Leszek Piechota kandydatem PiS na prezydenta Katowic. Co proponuje? Zmniejszenie kosztów życia, darmowe tramwaje i budowę schronów

Trochę to trwało, ale się udało... Nie Piotr Pietrasz, nie Mariusz Skiba, nie Michał Wójcik, ale Leszek Piechota będzie kandydatem PiS na prezydenta Katowic. Co proponuje? Zmniejszenie kosztów życia, tramwaje za darmo i budowę schronów.

Leszek piechota kandydatem pis na prezydenta katowic

Leszek Piechota kandydatem PiS na prezydenta Katowic

W poniedziałek 11 marca 2024 r. w klubie Królestwo odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez śląskie struktury Prawa i Sprawiedliwości. Zaprezentowano listy do Rady Miasta oraz kandydata partii na prezydenta Katowic, którym został Leszek Piechota. To Absolwent Politechniki Śląskiej, zawodowo przez wiele lat związany z przemysłem górniczym, wiceprezydent miasta w latach 2008-2010. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

20 czerwca 2010 r. w wyborach uzupełniających do Senatu, rozpisanych po śmierci Krystyny Bochenek w katastrofie smoleńskiej, został wybrany senatorem w okręgu katowickim z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2011 i 2015 r. uzyskiwał senatorską reelekcję. Pod koniec 2017 r. zmienił barwy partyjne, przechodząc do klubu parlamentarnego rządzącego wtedy PiS-u, a kilka tygodni później został członkiem tej partii. W wyborach samorządowych 2018 r. jako kandydat PiS ubiegał się o urząd prezydenta Chorzowa, zajmując drugie miejsce spośród siedmiu kandydatów, z wynikiem 14,6% głosów. W 2019 r. startował do Sejmu, a w 2023 r. do Senatu, również bez powodzenia.

Co proponuje Leszek Piechota? Mniejsze koszty, tramwaje za darmo, budowę schronów

Wśród postulatów wyborczych Leszka Piechoty znalazły się m.in. zmniejszenie kosztów życia w Katowicach, darmowy przejazd tramwajami dla mieszkańców, zwiększenie puli Budżetu Obywatelskiego, stypendia naukowe dla najzdolniejszych studentów kierunków technicznych, czy nowe mieszkania komunalne dla młodych. Podczas prezentacji swojej kandydatury Leszek Piechota opowiedział się także za projektem supermiasta (tzw. ,,wielkich Katowic") oraz budową schronów na wypadek konfliktu zbrojnego.

- W świetle zagrożeń, które nas czekają, co oficjalnie ogłosił premier Polski, wydaje mi się to bardzo ważna rzecz. W tej chwili należy odejść od takich spektakularnych eventów i działań inwestycyjnych nastawionych na sport i rozrywkę, a zająć się bezpieczeństwem obywateli, w sytuacji podstawowych zagrożeń. Schrony to jest rzecz podstawowa - mówił Leszek Piechota.

,,Jedynki" PiS do Rady Miasta w Katowicach:

  • Mariusz Skiba - okręg nr 1
  • Piotr Trząski - okręg nr 2
  • Piotr Pietrasz - okręg nr 3
  • Leszek Piechota - okręg 4
  • Krystyna Panek - okręg 5

PiS długo szukał kandydata w Katowicach

W 2018 r. PiS udzielił poparcia Marcinowi Krupie, a po wyborach został koalicjantem Forum Samorządowego w Radzie Miasta. W ciągu kadencji Marcin Krupa stopniowo przesuwał swoje polityczne sympatie i sojusze, z "naszego prezydenta" (Jarosław Kaczyński) stając się w końcu "członkiem koalicji 15 października" (Wojciech Saługa). 27 grudnia 2023 r. Krupa ogłosił odwołanie jednego z zastępców prezydenta miasta, polityka PiS Mariusza Skiby i powołanie na jego miejsce szefa katowickiej PO Jarosława Makowskiego, zamieniając tym samym swoich wieloletnich koalicjantów z PiS na KO.

Polityczny rozwód z prezydentem Katowic niejako wymusił na PiS wystawienie własnego kandydata w tegorocznych wyborach. Do startu nikt się specjalnie nie palił, a partia długo szukała pomysłu. Na giełdzie nazwisk pojawiali się m.in. Piotr Pietrasz, Michał Wójcik, a nawet były premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie postawiono na Leszka Piechotę, który jest czwartym i prawdopodobnie ostatnim, obok Marcina Krupy, Dawida Durała i Jacka Budnioka kandydatem na prezydenta Katowic.

Dawid dural marcin krupa

Może Cię zainteresować:

W Katowicach nie będzie debaty przedwyborczej. Durał ostro: ,,Krupa to tchórz, zachowuje się jak kacyk PZPR"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Jacek budniok kandydatem na prezydenta katowic 6

Może Cię zainteresować:

Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy odsłaniają karty. Jacek Budniok kandydatem na prezydenta Katowic

Autor: Szymon Karpe

01/03/2024

Konferencja krupa zielone katowice 04

Może Cię zainteresować:

Powrót żubrów do Katowic, zielone bulwary Rawy, trzy nowe parki. Forum Samorządowe i Marcin Krupa przedstawili pomysły na kolejną kadencję

Autor: Katarzyna Pachelska

21/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon