Checinski

Marcin Zasada: 15 powodów, dla których warto doceniać, że jest Sosnowiec. Mają tam swoją ławkę, po co drążyć

Marcin Zasada: 15 powodów, dla których warto doceniać, że jest Sosnowiec. Mają tam swoją ławkę, po co drążyć

autor artykułu

Marcin Zasada

W Chorzowie jest "Ławka z polską flagą". Jak głosi regulamin: nie wolno na niej leżeć, trzeba opierać się o oparcie i trzymać się poręczy. W Sosnowcu jest "Ławka Wolności i Szacunku". Jak głosi regulamin: służy do siedzenia, ławka to ławka, po co drążyć. Znajdź różnicę.

W Chorzowie jest tak: patriotyczna wiato-ławka stoi u stóp Planetarium Śląskiego. Wczoraj wybrukowano (no cóż) ścieżkę wokół niej, nadal jest ogrodzenie, a niedługo może nawet będzie trawa z rolki i wielkie otwarcie. To miejsce po remoncie odwiedzają tłumy ludzi. I słusznie, bo Planetarium jest znakomite. Przy płocie troskliwie okalającym instalację co chwilę ktoś się zatrzymuje, robi zdjęcie i komentuje. "To jest logo PZPR" - mówi starszy pan, z naciskiem na to, że "pamięta TAMTE czasy". Obok cała rodzina po kolei fotografuje się tak, by uchwycić w kadrze kuriozalną instrukcję obsługi.

"Siedzieć, nie leżeć. Opierać się, trzymać się poręczy. Nie dla zwierząt. Osoby oczekujące na skorzystanie z ławki powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra". I tak dalej. Jeśli złamiesz regulamin, mogę Cię wyprosić z ławki. Pobudki patriotyczne pobudkami patriotycznymi, ale są granice absurdu, za którymi jest już tylko mem i wieczyste piętno. W realu i internecie.

W ramach kpin bywa też gorzko: gdzie jest miejsce Śląska w tym konturze Polski ze sklejki za 100 tys. zł (tyle kosztuje jedna "instalacja")? Ano, miejsce Śląska jest pod półką, na której siedzi się, trzymając się poręczy, na ławce. Śląsk w tym patriotycznym designie urządza się w dolnej komorze wiaty, w podławkowej piwnicy i tylko słyszy kroki tych, którzy tuptają u góry. Wspaniały materiał na opowieść o śląskiej krzywdzie.

Razem ze Śląskiem w katakumbach patriotyzmu jest oczywiście Zagłębie i teraz o nim. Otóż, w "Przekręcie" Guya Ritchiego jest takie zdanie, w pamiętnej scenie: "Po każdej akcji następuje reakcja, a reakcja Cyganów potrafi być zaj...". W Sosnowcu też reakcja jest taka, lepsza od memów z Jakimowiczem i Ogórek.

Mem z ławką w Chorzowie. Autor: Sekcja Gimnastyczna.
Mem z ławką w Chorzowie. Autor: Sekcja Gimnastyczna.

W Sosnowcu nie pierwszy raz pokazują, że wiedzą, co to inteligentna szydera i - pardon my french: "real time marketing". W czasach, gdy ludzie przestają rozumieć ironię (może sarkazm, jeśli w ogóle), gdy ironia coraz częściej potrzebuje emotki, by ktoś zrozumiał, że to ironia, gdy satyra dominująca w polityce ma aparycję Janusza Kowalskiego, a brak satyry - Marty Lempart, instrukcja obsługi parkowej ławki z Sosnowca jest jak żart z niezapomnianego "Za chwilę dalszy ciąg programu" albo "K.O.C." z Mannem i Materną. Minister bytu. Kuchnia pełna niespodzianek. Profesor doktór Jerzy Klemens Werner.

Poniżej ta instrukcja. 15 punktów i 15 powodów, dla których warto doceniać, że jest Sosnowiec. Gorole, co nam wszystkiego zazdroszczą. Czytajcie, bo nie ma tu żadnego: "Łojezu, skandal, to mnie obraża", ani pitolenia o reżimach autorytarnych, ilekroć ktoś sfotografuje podeszwy holcoków Kaczyńskiego albo sznurówki w nich. Wiato-ławka polska to designerskie zło, kolonizowanie przestrzeni publicznej na wschodnią modłę (gdybyśmy byli Turkmenistanem, ławki byłyby złote, powiadam) i dobre miejsce dla niej w Chorzowie to byłoby jakieś wesołe miasteczko, ale w całym tym wścieku dyferencjału, jeden Sosnowiec w paru punktach puszcza piłkę między nogami i wychodzi na bramkę sam na sam.

Czytajcie regulamin, przytaczam w całości, bo nie da się zaserduszkować punkt po punkcie. Do zobaczenia w Sosnowcu. W ten weekend mają tam chyba "Zagłębie za pół ceny".

 • 1. Ławka to ławka, służy do siedzenia, po co drążyć
 • 2. Na ławce jednocześnie mogą znajdować się osoby w różnym wieku, różnych wyznań, poglądów, narodowości itd.
 • 3. Z ławki może korzystać każdy, kto potrafi z niej korzystać
 • 4. Przestrzeń powietrzna nad ławką pozostaje otwarta i można z niej swobodnie korzystać zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym.
 • 5. Usiąść na ławce można podchodząc z lewej lub z prawej strony, a także idąc z naprzeciwka
 • 6. Z ławki należy korzystać tylko w pozycji wygodnej i bezpiecznej.
 • 7. Ławka jest pokryta specjalną gumoodporną farbą, więc przyklejanie gum od spodu może być niezwykle trudne.
 • 8. Z ławki należy korzystać tak jak się korzysta z ławki
 • 9. Korzystając z ławki możesz czytać książki lub czasopisma. Lub ten regulamin
 • 10. Jeśli ławka jest zajęta, to jest zajęta. Skorzystaj z innej
 • 11. Możesz podjechać do ławeczki na rowerze lub hulajnodze i oprzeć je o nią. To łatwe
 • 12. Dozwolone jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami
 • 13. Ławka jaka jest, każdy widzi
 • 14. Korzystając z ławki możesz zrobić sobie „selfie” z rodziną lub przyjaciółmi, jeżeli ławka wyrazi na to zgodę
 • 15. Niniejszy regulamin ma być traktowany na poważnie, i najważniejsze, aby korzystać z ławki ze zdrowym rozsądkiem, aby sobie i nikomu innemu nie zrobić krzywdy
Ławka z polską flaga

Może Cię zainteresować:

Robert Konieczny o ławce z polską flagą: "Ośmieszająca nas wszystkich. Zdemontować i zapomnieć"

Autor: Marcin Zasada

06/09/2022

Ławka w konturze Polski

Może Cię zainteresować:

Ławka w konturze Polski i ze schodami – już bez schodów. Instalacja przed planetarium została otoczona barierkami. Będzie jeszcze piękniejsza?

Autor: Redakcja

03/09/2022

Lawka planetarium

Może Cię zainteresować:

Przy Planetarium ktoś postawił patriotyczną wiatę ze sklejki. W niej ławka i kuriozalna instrukcja obsługi

Autor: Redakcja

29/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon