Łódź już ma swój zespół parlamentarny. A województwo śląskie? Pięć spotkań w cztery lata

Jako jeden z pierwszych w dziesiątej kadencji Sejmu RP powstał Łódzki Zespół Parlamentarny, który w poprzedniej kadencji był bardzo aktywny. Co z Parlamentarnym Zespołem ds. Województwa Śląskiego? Przypomnijmy: pięć spotkań w cztery lata. – Chciałbym, żeby ten zespół pracował ponad podziałami – mówi Michał Gramatyka. – Nie wiem, czy Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe do współpracy – dodaje.

Twitter: Sejm RP
Sejm RP 2023

Za nami dwa dni (13 i 14 listopada) pierwszego posiedzenia Sejmu RP dziesiątej kadencji. Parlamentarzyści zabrali się do pracy nie tylko na sali plenarnej. W mgnieniu oka utworzono dziewiętnaście zespołów, w tym:

  • Parlamentarny Zespół ds. Wędkarstwa,
  • Parlamentarny Zespół Przyjaciół Drzew,
  • Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa,
  • Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II,
  • Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Hodowców Psów Rasowych.

Koniec żartów (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

Jako jeden z pierwszych powstał Łódzki Zespół Parlamentarny, który w poprzedniej kadencji był bardzo aktywny. Odbył 26 posiedzeń. Rozmawiano na nich m.in. o projekcie specustawy dot. składowiska odpadów w Zgierzu, a także projekcie ustawy dot. Narodowego Funduszu Rewitalizacji i Rozwoju Łodzi, a także inwestycjach związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym oraz strategii rozwoju Łodzi. Fakt: zasiadali w nim wyłącznie parlamentarzyści opozycji demokratycznej.

Taką aktywnością w poprzedniej kadencji nie może pochwalić się Parlamentarny Zespół ds. Województwa Śląskiego, który odbył zaledwie pięć posiedzeń poświęconych:

  • wyborowi prezydium,
  • inwestycjom drogowym,
  • działaniom na rzecz uchodźców z Ukrainy,
  • turystyce (ze szczególnym uwzględnieniem turystyki górskiej),
  • spotkaniu z szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych – Jackiem Sasinem.

„Nie był to zespół stworzony do pracy”

Czy i tym razem powstanie Parlamentarny Zespół ds. Województwa Śląskiego?

– Uważam, że taki zespół jest jak najbardziej potrzebny. Może mieć realny wpływ na rzeczywistość, bo skupia parlamentarzystów z jednego regionu, a w przypadku województwa śląskiego to 68 osób (55 posłów i 13 senatorów – przyp. red.), którzy – o ile na czymś im zależy – mogą to zrealizować. Ciężko mi jednak wyrokować, jak będą zachowywać się politycy Prawa i Sprawiedliwości – ocenia Marta Golbik (KO)

Posłanka uważa, że w poprzedniej kadencji zespół został zawłaszczony przez Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ Mateusz Morawiecki chciał pokazać, że interesuje się regionem, z którego startował w wyborach parlamentarnych.

– Nie był to zespół stworzony do pracy, ale po to, aby parlamentarzyści PiS mogli sobie robić zdjęcia na posiedzeniach z Mateuszem Morawieckim. Z tego zespół wywiązał się z nawiązką – podkreśla Michał Gramatyka (Polska 2050)

Poseł także liczy na to, że taki zespół powstanie (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

– Jestem idealistą i chciałbym, żeby ten zespół pracował ponad podziałami. Na pewno dla Koalicji Obywatelskiej ważna będzie kwestia Ministerstwa Przemysłu, które ma powstać w regionie. Należy wrócić także do kilku pomysłów, które nie zostały zrealizowane w ramach „Programu dla Śląska”, a były naprawdę sensowne, ale nie wiem, czy Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe do współpracy. Obserwując to, co działo się na pierwszym posiedzeniu parlamentu, obawiam się, że nie – tłumaczy Michał Gramatyka.

Za utworzeniem zespołu są także politycy Prawa i Sprawiedliwości.

– Mam nadzieję, że działalność komisji będzie kontynuowana. Kadencja dopiero się rozpoczęła, więc to jeszcze przed nami – mówi Waldemar Andzel (PiS). – Zespół nie spotykał się zbyt często, ale wiele dla województwa śląskiego udało się zrobić, kiedy byliśmy partią rządzącą, zostało zrealizowanych dużo kluczowych inwestycji – dodaje.

„Nie przypominam sobie uderzenia pięścią w stół”

Kilka miesięcy temu w Radiu Piekary Andrzej Sośnierz, który bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że brakuje lidera, który mógłby poprowadzić taki zespół i skonsolidować parlamentarzystów z całego regionu.

– Spotkania zespołu nie służą temu, aby coś się na nich stanowiło. Nie ustalamy tam, że jednoczymy się w danej sprawie itd. (…) Nie przypominam sobie takiego uderzenia pięścią w stół. Problem lotniska w Pyrzowicach, gdzie powinniśmy się zjednoczyć, to zadziwiająca sytuacja. Już 20 lat temu byliśmy ogrywani przez Balice. To była konkurencja, z którą zawsze przegrywaliśmy, choć posłów z województwa małopolskiego jest mniej – podkreślił Andrzej Sośnierz.

Sęk w tym, co słyszymy za kulisami od ludzi związanych z branżą lotniczą i Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach, że politycy z województwa małopolskiego są zjednoczeni i od lat stoją murem za swoim regionalnym lotniskiem niezależnie od barw politycznych. Ponadto na ważnych stanowiskach zasiadają ludzie związani z tym miejscem.

Sejm RP

Może Cię zainteresować:

Michał Woś dogada się z Łukaszem Mejzą? „Nieznośni sąsiedzi” i najlepsze miejsca w Sejmie RP

Autor: Patryk Osadnik

14/11/2023

Lukasz kohut szymon holownia

Może Cię zainteresować:

Zielone światło dla „Hanki” w Sejmie RP. Ustawa o języku śląskim czy mniejszości etnicznej?

Autor: Patryk Osadnik

15/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja Lewicy w Piekarach Śląskich

Jest dworzec, są tory, ale nie ma pociągów. Co dalej?

Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta Katowice

Gdzie kandydat do parlamentu z Katowic? Biskupski: Ubolewamy

Abp Wiktor Skworc

A więc wiadomo, kiedy abp Skworc zrezygnuje ze stanowiska

WSP Tarnowskie Góry

Radni zdecydowali o utworzeniu eksklawy w Tarnowskich Górach

Wybory Ruda Śląska

Ruda Śląska a sprawa polska. Monika Rosa o wyborach

Ruch Samorządowy Tak dla Polski popiera Krzysztofa Mejera

Ruch Samorządowy Tak dla Polski popiera Krzysztofa Mejera

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich 12

Metropolia daje 10 mln zł miastom pomagającym Ukraińcom