mat. własne
Marcin Zasada - redaktor naczelny Slazag.pl

Marcin Zasada: Ślązag musi być wiarygodnym, niezależnym, opiniotwórczym medium i tylko taki Ślązag ma sens

Marcin Zasada: Ślązag musi być wiarygodnym, niezależnym, opiniotwórczym medium i tylko taki Ślązag ma sens

autor artykułu

Marcin Zasada

Ślązag. Dzień pierwszy. Trochę inaczej wyobrażaliśmy sobie tę inaugurację, ale tak się ostatnio nam świat układa, że wiele z tego, co nas otacza jest dalekie od naszych wyobrażeń. Nie wiem, czy da się go naprawić, ale wiem, bez czego ten świat na pewno lepszy nie będzie i są to prawdziwe media.

Zanim powiecie, skończ narzekać, Zasada, na Ukrainie niewinni ludzie giną… Jeden istotny szczegół: obrazki z Rosji, te łopocące flagi z zetkami na propagandowych filmach, słusznie przywołujące w zbiorowej pamięci ponure wspomnienia o hakenkrojcach i hitlerowskich Niemczech, nie wzięły się znikąd. Rosja jest dziś najbardziej jaskrawym dowodem, jak kluczowym składnikiem wolności ludzi jest wolność mediów i do jakiego moralnego bagna może wepchnąć społeczeństwa tej wolności ograniczanie. Media koncesjonowane przez władzę z czasem stają się wyłącznie przekaźnikiem kłamstw, często również wspólnikami autorytarnych reżimów. Z drugiej strony: tak samo reżimy potrzebują odcięcia ludzi od wiedzy o własnych przekrętach i znieczulenia na manipulacje.

Larry, skąd wiedziałeś?

Żeby to było jasne i żeby nie było, że zaraz się zacznie tzw. redukcja „ad Putinum”. Polska to nie Rosja i nigdy nią nie będzie, również dlatego, że w naszym pięknym kraju nic nigdy nie udało się do końca. Ani demokracje, ani dyktatury. Ale od kondycji mediów, zwłaszcza w świecie totalnej dezinformacji, polityki bez zasad, kręgosłupów i przyzwoitości zależy kondycja obywatelska. Więc rozejrzyjmy się, wyciągajmy wnioski, reagujmy. Tak, wiem. Skończcie narzekać, Zasada. Nie narzekam. Teraz konkluzja.

Larry Bird, taki sławny amerykański koszykarz, po oddaniu jednego z wielu swoich zwycięskich rzutów, jeszcze zanim piłka doleciała do kosza, podniósł palec w górę w geście wiktorii i pomaszerował na środek boiska. „Larry, skąd wiedziałeś, że wpadnie?” - zapytał reporter. „Mój ojciec zawsze mówił mi...” - odparł Larry: „Mówił mi: Jak jesteś dobry, to jesteś dobry”. Nie palimy komitetów. Zakładamy własne.

Co jeśli nie?

Redakcja portalu Ślązag jest chyba pierwszą założoną na Śląsku od czasów świetności druku, której autorów nie trzeba przedstawiać. Tworzą ją ludzie znani na każdym poziomie funkcjonowania naszych hajmatów. Nasi dziennikarze, ale też zaproszeni na łamy Ślązaga publicyści i komentatorzy. Będzie nas więcej, bo jesteśmy tu, na miejscu, bardziej z wyboru niż konieczności. Znamy nasze miasta, społeczności, które je budują, od dawna obserwujemy procesy, którym podlegają. Mamy do opowiedzenia historie, których nikt nie opowie za nas. Są sprawy, o które trzeba się upominać, zjawiska, które należy recenzować i politycy, którym nie należy ufać. Jest publiczna debata, którą trzeba postawić na nogi. To wszystko wyzwania naszej regionalnej tożsamości: zmuszanie do krytycznego myślenia, zadawanie pytań, reprezentowanie słabszych i wątpiących.

Ślązag musi być wiarygodnym, niezależnym, opiniotwórczym medium i tylko taki Ślązag ma sens. Jak jesteśmy dobrzy, to jesteśmy dobrzy. Jeśli nie… No cóż. Myślą Państwo, że opowiadałbym o Larrym Birdzie, gdyby tamtego dnia przedwcześnie fetował niecelny ostatecznie rzut? Albo dobrze, albo wcale. Jeśli to drugie, zanim się pożegnamy, przeproszę za zmarnowany czas.

Że napisałeś to specjalnie

Inaczej wyobrażaliśmy sobie tę inaugurację… To już mówiłem. Przyspieszyliśmy start, bo wojna. Ukrainie, Ukraińcom, ludziom, którzy niosą pomoc, skutkom, które mają wpływ na nasze życie na Śląsku i w Zagłębiu poświęciliśmy istotną część naszego serwisu. Rozmawiamy o tym w Katowicach i Sosnowcu, byliśmy na granicy, nasz dziennikarz codziennie jeździ karetką po Ukrainie…

Wybaczcie, że Ślązag jest zdecydowanie mniej rozrywkowo-fajerwerkowy, niż sami oczekiwaliśmy. Przyjdzie na to czas. Na razie…. Arthur Howitzer Jr., redaktor naczelny „Kuriera Francuskiego z Liberty, Kansas Evening Sun” powtarzał swoim dziennikarzom: „Napisz to tak, żeby wyglądało, że napisałeś to specjalnie”. Jeśli lubicie Wesa Andersona, będziemy jeszcze mieli o czym rozmawiać.

Najlepsze dopiero przed nami.

MARCIN ZASADA
REDAKTOR NACZELNY ŚLĄZAG.PL

Jarosław Gwizdak żyjemy w najciekawszym momencie dziejów

Może Cię zainteresować:

Nowa żelazna kurtyna. Unia patrzy. Unia się niepokoi. Unia się zastanawia

Autor: Jarosław Gwizdak

09/03/2022

Import węgla z Rosji

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski: Jest wojna. Skąd my weźmiemy węgiel?

Autor: Jerzy Markowski

07/03/2022

Abp skworc wawa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego abp Skworc powinien ustąpić ze stanowiska metropolity katowickiego?

Autor: Teresa Semik

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon