Łukasz Kohut przeciwko tzw. rozporządzeniu metanowemu. "Będę bronił sektora górniczego i górników"

- Oczywiście list dostałem, ale moja odpowiedź nie będzie do Jacka Sasina. Sam wcześniej napisałem do przewodniczącego komisji przemysłu, że ten przepis jest bezsensowny i nie da się wygasić górnictwa w Polsce do 2027 roku - podkreślił Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia Radia Piekary. - Będę bronił sektora górniczego i górników, bo umówiliśmy się na transformację energetyczną do 2050 roku i nie może być tak, że rozporządzenie niższej rangi to zmieni - dodał.

Fb Łukasz Kohut
Kohut

W Komisji Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem, które ma ograniczyć emisję metanu w kopalniach, ponieważ ma on zdecydowanie gorszy wpływ na klimat od CO2. Dla górnictwa w Polsce może to oznaczać de facto przymus wcześniejszego zamykania zakładów, którym będą groziły gigantyczne kary.

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin wysłał do wszystkich 52 europosłów z Polski list, w którym poprosił o pomoc i podjęcie działań, aby zablokować ten przepis.

- Wszystko wydarzyło się za późno, kiedy mieliśmy czas na odpowiednie poprawki, to żadnego listu nie było. Później podczas spotkania Rady Unii Europejskiej minister Anna Moskwa (Ministerstwo Klimatu i Środowiska - przyp. red.) nie zrobiła niczego, aby zablokować ten przepis - powiedział europoseł Łukasz Kohut w poniedziałek, 27 lutego, na antenie Radia Piekary.

- Oczywiście list dostałem, ale moja odpowiedź nie będzie do Jacka Sasina. Sam wcześniej napisałem do przewodniczącego komisji przemysłu, że ten przepis jest bezsensowny i nie da się wygasić górnictwa w Polsce do 2027 roku - podkreślił Łukasz Kohut. - Będę bronił sektora górniczego i górników, bo umówiliśmy się na transformację energetyczną do 2050 roku i nie może być tak, że rozporządzenie niższej rangi to zmieni - dodał.

Komisja Europejska będzie debatować nad rozporządzeniem dot. między innymi ograniczenia emisji metanu podczas posiedzenia 9 marca.

Z kolei europoseł Jerzy Buzek złożył w Komisji Europejskiej interpelację dotyczącą wpisania węgla koksowego na listę surowców krytycznych, a także wyłączenia go z rozporządzenia metanowego.

Parkingi w strefie kultury Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomanek: 750 samochodów na 1000 mieszkańców w miastach Metropolii. Wcale nie oznacza to bogactwa

Autor: Robert Tomanek

27/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sierpień 80

Będzie protest w Warszawie w sprawie przyszłości górnictwa

Wojciech Saługa

"Musimy zrobić wszystko, żeby upadające branże zastąpić"

Prof. Rafał Muster

Młodzi wolą stąd wyjechać. W innych miastach zarobią więcej

Solidarna Polska

Solidarna Polska chce uratować górnictwo. Mają eksperta

Sierpień 80

Policja rozwiązała pikietę związkowców z "Sierpnia 80"

Chrust

Sposób na drogi węgiel: minister odsyła ludzi do... lasu

KWK "Pniówek"

Czterech górników z KWK "Pniówek" nadal w szpitalu