Przy Planetarium ktoś postawił patriotyczną wiatę ze sklejki. W niej ławka i kuriozalna instrukcja obsługi

Pamiętacie grające „Ławki niepodległości”? Przed Planetarium Śląskim w Chorzowie stanęła nowa konstrukcja podobnej urody: „Ławka z polską flagą”. To wiata w kształcie konturu Polski, w której umieszczono półkę, na której ustawiono tytułową, zupełnie standardową ławkę. Jest też... 15-punktowy regulamin użytkowania instalacji.

Paweł Jaworski
Lawka planetarium

Czytamy w regulaminie: „Ławka to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem”. Przypomnijmy, że odnowione i rozbudowane za 80 mln zł Planetarium Śląskie należy do najcenniejszych w regionie dzieł architektury XX wieku. Socmodernistyczny gmach, zaprojektowany przez Zbigniewa Solawę, był jedną z pierwszych na świecie zapowiedzi nurtu space age, inspirowanego podbojem kosmosu. Mimo młodego wieku (budowa w 1955 r.), Planetarium jest wpisane do rejestru zabytków woj. śląskiego.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że równie cenna jest przestrzeń otaczająca kompleks. I tu pojawia się problem: „Ławka z polską flagą” jest równie urodziwa i przemyślana jak legendarne „Ławki niepodległości”. Ta parkowa ławka na półce… Te schodki i łańcuchy… Zresztą, nie do końca rozumiemy jak sam kontur Polski ma się do prawdy geograficznej. Wiata stoi na podstawie pomalowanej na niebiesko. Czyli… Morze Bałtyckie na południu? Śląsk słusznie żąda dostępu do morza?

„Jeżeli uznamy, że polski dizajn zaczął wstawać z kolan dzięki „Ławce Niepodległości”, to powinniśmy przyjąć, iż „Ławka z polską flagą” wieńczy ten proces. Teraz wzornictwo sterczy dumnie naprężone i nie ugina się pod jarzmem obcych wpływów” – kpi Paweł Jaworski, śląski urbanista i filozof, autor popularnego bloga experimentalurbanism.com.

Korzystać tylko z pozycji siedzącej

„Instalacja zbudowana jest z wiaty o przekroju w kształcie uproszczonego konturu Polski, wykonanej ze sklejki (pawilon jest ze sklejki, a nie kraj, on, jak wiadomo, jest z kartonu), katalogowej ławki pomalowanej na czarno, łańcucha chroniącego ludzi odzyskujących suwerenność przed upadkiem, schodów prowadzących na podest oraz regulaminu składającego się z 15 paragrafów oraz listy telefonów do administratora, na policję, pogotowie ratunkowe, straż pożarną i miejską, a także wskazówki o możliwości skorzystania z połączenia alarmowego 112” – dodaje Jaworski.

Próbowaliśmy dziś ustalić, skąd „Ławka z polską flagą” wzięła się u podnóża Planetarium. Nie jest to inicjatywa gospodarzy obiektu, więc zapytaliśmy w Parku Śląskim. W Parku też nic nie wiedzą o patriotycznej instalacji. Ale, jak nieoficjalnie ustaliliśmy, jest to inicjatywa wojewody śląskiego, który wcześniej – przypominamy – patronował również Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska, którą w niecodziennych okolicznościach otwarto w Katowicach (posadzono jedną sadzonkę dębu i ustawiono tablicę informacyjną). Również nieoficjalnie: służby wojewody planują "event" związany z oficjalną inauguracją wiato-ławki.

Na razie pozostaje nam nacieszyć się fenomenalnym regulaminem korzystania z „Ławki”, który skrzętnie wynotował Paweł Jaworski. Kilka przykładów (bo warto całość): „Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji”. Albo: „Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie”. Zawsze trzymacie się poręczy, siedząc na ławce w parku?

REGULAMIN UŻYTKOWANIA ŁAWKI „Z POLSKĄ FLAGĄ” WRAZ Z INSTRUKCJĄ JEJ UŻYTKOWANIA

  1. „Ławka” to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem.
  2. Osoby, które chcą skorzystać z ławki zobowiązane są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i jego przestrzegania.
  3. Ławka jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz dzieci, przy czym korzystanie z ławki przez dzieci do lat 12 powinno odbywać się wyłącznie w obecności i pod opieką dorosłych.
  4. Na ławce mogą przebywać maksymalnie 3 osoby, przy czym łączne obciążenie nie może przekroczyć 225 kg.
  5. Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji.
  6. Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie.
  7. Zabrania się: stawania na ławce
    - Siadania na oparciu ławki
    - Skakania na ławce
    - Zeskakiwania z ławki
    - Siadania i przebywania na uszkodzonej ławce
    - Używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas
    - Korzystania z otwartego ognia
  8. Z instalacji należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
  9. Na ławce i w jej bezpośredniej przestrzeni obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, środków psychotropowych i odurzających, palenia tytoniu, papierosów elektronicznych oraz używania otwartego ognia.
  10. Osoby oczekujące na skorzystanie z ławki powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra.
  11. Nie dozwolone jest wchodzenie i korzystanie z ławki z przedmiotami niebezpiecznymi mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób, a także z urządzeniami i środkami transportu (tj. rowery, hulajnogi, rolki, wózki itd.).
  12. Zabronione jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami.
  13. W przypadku nieprzestrzegania regulaminu i instrukcji użytkowania osoby korzystające z ławki, mogą zostać poproszone o bezwzględne zejście z ławki i opuszczenie instalacji.
  14. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowe korzystanie z ławki przez użytkowników.
  15. Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. Posadzą 100 dębów. Wcześniej wycięli 1500 drzew

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Sobierajski 1

Może Cię zainteresować:

Sobierajski: Mnie interesuje tylko polskie dziedzictwo Śląska. Inne dziedzictwa mnie nie interesują

Autor: Teresa Semik

24/06/2022

Panteon górnośląski

Może Cię zainteresować:

Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza. Zmarnowana szansa

Autor: Teresa Semik

20/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon