Spis Powszechny. Są wyniki. Ilu jest Ślązaków? Nie wiadomo. GUS podał tylko liczbę „niepolaków"

Wreszcie są. Wyniki Spisu Powszechnego za 2021 rok w kategorii struktura narodowo-etniczna. 30 listopada Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane. Czy dowiedzieliśmy się ilu Ślązaków mieszka w Polsce? Niestety nie. Wiela to nos - tych inkszych? - pyta europoseł ze Śląska Łukasz Kohut i pisze do prezesa GUS.

Marsz Autonomii 2022 65

Stało się. Po 14 miesiącach Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące: struktury narodowo-etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej i języka używanego w domu. To dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 roku. Co z nich wynika? Czy dowiedzieliśmy się ile osób zadeklarowało narodowość śląską? Otóż nie. Takich danych nie ma. Z najnowszej publikacji GUS możemy jedynie wyczytać, że w woj. śląskim i opolskim narodowość „niepolską” (cokolwiek to znaczy) zadeklarowało około 213 tysięcy osób, w całej Polsce 391 tysięcy.

W samym tylko województwie śląskim narodowość „niepolską" wskazało ponad 177 tysięcy osób, a aż 440 tysięcy mieszkańców woj. śląskiego ma narodowość „nieustaloną".

- Co znajduje się w zbiorze określonym jako narodowość NIEUSTALONA, który zawiera 3 miliony 747 tysięcy odpowiedzi w całej Polsce? Przecież to prawie 10 proc. danych pozostawiających pole do domysłów - zastanawia się śląski europoseł Łukasz Kohut, który tuż po opublikowaniu powyższych danych napisał do prezesa GUS z prośbą o wyjaśnienia.

- Gdzie są dokładne wyniki panie prezesie? Proszę o wyjaśnienie z czego wynika wydłużony okres publikacji prostych informacji, takich jak struktura narodowościowa ludności zamieszkującej kraj, na terenie którego obowiązkiem organów państwowych jest przeprowadzenie Spisu Powszechnego. Co lub kto stoi na przeszkodzie? Czego się boicie? Bo tego, że prawdy historycznej rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił nie raz - napisał europoseł.

GUS potrzebował aż 14 miesięcy na opublikowanie wstępnych danych, z których nie wynika absolutnie nic. Przypomnijmy, że spis powszechny został przeprowadzony w 2021 roku w formie elektronicznej.

Marsz Autonomii 2022

Może Cię zainteresować:

O tym, ile osób zadeklarowało narodowość śląską w spisie powszechnym dowiemy się... później

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2022

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ile można czekać na wyniku spisu powszechnego? Ekspert: "Gdybym miał być adwokatem GUS..."

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Związek Górnośląski będzie interweniował w GUS w sprawie wyników spisu powszechnego dotyczących narodowości

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon