Łukasz Kohut, czyli śląski głos w Parlamencie Europejskim! Europoseł ze Śląska pracuje w aż 4 komisjach parlamentarnych

„Nie wierzę w olśnienia. Wierzę w realną pracę” – powiedział kiedyś Kazimierz Kutz. Dziś europoseł Łukasz Kohut stara się kierować tymi słowami w swojej działalności publicznej. Już od 3 lat pracuje w Brukseli w aż czterech komisjach parlamentarnych. Należy pod tym względem do wyjątków, gdyż z reguły europosłowie wybierają jeden bądź maksymalnie dwa obszary działania.

Kohut4

Łukaszowi Kohutowi bliskie są tematy związane ze sprawiedliwą transformacją energetyczną w Komisji ITRE (przemysłu, badań naukowych i energii), a także obrona praw i wolności obywatelskich – w komisjach LIBE (wolności obywatelskich, sprawiedliwości) i PEGA (nielegalna inwigilacja). Jego priorytetem pozostaje jednak śląska sprawa, czyli kwestia prawnego uznania języka śląskiego, która leży w kompetencjach komisji CULT (kultura i edukacja).

Kohut w liczbach – rok 2022

  • 39 przemówień w debatach plenarnych;
  • 11 pism interwencyjnych do Komisji Europejskiej (Łukasz Kohut podnosił np. kwestię unijnego wsparcia dla uchodźców ukraińskich i finansowania języków mniejszości);
  • ponad 99% udziału w głosowaniach plenarnych.

Śląska sprawa

By zapewnić językowi śląskiemu umocowanie prawne i wsparcie finansowe, europoseł Kohut złożył projekt rezolucji wzywającej polski rząd do uznania języka śląskiego za język regionalny. Chcąc przekonać europejskich polityków do tego pomysłu, europoseł zorganizował wysłuchanie w Parlamencie Europejskim, w którym wzięli udział tak znakomici prelegenci jak były rzecznik praw obywatelskich prof. Adam Bodnar, pisarz Szczepan Twardoch oraz politolog prof. Małgorzata Myśliwiec. Poza tym Łukasz Kohut ma jasny cel na rok 2029: Katowice i Zagłębie Europejską Stolicą Kultury!

Czas na rozsądną, bezpieczną transformację energetyczną!

Zwłaszcza dziś, w dobie kryzysu energetycznego i wojny za naszą wschodnią granicą, europoseł angażuje się w prace w Komisji ITRE nad zabezpieczeniem zapasów energii i obniżeniem rachunków za prąd.

– Sam proponowałem tymczasowe zniesienie podatku VAT na węgiel – dodaje i wyjaśnia, że bez zielonej transformacji Europa nie będzie niezależna od Rosji. – Transformacja wcale nie musi być tak dotkliwa, jak mówi rząd PiS. Wystarczy zgodnie z wytycznymi Unii pieniądze uzyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, tak zwane ETS-y, inwestować w odnawialne źródła energii – tłumaczy eurodeputowany.

Po stronie obywateli

– Już siedem lat rząd PiS ogranicza prawa i wolności obywateli. Ostatnio władza brutalnie weszła w życie prywatne oponentów politycznych poprzez nielegalną inwigilację za pomocą Pegasusa. To niedopuszczalne i wymagające mocnej reakcji ze strony Unii. Dlatego właśnie zaangażowałem się w działalność Komisji PEGA – komentuje Łukasz Kohut, który jest też zaangażowany w prace legislacyjne w komisji LIBE.

Ostatnio w efekcie jego starań przyjęto tam inicjatywę - Zero unijnego wsparcia na projekty promujące, także pośrednio, poglądy ksenofobiczne i faszystowskie. – Tak samo jak Wy jestem wściekły, gdy widzę, jak PiS-owcy rozdają pieniądze faszystom pod wodzą Bąkiewicza. Dlatego złożyłem w Parlamencie Europejskim poprawkę do raportu dotyczącą niedyskryminacji i przeciwdziałania rasizmowi. Ani jednego euro dla Bąkiewicza! – podsumowuje Łukasz Kohut.

Co dalej?

Wkrótce europoseł Kohut przedstawi projekt raportu dotyczącego konwencji stambulskiej, służącej zwalczaniu przemocy ze względu na płeć – czyli głównie skierowanej przeciwko kobietom. Natomiast 21 marca 2023 roku organizuje kolejne śląskie wydarzenie w Brukseli: premierę spektaklu „Mianujom mie Hanka”.

Kontakt region


Kontakt Bruksela

Parlament Europejski 14G201

60, rueWiertz / Wiertzstraat 60

B-1047 Bruxelles/Brussel

0032 2 28 45486

Marsz Autonomii 2022 65

Może Cię zainteresować:

Spis Powszechny. Są wyniki. Ilu jest Ślązaków? Nie wiadomo. GUS podał tylko liczbę „niepolaków"

Autor: Arkadiusz Nauka

03/12/2022

Łukasz Kohut

Może Cię zainteresować:

Łukasz Kohut: Trzeba przeprosić się z węglem. Przynajmniej na razie

Autor: Arkadiusz Nauka

02/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon