Liderzy opozycji ogłosili Pakt Senacki. Kto wystartuje w wyborach do Senatu RP w woj. śląskim?

Zakończono prace nad Paktem Senackim. Uzyskano porozumienie we wszystkich stu okręgach wyborczych. Decyzję ogłosili liderzy opozycji, w tym Donald Tusk: - Jestem przekonany, że skoro udało nam się z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem własnych racji ustalić wspólną listę do Senatu RP, to po wyborach będzie łatwiej ustalić także zasady współpracy. Kto wystartuje do Senatu RP w woj. śląskim?

GOV
Senat RP

W czwartek, 17 sierpnia 2023 r. opozycja ogłosiła porozumienie w ramach Paktu Senackiego. W konferencji udział wzięli liderzy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń (Lewica), Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Szymon Hołownia (Polska 2050), a także senator Zygmunt Frankiewicz (PO) i poseł Piotr Zgorzelski (PSL).

Jako pierwszy głos zabrał Zygmunt Frankiewicz. Były prezydent Gliwic trzymał pieczę nad Paktem Senackim. Oznajmił, że prace zostały zakończone, co nie oznacza, że nie pojawią się jeszcze drobne korekty.

- Najważniejsze jest to, że po długich przygotowaniach doszliśmy do porozumienia, kierując się przede wszystkim optymalizacją wyniku, dzięki temu mamy zespół ludzi, który będzie reprezentować partie opozycyjne w walce o Senat RP i liczymy na to, że nie tylko powtórzymy wynik poprzednich wyborów, ale jeszcze go poprawimy i reprezentacja obecnej opozycji w senacie będzie jeszcze silniejsza - powiedział Zygmunt Frankiewicz.

- Ustaliśmy kandydatów i kandydatki w Pakcie Senackim, w tym nadzwyczajnie skutecznym projekcie demokratycznym w wyborach do Senatu RP, który ma też wymiar symboliczny. Jestem przekonany, że skoro udało nam się z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem własnych racji ustalić wspólną listę do Senatu RP, to po wyborach będzie łatwiej ustalić także zasady współpracy - podkreślił Donald Tusk.

Natomiast zdaniem Włodzimierza Czarzastego czas pracy nad Paktem Senackim wydłużył się ze względu na odmienne charaktery liderów opozycji.

- Ta część dobiegła końca. Pokazaliśmy, że potrafimy się dogadać, trwało to długo, bo i charaktery różne, to dobrze wróży na przyszłość. Mogę zapewnić państwa i was zapewnić o jednej rzeczy - o bardzo ciężkiej pracy na rzecz Paktu Senackiego, o to że w ramach tych 15. miejsc, na które zgodziliście się, żeby Lewica o nie dbała, w tym m.in. Warszawę, Katowice, Opole i Kielce. Zrobimy wszystko, żebyśmy wspólnie wygrali. Nie prawica, nie lewica, nie liberałowie, ale wspólnie jako opozycja wygrali - oznajmił Włodzimierz Czarzasty.

Lista kandydatów Paktu Senackiego w woj. śląskim

W ostatnich dniach prezentowaliśmy przecieki dotyczące tego, jak będzie wyglądała lista kandydatów Paktu Senackiego w województwie śląskim. Podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku, ma ona wyglądać następująco:

 • Okręg 68. (pow. częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski) - Krzysztof Smela.
 • Okręg 69. (Częstochowa) - Wojciech Konieczny.
 • Okręg 70. (pow. gliwicki, tarnogórski oraz Gliwice) - Zygmunt Frankiewicz.
 • Okręg 71. (Bytom, Zabrze) - Halina Bieda.
 • Okręg 72. (pow. raciborski, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój, Żory) - Henryk Siedlaczek.
 • Okręg 73. (pow. mikołowski, rybnicki oraz Rybnik) - Piotr Masłowski.
 • Okręg 74. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice) - Gabriela Morawska-Stanecka.
 • Okręg 75. (pow. bieruńsko-lędziński oraz Mysłowice, Tychy) - Andrzej Dziuba.
 • Okręg 76. (pow. będziński, zawierciański oraz Dąbrowa Górnicza) - Beata Małecka-Libera.
 • Okręg 77. (Jaworzno, Sosnowiec) - Joanna Sekuła.
 • Okręg 78. (pow. bielski, pszczyński oraz Bielsko-Biała) - Agnieszka Gorgoń-Komor.
 • Okręg 79. (pow. cieszyński, żywiecki) - Konrad Gołota.
 • Okręg 80. (Katowice) - Maciej Kopiec.

Współpraca: Patryk Osadnik.

Pałac w Kamieńcu

Może Cię zainteresować:

„Pielęgniarka wychowywała podopiecznych zastrzykami”. Brud i przemoc wobec dzieci w ośrodku w Kamieńcu

Autor: Redakcja

17/08/2023

Wojciech Korfanty

Może Cię zainteresować:

Dziś rocznica śmierci Wojciecha Korfantego, dyktatora III Powstania Śląskiego, polityka, dziennikarza, Ślązaka

Autor: Tomasz Borówka

17/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon