Pochodzący z Bytomia Marek Błoński nowym szefem Polskiej Agencji Prasowej. To autor słynnej depeszy o Ślązakach, wycofanej przez pisowskich notabli

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w środę 20 grudnia odwołano dotychczasowe władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowym szefem PAP został śląski dziennikarz Marek Błoński.

Marek blonski

Marek Błoński jest jednym z najbardziej doświadczonych i szanowanych dziennikarzy na Górnym Śląsku. Z Polską Agencją Prasową związany jest od ponad 20 lat. Był korespondentem PAP na Śląsku i szefem tutejszego oddziału Agencji. W latach 2014 - 2015 był zastępcą redaktora naczelnego PAP Media. Pochodzi z Bytomia (kończył tu I Liceum Ogólnokształcące), a dokładniej - z Rozbarku. Obecnie mieszka w Tychach.

W kwietniu bieżącego roku był autorem słynnej, wycofanej przez pisowskich decydentów, depeszy PAP na temat przeprowadzonego w 2021 roku spisu powszechnego. Błoński zawarł w depeszy informację o 585,7 tysiącach osób, które wskazały śląską identyfikację narodowo-etniczną oraz komentarz politolożki z Uniwersytetu Śląskiego prof. Małgorzaty Myśliwiec, mówiącej o "sukcesie Ślązaków". To nie spodobało się przełożonym Błońskiego pochodzącym z partyjnej nominacji PiS, którzy doprowadzili do szybkiego "zniknięcia" depeszy.

Nazwisko nowego prezesa PAP pojawiło się już na stronie pap.pl. W skład rady nadzorczej weszli: Mikołaj Kozak, Krzysztof Sokołowski i Bartosz Przeciechowski.

Marek Wojcik wojewoda śląski

Może Cię zainteresować:

Marek Wójcik został nowym wojewodą śląskim. To prawnik z długim poselskim stażem, orędownik Metropolii

Autor: Michał Wroński

20/12/2023

Język śląski w budżecie państwa na 2024 r

Może Cię zainteresować:

To się dzieje naprawdę: język śląski w budżecie państwa na 2024 rok. Tusk: „Znajdą się środki na nauczanie”

Autor: Maciej Poloczek

19/12/2023

Andrzej gawron2

Może Cię zainteresować:

Śląsk gospodarczym sercem Polski? "Powiedzieć można wszystko, zależy jaka będzie praktyka" - komentuje zapowiedzi nowego rządu poseł PiS Andrzej Gawron

Autor: Szymon Karpe

19/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon