Maciej Biskupski: Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu (…) Obawiamy się marginalizacji przez CPK

Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu. Port lotniczy od 2007 zrealizował szereg inwestycji za ponad miliard złotych. Jest oknem na świat dla mieszkańców regiony i chcemy, aby decyzje o jego przyszłości zapadały w Katowicach, a nie w Warszawie - powiedział przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski w Radiu Piekary.

Piotr Adamczyk (KTW PR)
Lotnisko w Pyrzowicach

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby przejąć kontrolę nad Międzynarodowym Portem Lotniczym w Katowicach poprzez Centralny Port Komunikacyjny. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się zarówno marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (PiS), jak i prezydent Katowic Marcin Krupa, a także radni wojewódzcy i miejscy.

Jak temu zaradzić? Wykupując akcje Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które należą do Węglokoksu S.A.

- Lotnisko w Pyrzowicach to regionalna racja stanu - powiedział przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski w Radiu Piekary. - Port lotniczy od 2007 zrealizował szereg inwestycji za ponad miliard złotych. Jest oknem na świat dla mieszkańców regiony i chcemy, aby decyzje o jego przyszłości zapadały w Katowicach, a nie w Warszawie - wyjaśnił.

- Gdyby CPK powstało, byłoby bezpośrednią konkurencją dla Katowice Airport. To oznacza, że akcje GTL trafiłoby do bezpośredniej konkurencji. W takim przypadku obawiamy się marginalizacji lotniska w Pyrzowicach - dodał.

Szacuje się, że należące do węglowej spółki akcje GTL mogą być warte nawet 500 mln złotych. Skąd samorządy wezmą pieniądze na wykupienie ich w całości lub chociaż w części?

- Sytuacja samorządu wciąż się pogarsza, ale w tak istotniej sprawie zrobilibyśmy wszystko, aby te pieniądze pozyskać. Nie mogę zdradzać szczegółów, ale jesteśmy w stanie otrzymać finansowanie dłużne. Trzeba pamiętać, że przy tym pozyskanie akcji GTL znacząco podniosłoby wartość majątku miasta - podkreślił Maciej Biskupski.
Samolot w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy boją się o los lotniska w Pyrzowicach. Chcą wykupić akcje od Węglokoksu

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

KLM z Pyrzowic do Amsterdamu

Może Cię zainteresować:

Embraerem z Pyrzowic do Amsterdamu. Holenderskie linie oficjalnie zainaugurowały nowe połączenie. „Debiut KLM w Katowice Airport to ważny moment w historii lotniska”

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/11/2022

KTW październik 2022

Może Cię zainteresować:

40 tysięcy ton frachtu w 2022? Pyrzowice liderem wśród 13 regionalnych lotnisk w Polsce. To będzie rekordowy rok w ruchu cargo

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon