Wiemy, kiedy przestanie działać ŚKUP. Zastąpi go system Transport GZM

28 września swój żywot zakończy system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Dzień wcześniej po raz ostatni będzie można za jego pośrednictwem kupić bilet. Od 1 października w komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej zadebiutuje „Metrokarta” i stojący za nią system Transport GZM. Co to wszystko oznacza dla pasażerów? Już tłumaczymy.

M. Wroński
Biletomat ZMT

Osiem lat temu pierwsze karty ŚKUP trafiły do pasażerów. Reklamowano je jako elektroniczne portmonetki, którymi można będzie płacić za szereg usług publicznych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia, ale szybko się okazało, że w praktyce karta przede wszystkim spełniać będzie funkcję wspólnego biletu w komunikacji miejskiej. Przymiarki do jej wprowadzenia trwały latami – dość powiedzieć, że między ogłoszeniem przez KZK GOP przetargu na „dostawę, wdrożenie i utrzymanie” systemu karty, a rozpoczęciem jej dystrybucji między mieszkańcami minęło pół dekady.

Korzystasz z karty ŚKUP? Zapamiętaj te daty: 22, 27 i 28 września

Dziś era karty ŚKUP definitywnie dobiega końca. W środę (13 września) wyłączono możliwość składania wniosków w Portalu Klienta i zamawiania nowych kart z wysyłką na adres. W kolejny piątek (22 września) wyłączona zostanie natomiast opcja zamawiania nowych kart w Punktach Obsługi Pasażera i automatach biletowych.

Posiadane przez mieszkańców karty, których data ważności mija we wrześniu można będzie używać do końca tego miesiąca. Z tych o dłuższym terminem ważności będzie można korzystać do ostatniego dnia obowiązywania ich ważności. Tyle, że po 22 września w ramach systemu SKUP-u nie będzie możliwości korzystania z pieniędzy zgromadzonych na e-portmonetce. W praktyce oznacza to, że chcący zapłacić tymi pieniędzmi za bilety (np. za kończący się w międzyczasie bilet długookresowy) muszą to zrobić to przed tą datą. Do tego dnia można również dokonać zwrotu pieniędzy z e-portmonetki, co jest równoznaczne z zamknięciem konta.

Ostatnim dniem dokonywania transakcji w systemie ŚKUP (niezależnie od tego, czy to gotówką, w kioskach i Punktach Obsługi Pasażera, bezgotówkowo, w portalu i aplikacji mobilnej ŚKUP) będzie 27 września. Kto chce, przy wykorzystaniu tego narzędzia, kupić nowy bilet, ten musi zdążyć do 27 września.

Dzień później – 28 września – system ŚKUP zostanie definitywnie wyłączony. Od tego momentu, przez trzy kolejne dni dni (do 30 września włącznie) nie będzie można skorzystać z zapisanych na karcie biletów jednorazowych, średniookresowych i pakietowych. Będzie można natomiast jeździć na podstawie zapisanych wcześniej na karcie SKUP biletach długookresowych - będą one ważne i widoczne dla kontrolera w czasie ewentualnej kontroli.

Pieniądze i bilety ze ŚKUP-a dostępne od 1 października

Następcą ŚKUP-a będzie system Transport GZM. Dla pasażerów jego „wizytówką” stanie się Metrokarta, którą od 1 października będzie można za darmo otrzymać w kioskach, automatach biletowych na przystankach i w Punktach Obsługi Pasażera.

Wszystkie dane znajdujące się do tej pory w systemie ŚKUP zostaną przeniesione do systemu Transport GZM. Tak samo przeniesione zostaną pieniądze z dotychczasowej e-portmonetki oraz zapisane w systemie ŚKUP bilety.

Od 1 października za przejazdy w obrębie Metropolii będzie można płacić przy użyciu Metrokarty, aplikacji mobilnej oraz karty ŚKUP (pod warunkiem, że w tym terminie zachowa ona swoją ważność), przy czym w ostatnim przypadku bilety będą faktycznie już zapisane w systemie Transport GZM.

Jak informuje GZM dostęp do pieniędzy w e-portmonetce zostanie odblokowany 1 października – będzie można wtedy dokonać ich migracji na swoje konto w nowym systemie. Będzie to możliwe zarówno w portalu Transport GZM, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera. Warunkiem do przeprowadzenia tej operacji będzie jednak założenie konta w systemie Transport GZM. Można to będzie uczynić samemu w internecie lub w Punkcie Obsługi Pasażera.

- Zamykanie starego uruchamianie nowego systemu, przy zachowaniu ciągłości procesów, to trudny i złożony proces. Jeszcze nikt w Polsce nie dokonywał migracji systemu transportowego o takiej skali. Za wszelkie utrudnienia z nią związane przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – mówi Adam Krakowczyk, Dyrektor Departamentu Informatyki w Urzędzie Metropolitalnym GZM.

Na wypadek ewentualnych trudności urzędnicy uruchomili specjalną infolinię ZTM: 800 16 30 30.

Miesiąc z aplikacją Transport GZM Rozstanie ze ŚKUP nie będzie takie trudne

Może Cię zainteresować:

Miesiąc z aplikacją Transport GZM. Rozstanie ze ŚKUP nie będzie takie trudne

Autor: Maciej Poloczek

09/09/2023

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Katowice tramwaje slaskie gzm

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Katowicom marzyło się supermiasto. Po awanturze o tramwaje można już przestać marzyć

Autor: Marcin Zasada

14/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon