Maria Czarnecka już nie jest dyrektorem Muzeum Śląskiego. Dr Karol Makles pełni te obowiązki

Maria Czarnecka została dzisiaj, w czwartek 29 lutego 2024 r., odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego. Zarząd województwa powołał również dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora obecnego wicedyrektora MŚ, doktora Karola Maklesa, naukowca z Uniwersytetu Śląskiego, który już raz, w 2021 r., również zarządzał Muzeum Śląskim jako p.o. dyrektora.

Maria czarnecka muzeum slaskie

Maria Czarnecka trafiła do Muzeum Śląskiego w atmosferze skandalu. Przynajmniej w środowisku muzealników. Posadę otrzymała bez konkursu. Nie miała doświadczenia w tej branży. Ukończyła studia związane z językami obcymi i bankowością, a wcześniej pracowała w Narodowym Banku Polskim. W kuluarach mówiono, że jest protegowaną premiera Mateusza Morawieckiego (PiS).

Sylwetka Marii Czarneckiej: Cenzurowanie wystaw, partyjna szatnia i praca od wtorku do czwartku. Dwa lata Marii Czarneckiej w Muzeum Śląskim

Głośne wpadki Marii Czarneckiej w Muzeum Śląskim

Najgłośniej o Muzeum Śląskim za kadencji Marii Czarneckiej zrobiło się podczas otwarcia 11. Triennale Grafiki Polskiej, kiedy oburzył ją tytuł pracy Michała Krawca „Jesteśmy tu... (Holiday on Earth 2050 / Lex Szyszko / River trip)", przedstawiającej połacie zniszczonego lasu i maszyny do wycinki drzew. Na jej polecenie – na oczach dziennikarzy – zdrapano ze ściany część tytułu z nazwiskiem nieżyjącego już polityka PiS. Przypomnijmy, że Jan Szyszko jako szef ministerstwa środowiska dopuścił do masowej wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wprowadził też przepisy ułatwiające usuwanie drzew i krzewów z prywatnych działek, które nazwano potocznie „lex Szyszko". (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Zarząd województwa śląskiego w grudniu 2023 r. podjął uchwałę o wszczęciu procedury odwołania ze stanowiska Marii Czarneckiej.

– Marzy mi się nowy dyrektor Muzeum Śląskiego (...) Umowa jest tak fatalnie skonstruowana, że musielibyśmy mieć zgodę ministra kultury. Bez tego uchwała zarządu województwa zostanie unieważniona przez służby prawne wojewody – komentował Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

Czarnecka odwołana z Muzeum Śląskiego. Jej zastępca, Karol Makles, został pełniącym obowiązki dyrektora

Gdy nowa większość (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowa Lewica) przejęła stery w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarząd województwa wystąpił o zgodę ministra kultury na odwołanie Marii Czarneckiej z funkcji dyrektora jednej z najważniejszych śląskich instytucji kulturalnych.

- Jest zgoda ministra na dokonanie zmian w Muzeum Śląskim - przyznał 19 lutego 2024 r. marszałek Jakub Chełstowski podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie taka sytuacja się dokona. Jeszcze musi się zebrać zarząd województwa, musimy przygotować odpowiednie dokumenty, trzeba wszystko sprawdzić pod względem formalnym - powiedział marszałek.

Jednocześnie zapowiedział, że województwo nie będzie czekać do wyborów samorządowych z ogłoszeniem konkursu na nowego dyrektora Muzeum Śląskiego, tylko zrobi to w krótkim czasie od odwołania Marii Czarneckiej.

Jak się dowiadujemy, Maria Czarnecka została już odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego. Jako pełniącego obowiązki dyrektora wyznaczono jej zastępcę, doktora Karola Maklesa z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Będzie on piastował to stanowisko do czasu powołania w drodze konkursu nowego dyrektora jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w województwie.

Makles jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu bibliologii i informatologii, pracownikiem Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym, kulturą i historią książki oraz prasy, a także nowoczesnymi narzędziami informacyjnymi. Przez ostatnie lata był jedynym zastępcą dyrektora Muzeum Śląskiego.

Ławka chorzow

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Aleja polskiego dziadostwa i inne pawlacze patriotyzmu to... prezent dla historii Śląska

Autor: Marcin Zasada

06/03/2023

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Dyrektorka Muzeum Śląskiego straci stanowisko? Spór z pracownikami dotyczy podwyżek

Autor: Patryk Osadnik

28/11/2022

Część tryptyku Michała Krawca na wystawie pokonkursowej Triennale Polskiej Grafiki

Może Cię zainteresować:

Cenzura w Muzeum Śląskim? Usunięto tytuł "Lex Szyszko" z jednej z prac Triennale Grafiki Polskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

09/12/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon