Marcin Krupa ogłasza "Setkę Krupy" i swój start w wyborach na trzecią kadencję prezydenta Katowic. PO nie wystawi własnego kandydata, poparło Krupę

Dzisiaj, we wtorek 30 stycznia 2024 roku, obecny prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił swój start w nadchodzących wyborach samorządowych. Będzie się starał o trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Katowic. Odpadł mu najpoważniejszy kandydat, bo Platforma Obywatelska ogłosiła jednocześnie, że popiera Krupę i nie wystawi w wyborach swojego kandydata.

Katarzyna Pachelska
Prezydent marcin krupa

Prezydent Katowic Marcin Krupa chce rządzić miastem trzecią (i wg prawa - ostatnią) kadencję. 30 stycznia 2024 r. oficjalnie ogłosił swój start w wyborach na prezydenta miasta, choć termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszony (premier Donald Tusk ogłosił, że będzie to najprawdopodobniej 7 kwietnia, ale jeszcze nie ma oficjalnych dokumentów potwierdzających tę datę).

Marcin Krupa ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Katowic

Nie bez kozery w czasie konferencji prasowej na sali byli obecni politycy Koalicji Obywatelskiej, na czele z przewodniczącym KO w woj. śląskim, posłem Wojciechem Saługą. Katowicka Platforma Obywatelska już w grudniu 2023 r. zaczęła polityczny flirt z Forum Samorządowym Marcina Krupy, ogłaszając, że wstępuje z Forum do koalicji w Radzie Miasta. Przypieczętowaniem sojuszu było powierzenie funkcji wiceprezydenta Katowic Jarosławowi Makowskiemu (jednocześnie zrezygnowano z wiceprezydenta Marcina Skiby z PiS).

Więcej o tej wolcie:

Wojciech Saługa ogłosił, że Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Katowic (w poprzednich wyborach był nim Jarosław Makowski, dziś wiceprezydent u Krupy) i poprze Marcina Krupę w walce o reelekcję. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

PO popiera kandydaturę Krupy na prezydenta Katowic

- 15 października zrobiliśmy pierwszy krok. Przed nami krok drugi, wybory samorządowe, dlatego jesteśmy tu, w Katowicach, w stolicy województwa, głównego miasta metropolii. Cieszę się, że mogę powiedzieć, że Marcin Krupa dołączył do drużyny Koalicji 15 Października - mówił przewodniczący KO w woj. śląskim. - Moim zadaniem jest poprowadzenie drużyny Koalicji Obywatelskiej do zwycięstwa w tych wyborach samorządowych i wszędzie tam, gdzie dzieje się źle, gdzie mamy sygnały, że potrzebna jest zmiana, będziemy walczyć o tą zmianę, będziemy startować i bić się o zwycięstwo. Natomiast wszędzie tam, gdzie dzieje się dobrze, gdzie jest współpraca i nie trzeba nic za bardzo zmieniać, żeby ludziom żyło się lepiej, będziemy wspierać tych, którzy miastami zarządzają. Tak jest właśnie w Katowicach, dlatego chcę Państwu zakomunikować, że Koalicja Obywatelska nie będzie wystawiać kandydata na prezydenta Katowic w tych wyborach i będziemy wspierać to w wyborach pana prezydenta Marcina Krupę. Marcinie, działamy, walczymy i zwyciężymy - zakończył Wojciech Saługa.

- Oczywiście mam świadomość, że ciężka droga przed nami, bo to nie jest tak, że jak Koalicja Obywatelska pochwali czy poprze, to jest prosta droga do zwycięstwa. Musimy kawał dobrej roboty wykonać. Myślę, że wspólnymi siłami będziemy mogli znów na nowo pokazać, że Katowice są liczącym się miastem na tylko mapie naszego kraju, ale i Europy - skomentował Marcin Krupa.

"Setka Krupy", czyli podsumowanie drugiej kadencji prezydenta

Obecny prezydent Katowic przedstawił też "Setkę Krupy", czyli 100 realizacji (inwestycji, pomysłów, programów), które zaistniały w czasie jego kadencji, dzieląc je na sekcje sport, kultura, przedsiębiorcy itd. Do "Setki" zaliczył m.in. rewitalizację Stargańca, zazielenienie Korfantego i Warszawskiej, tramwaj na południe, Hub Gamingowo-Technologiczny, nowy stadion, Nowy Nikiszowiec czy parking wielopoziomowy w Strefie Kultury.

- Przede wszystkim jestem dumny z poprawy bezpieczeństwa, również z poprawy środowiska naturalnego - komentuje Marcin Krupa. - Bardzo cieszę się z wielu inwestycji związanych z zazielenieniem naszego miasta. Tam gdzie kiedyś królował beton, czy jeździły samochody, dzisiaj mamy zieleń, deptaki, czyli przywrócenie z powrotem mieszkańcom tych miejsc, które do niedawna były niedostępne Inną sprawą, z której jestem dumny, to ważne wydarzenia, które rozsławiają i reklamują nasze miasto na arenie międzynarodowej, np. World Urban Forum, ale również wydarzenia kongresowe i sportowe, jak siatkówka mężczyzn. Dwukrotnie przecież gościliśmy tutaj Mistrzostwa Świata i finał odbywał się w naszym mieście. Mieliśmy Intel Extreme Masters, wielką imprezę esportową, która bardzo mocno wpływa na rozpoznawalność Katowic. I oczywiście inwestycje w szeroko rozumianą rekreację, sport, nowe obiekty sportowe, baseny trzy, które powstały, z których już skorzystało ponad 2 miliony osób. A więc to są inwestycje, które najbardziej cieszą, bo cieszą również mieszkańców - dodaje Marcin Krupa.

Razem dołącza do koalicji Dawida Durala w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Razem dołącza do koalicji Katowice 2050 Dawida Durała. Egzotyczny sojusz, wyborczy pragmatyzm. Czy Marcin Krupa ma się czego obawiać?

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Katarzyna Kuczyńska-Budka

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kuczyńska-Budka kandydatką PO w Gliwicach. Ostatnim kandydatem partii był jej mąż

Autor: Patryk Osadnik

05/01/2024

Razem dołącza do koalicji Dawida Durala w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Razem dołącza do koalicji Katowice 2050 Dawida Durała. Egzotyczny sojusz, wyborczy pragmatyzm. Czy Marcin Krupa ma się czego obawiać?

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon