Maciej Biskupski: Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu (…) Obawiamy się marginalizacji przez CPK

Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu. Port lotniczy od 2007 zrealizował szereg inwestycji za ponad miliard złotych. Jest oknem na świat dla mieszkańców regiony i chcemy, aby decyzje o jego przyszłości zapadały w Katowicach, a nie w Warszawie - powiedział przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski w Radiu Piekary.

Piotr Adamczyk (KTW PR)
Lotnisko w Pyrzowicach

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby przejąć kontrolę nad Międzynarodowym Portem Lotniczym w Katowicach poprzez Centralny Port Komunikacyjny. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się zarówno marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (PiS), jak i prezydent Katowic Marcin Krupa, a także radni wojewódzcy i miejscy.

Jak temu zaradzić? Wykupując akcje Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które należą do Węglokoksu S.A.

- Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu - powiedział przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski w Radiu Piekary. - Port lotniczy od 2007 zrealizował szereg inwestycji za ponad miliard złotych. Jest oknem na świat dla mieszkańców regiony i chcemy, aby decyzje o jego przyszłości zapadały w Katowicach, a nie w Warszawie - wyjaśnił.

- Gdyby CPK powstało, byłoby bezpośrednią konkurencją dla Katowice Airport. To oznacza, że akcje GTL trafiłoby do bezpośredniej konkurencji. W takim przypadku obawiamy się marginalizacji lotniska w Pyrzowicach - dodał.

Szacuje się, że należące do węglowej spółki akcje GTL mogą być warte nawet 500 mln złotych. Skąd samorządy wezmą pieniądze na wykupienie ich w całości lub chociaż w części?

- Sytuacja samorządu wciąż się pogarsza, ale w tak istotniej sprawie zrobilibyśmy wszystko, aby te pieniądze pozyskać. Nie mogę zdradzać szczegółów, ale jesteśmy w stanie otrzymać finansowanie dłużne. Trzeba pamiętać, że przy tym pozyskanie akcji GTL znacząco podniosłoby wartość majątku miasta - podkreślił Maciej Biskupski.
Samolot w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy boją się o los lotniska w Pyrzowicach. Chcą wykupić akcje od Węglokoksu

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

KLM z Pyrzowic do Amsterdamu

Może Cię zainteresować:

Embraerem z Pyrzowic do Amsterdamu. Holenderskie linie oficjalnie zainaugurowały nowe połączenie. „Debiut KLM w Katowice Airport to ważny moment w historii lotniska”

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/11/2022

KTW październik 2022

Może Cię zainteresować:

40 tysięcy ton frachtu w 2022? Pyrzowice liderem wśród 13 regionalnych lotnisk w Polsce. To będzie rekordowy rok w ruchu cargo

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Grzegorz Boski

Boski: "Polityka w stosunku do województwa była nieznośna"

Marek Plura

"Marek Plura był człowiekiem wielkiego ducha"

Wójt i burmistrz Włodowic 1

Tu wójt w jedną noc stał się burmistrzem. Najmłodsze miasto

Aleksandra Skowronek została mianowana III zastępcą prezydenta Rudy Śląskiej

Jest trzecia wiceprezydent miasta. To Aleksandra Skowronek

Rada Gminy Wyry

Nie będzie ul. Powstańców Śląskich w Wyrach

Kontrola PO dotycząca Funduszu Górnośląskiego

PO chce kontroli i wyjaśnień ws. Funduszu Górnośląskiego

Morawiecki Mateusz

„Mateusz Morawiecki to najlepszy poseł w historii Mysłowic"