Marek Gzik sekretarzem stanu. Do rządu także Wojciech Konieczny i Przemysław Koperski

Zwiększa się reprezentacja naszego regionu w rządzie Donalda Tuska. Związany z Politechniką Śląską prof. Marek Gzik został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wojciech Konieczny, senator i zarazem dyrektor Zespolonego Szpitala Miejskiego w Częstochowie, będzie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, a Przemysław Koperski, były wiceprezydent Częstochowy i były poseł z ziemi bielskiej, wiceministrem infrastruktury.

https://twitter.com/MarekGzik
Marek Gzik Donald Tusk

Prof. Marek Gzik jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Obecnie sprawuje funkcję dyrektora EHTIC – Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej. Od 2012 do 2020 r. był dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej. W międzyczasie rozpoczął działalność samorządowca – w roku 2014 po raz pierwszy uzyskał mandat radnego województwa śląskiego, w kolejnej kadencji ponownie zasiadł w gronie radnych sejmiku, zaś od listopada 2022 r. był jego przewodniczącym. W październikowych wyborach do Sejmu, startując jako „dwójka” z listy Koalicji Obywatelskiej PO, Nowoczesnej i Zielonych uzyskał poselski mandat z terenu Gliwic, Zabrza i powiatu gliwickiego.

- To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność – krótko skomentował prof. Marek Gzik powołanie na sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dodajmy, że formalnie resort ten powstanie dopiero 1 stycznia. Jak tłumaczy jego szef, Dariusz Wieczorek, ze względów na rozliczenia lepiej ten krok uczynić kiedy zakończy się bieżący rok.

Politycy z woj. śląskiego w nowym rządzie Donalda Tuska

Wojciech Konieczny i Przemysław Koperski to wywodzący się z naszego regionu przedstawiciele Nowej Lewicy w rządzie. O ich desygnowaniu do tej roli poinformowali liderzy tej partii w sobotę (16 grudnia) przed Radą Krajową.

Wojciech Konieczny, który został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, drugą kadencję z rzędu jest senatorem. W życiu „pozapolitycznym” jest dyrektorem Zespolonego Szpitala Miejskiego w Częstochowie. Z kolei Przemysław Koperski był w przeszłości radnym powiatu bielskiego, wiceprezydentem Częstochowy, radnym województwa śląskiego i posłem ziemi bielskiej. Jak przewidują branżowe media w resorcie infrastruktury ma być odpowiedzialny za drogownictwo.

Przypomnijmy, że w składzie rządu Donalda Tuska znaleźli się także związani z naszym regionem: prof. Marzena Czarnecka (Minister Przemysłu), Borys Budka (Minister Aktywów Państwowych) oraz Izabela Leszczyna (Minister Zdrowia).

Marzena Czarnecka

Może Cię zainteresować:

Prof. Marzena Czarnecka nie dostanie taryfy ulgowej. Czym musi zająć się Ministerstwo Przemysłu?

Autor: Patryk Osadnik

15/12/2023

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Nie tylko język i mniejszość. Obietnice dla Śląska i Zagłębia, z których będziemy rozliczać rząd Tuska

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2023

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Rząd Donalda Tuska. Politycy z województwa śląskiego pokierują trzema resortami: Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Przemysłu

Autor: Patryk Osadnik

11/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon