Legenda z zakonem templariuszy w tle, zamek, park... W Rogowie Opolskim znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych woj. opolskiego

Zamek z niezwykle cennymi zbiorami bibliotecznymi, 20-hektarowy park, most, kaplica, a do tego legenda z zakonem templariuszy w tle… W Rogowie Opolskim znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych województwa opolskiego. Zobaczcie, jak się prezentuje na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Rogów Opolski to wieś położona w gminie Krapkowice, w województwie opolskim. Pierwsze zachowane wzmianki o niej pochodzą z końca XIII wieku, a nazwa Rogow pojawia się wśród miejscowości płacących dziesięcinę biskupstwu wrocławskiemu. Ale podczas archeologicznych wykopalisk znaleziono tu między innymi gliniane naczynia pochodzące z pierwszych wieków naszej ery.

Śladami zakonu templariuszy?

Według legend, w średniowieczu wieś była siedzibą zakonu templariuszy. Zakon miał wybudować tu zamek wodny, z którego prowadziły podziemne przejścia między innymi do ich głównej siedziby w Otmęcie. Żadne dokumenty, które potwierdzałyby tę historię nie zachowały się, jednak zamek został wymieniony w pochodzącym z 1393 roku akcie sprzedaży. Posiadłość należąca do Herferta Pause Młodszego, namiestnika króla Ludwika Węgierskiego, została sprzedana braciom Janowi i Adamowi Bess.

W XV wieku doszło do przebudowy zamku. Jego kolejnymi właścicielami zamku była rodzina Rogoyskich, a od 1596 roku – rodzina von Wbrsky. W XVIII wieku Rogowskie posiadłości razem z zamkiem kupił hrabia Henryk Adolf von Redern, zaś po jego śmierci – Karol Wilhelm von Haugwitz. I ród Haugwitzów panował na zamku do 1932 roku, gdy zmarł ostatni przedstawiciel rodu, Heinrich von Haugwitz. Posiadłość trafiła do duńskiej linii rodu, która wyznaczyła zarządcę. Po II wojnie światowej zamek i przyległe posiadłości zostały upaństwowione.

Cenne starodruki, park i kaplica

Dziś w zabytkowy zamek – a właściwie, po licznych przebudowach, już pałac, od 1965 roku należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Jego najstarszym fragmentem są dwa renesansowe skrzydła mieszkalne wraz z narożną basztą. Znajdują się tu cenne starodruki, stare rękopisy i grafiki, między innymi rękopis z 1324 roku, mapa Śląska z 1545 roku (drzeworyt) czy Kronika Śląska z 1625 roku, której autorem był Jakub Schickfus.

W skład zabytkowego zespołu zamkowego, oprócz samego zamku, wchodzą park, most, tarasy z murami oporowymi, kaplica grobowa z drugiej poł. XIX w., pawilon ogrodowy „Kavallerhaus” i ogrodzenie z glorietą z XIX/XX wieku. Około 20-hektarowy park, który powstał w latach 70. XIX wieku, został urządzony w stylu angielskim. Rośną w nim między innymi buki pospolite, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, dąb burgundzki, ponad 250-letnie dęby szypułkowe czy platan zachodni.

Wokół pałacu jest fosa z kamiennym mostem, jest też kaplica grobowa. W 1947 roku, ze zdewastowanej wówczas kaplicy, usunięte zostały trumny z ciałami rodziny Haugwitz, które pochowano nieoznakowanej mogile na cmentarzu parafialnym. W 2010 roku grób rodziny von Haugwitz został odnaleziony. Przeprowadzono ekshumację i zidentyfikowano szczątki, po czym ponownie pochowano je w przypałacowej kaplicy.

Zobaczcie na zdjęciach, jak dziś wygląda zabytkowy kompleks w Rogowie Opolskim.

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny

Może Cię zainteresować:

Anaberg, czyli święta góra Ślązaków. Miejsce, które przyciąga pielgrzymów i turystów. Zdjęcia!

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/05/2024

Opole w 1973 roku

Może Cię zainteresować:

Opole z lat 70. XX wieku - sentymentalna podróż w czasie... Uliczny handel, zdjęcia rynku, ratusza, motoryzacja i nie tylko

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/04/2023

Kraina Górnej Odry

Może Cię zainteresować:

Kraina Górnej Odry - jeden z najbardziej malowniczych zakątków Górnego Śląska. Woda, przyroda i zabytki

Autor: Redakcja

02/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon