiej.

Sam KZK GOP już nie istnieje. Został zlikwidowany. Zgodnie z uchwałąmi zgromadzenia Związku podjętymi w roku 2018 jego zadania w zakresie organizacji przewozów, jak też wszelkie prawa i obowiązki przejęła Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia.

Biletomat ZMT

Może Cię zainteresować:

Wiemy, kiedy przestanie działać ŚKUP. Zastąpi go system Transport GZM

Autor: Michał Wroński

14/09/2023

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon