Będzie więcej pieniędzy dla samorządów. Ile zyskają Katowice, a ile Świętochłowice?

Rząd przeprowadza reformę finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego. W projekcie ustawy budżetowe na 2025 roku przewidziano ponad 100 mld złotych więcej dla JST. Andrzej Domański, minister finansów, zaznaczał, że celem jest „zerwanie z polityką zależności samorządów od politycznych decyzji”. Co znajdziemy w szczegółach projektu?

Swietochlowice

Obecna ustawa o dochodach samorządów działa od 20 lat, dodatkowo za rządów PiS dokonano deformacji przepisów, uzależniając wpływy do lokalnych kas od rządowych subwencji. Wielu samorządowców mówiło o niesprawiedliwości i braku transparentności podczas rozdzielania funduszy. Według zapowiedzi nowy projekt ma to zmienić.

  • Od 2025 roku miasta mają otrzymywać rzeczywistą wysokość podatków dochodowych od osób fizycznych i firm. Do tej pory wysokość ta była uzależniona od zmian w prawie.
  • Samorządy uzyskają dostęp do dochodów z podatku zryczałtowanego, który za rządów PiS wędrował bezpośrednio do budżetu państwa.
  • Obniżenie roli rządowych subwencji w budżetach miast.
  • Ponadto samorządy, na których terenach znajdują się tereny cenne przyrodniczo, m.in. parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, dostaną dodatkową rekompensatę, według stawki 310 zł za ha powierzchni chronionej.

Szymon Pifczyk (Kartografia ekstremalna) przygotował mapę, która ukazuje potencjalne zyski gmin od 2025 roku. Najlepiej wygląda to w przypadku obszarów z terenami cennymi przyrodniczo, najgorzej w podmiejskich gminach aglomeracji.

Prognozowany wzrost dochodów po zmianie ustawy w 2025 roku
Prognozowany wzrost dochodów po zmianie ustawy w 2025 roku
„Zmiany w zakresie ustalania udziałów JST w PIT i CIT będą głównie polegały na rozszerzeniu katalogu dochodów z PIT, w których JST mają udział o dochody z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz na zmianie podstawy do naliczania udziałów JST w CIT i PIT. W nowym systemie udziały w CIT i PIT nie będą bezpośrednio powiązane z wysokością podatku należnego, ale będą one naliczane od dochodów podatników, by uniezależnić dochody samorządów z tego tytułu od wprowadzanych zmian systemowych w podatkach PIT i CIT” – zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Kto zyska, kto straci?

Proponujemy fundamentalne zmiany w systemie finansowania samorządów. Ostatecznie zrywamy z polityką zależności samorządów od politycznych decyzji. Zmiany, które proponujemy, zabezpieczą stabilność finansową samorządów na kolejne dziesięciolecia – informował minister finansów Andrzej Domański.

Z rządowych informacji wynika, że najwięcej zyskają Katowice (178 mln zł), Sosnowiec (102 mln zł), Bielsko-Biała (77 mln zł), Gliwice (70 mln zł). Jednak zmiany w kieszeni odczują wszystkie miasta regionu. Dochody Zabrza, które jest obecnie na skraju bankructwa, wzrosną o ok. 50 mln złotych, Chorzów zyska 34 mln złotych, natomiast Siemianowice – 20 mln zł.

W uzasadnieniu wskazano, że w efekcie planowanej reformy samorządowych dochodów począwszy od 2025 r. nastąpi odejście od dokonywania wpłat do budżetu państwa przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach. Katowice, najbogatsze miasto regionu, w 2024 roku na wpłaciły do budżetu państwa z tego tytułu 63 mln złotych.

Co z finansami Metropolii?

Według GW, rząd zamierza zaoszczędzić na Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwotnie miała ona dostać 0,6 proc. udziału w podatku dochodowym mieszkańców, ale później w projekcie uchwały wpisano 0,49 proc. Oznacza to, że wzrost budżetu wyniesie ok. 92 mln złotych, a nie zapowiadane wcześniej 230 mln.

Plac Sejmu Śląskiego po wprowadzeniu nowych zasad parkowania w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Skutki rewolucji parkingowej w Katowicach? Szymon Pifczyk: Więcej mieszkańców, lepszy zbiorkom, większy utarg w sklepach i knajpach

Autor: Marcin Zasada

08/12/2023

Wydarzenie teatralne

Może Cię zainteresować:

Co dalej z Teatrem Nowym w Zabrzu? Miasto jest w tragicznej sytuacji finansowej

Autor: Redakcja

27/08/2024

Nutrie RDOS

Może Cię zainteresować:

Kto stworzy azyl dla rybnickich nutrii? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska daje czas do końca tygodnia

Autor: Michał Wroński

02/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon