Kim jest Marek Czyż, który otworzy dziś nowe Wiadomości TVP? "Zamiast propagandowej zupy, czysta woda"

W środę, 20 grudnia 2023 r., na antenie TVP nie ukazały się Wiadomości. Na ekranie zobaczyliśmy za to znanego śląskiego dziennikarza, Marka Czyża. To on będzie twarzą „nowych Wiadomości”. "Zamiast propagandowej zupy chcemy państwu zaproponować czystą wodę" – stwierdził. Główny program informacyjny TVP ma się ukazać w nowej odsłonie w czwartek, 21 grudnia 2023 r.

Marek czyż nowe wiadomości

Telewizja publiczna zawsze była "nieco rządowa", ale patrząc na ostatnie osiem lat „nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogą dostatecznie obelżywie” ocenić to, co robiła. Skończyło się. W środę, 20 grudnia 2023 r., minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał prezesa Telewizji Polskiej.

Nowym prezesem TVP został Tomasz Sygut, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i m.in. były dyrektor TVP Info. Nowym szefem Wiadomości TVP (bądź głównego programu o innej nazwie) ma być Paweł Płuska, wieloletni dziennikarz TVN. Z kolei twarzą i głównym prowadzącym programu został znany śląski dziennikarz Marek Czyż.

Marek Czyż w „nowych Wiadomościach”

W środę, 20 grudnia 2023 r., na antenie TVP 1 nie ukazały się Wiadomości. Było tylko krótkie oświadczenie Marka Czyża. Poinformował w nim, że „żaden polski obywatel, który finansuje działania telewizji publicznej nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę” Dodał, że każdy ma prawo żądać od publicznych mediów rzetelnej, profesjonalnej i uczciwej informacji.

Marek Czyż zaznaczył, że od czwartku, 21 grudnia 2023 r., Wiadomości będą prezentowały „fotografię świata i dnia, z wszystkim co przyniesie”. Podkreślił, że właśnie fotografię, a nie obraz, bo – jak dodał - to nie jest to samo. - Obraz, w tych studiach malowano przez osiem lat. Wyłącznie starannie dobranymi barwami i zapewniam państwa, że to się właśnie kończy – mówił.

Zamiast propagandowej zupy czysta woda

- Zamiast propagandowej zupy chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. Obiecuję państwu, że to się od teraz zaczyna - zaznaczył Marek Czyż.

Marek Czyż ma 55 lat. Pochodzi z Cieszyna, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dziennikarską karierę rozpoczynał w (nieistniejącym już) katowickim Radiu TOP. W Telewizji Polskiej pracował w latach 1996-2008 - prowadził m.in. programy publicystyczne w TVP, był też prezenterem Aktualności TVP Katowice. Był także dyrektorem programowym TVS, gdzie prowadził równocześnie Silesia Informacje. Związany był również z Nowa TV i Superstacją, gdzie występował w roli prowadzącego programy informacyjne i publicystyczne. W grudniu 2022 r. na krótko został szefem informacji w Radiu Zet. Na Śląsku prowadził też swój autorski portal CzyżTak.

Marek blonski

Może Cię zainteresować:

Pochodzący z Bytomia Marek Błoński nowym szefem Polskiej Agencji Prasowej. To autor słynnej depeszy o Ślązakach, wycofanej przez pisowskich notabli

Autor: Szymon Karpe

20/12/2023

Lukasz kohut tvp info

Może Cię zainteresować:

Kohut, Kaleta i pierwsza w historii awantura po śląsku w studiu TVP Info. "Bo jak ci ciulna w rzić, to zobaczysz"

Autor: Marcin Zasada

19/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon